فاز دوم هدفمندسازی یارانه نان چیست؟

به گزارش مجله آراد، فاز دوم مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان یا در اصطلاح عامیانه برنامه هدفمندسازی یارانه نان به احتمال زیاد در مهلت به جامانده از ماه جاری نهایی و اجرا خواهد شد.

فاز دوم هدفمندسازی یارانه نان چیست؟

محمد جلال، مشاور وزیر اقتصاد و امور دارایی با اعلام این مطلب به تجارت نیوز گفت: در این مرحله نیز تغییر در قیمت فروش نان ایجاد نخواهد شد، اصولا دولت خود را متعهد می داند تا قیمت نان به عنوان قوت قالب برای عموم مردم ثابت و بدون تغییر باقی بماند.

فاز اول برنامه مدریت هوشمند آرد و نان (هدفمندسازی یارانه نان) از بیست و چهارم اردیبهشت به صورت آزمایشی در نانوایی های استان زنجان به اجرا عایدی و در ادامه به نانوایی های سراسر کشور تسری یافت.

به گفته محمد جلال، مشاور وزیر اقتصاد و امور دارایی، در این فاز 95 درصد نانوایی های کشور به شبکه کارتخوان های نو هوشمند مجهز شدند و در حال حاضر امکان پالایش عملکرد آنها در سرانجام هر روز کاری وجود دارد.شبکه کارتخوان های نو نصب شده در نانوایی ها به دولت این امکان را می دهد تا به وسیله رصد اندازه فروش روزانه نانوایی ها، احتمال عرضه آرد سهمیه ای در بازار آزاد را به صفر برسانند.

جلال در این باره می گوید: میان آرد سهمیه ای نانوایی های سنتی و آردی که مورد استفاده صنایع واقع شده است، اختلاف قیمتی 15 برابری وجود دارد و همین تفاضل قیمت می تواند انگیزه ای باشد تا عده ای هرچند قلیل بخشی از سهمیه آرد خود را در بازار آزاد عرضه نمایند.

وی ادامه می دهد: با اتفاقی که در فاز اول افتاد، دیگر معین است که هر نانوایی در سرانجام هر روز چه تعدادقرص نان فروخته است و دولت براساس همین عملکرد در سرانجام هر روز مبلغی را به عنوان یارانه به حساب نانوایی واریز می نماید.

مشاور وزیر اقتصاد که تاکید دارد در طول اجرای برنامه مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان، قرار نیست افزایش قیمتی متوجه مشتریان گردد، می افزاید: واضح است که از ابتدای امسال هزینه اداره نانوایی افزایش داشته است اما قصد دولت ثابت نگهداشتن بهای نان است و برای همین در سرانجام هر روزکار متناسب با تعدادنان های پخته شده مبلغی به حساب نانوایی ریخته می گردد تا این اختلاف هزینه پوشش داده گردد.

مشخص قیمت نان به عنوان قوت قالب تابع تصمیماتی است که در هر یک از استانهای کشور متناسب با شرایط مالی تفاوت دارد، براساس صحبت های مشاور وزیر اقتصاد یارانه ای که در فاز اول این طرح به نانوایی ها پرداخت می گردد، معادل 15 درصد ارزشی است که تعداد نان های پخته شده دارند و در این محاسبه نیز قیمت هر قرص نان نیز به نرخ درجه یک محاسبه می گردد.

به گفته جلال پس از گذشت 80 روز از اجرای فاز اول این طرح، نتیجه کار رضایتبخش به نظر می رسد و به همین دلیل دولت میخواهد تا در ادامه اجرای فاز دوم را کلید بزند.

در فاز دوم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به گفته جلال، فازم دوم مدیریت هوشمند سازی یارانه آرد و نان احتمال در ماه جاری شروع خواهد شد. مانند فاز یک تغییری در قیمت نان به وجود نخواهد آمد عملکرد نانوایی ها بیشتر شفاف خواهد شد.

وی ادامه می دهد: یکی از چالشهایی که تقریبا هیچ راه حلی برای آن وجود نداشت، تاثیری سهمیه آرد نانوایی ها بر معاملات مجوز نانوایی است. در ساختار کنونی سهمیه آرد نانوایی به مجوز نانوایی گره خورده است و به اعتبار همین وابستگی است که این مجوزها در تهران تا 5 میلیارد تومان و در شهرهای دیگر تا 2 میلیارد تومان هم معامله می شوند. این شرایط به نوبه خود بر قیمت اجاره هم تاثیر داشت و باعث شده تا اجاره مغازه از ماهانه 15 میلیون تومان تا 60 میلیون تومان افزایش یابد.

از نظر دولت، این شرایط مادامی که سهمیه نان نانوایی ها به مجوزهای صادر شده بستگی داشته باشند، ادامه خواهد داشت. از همین رو مشاور وزیر اقتصاد و امور دارایی می گوید: در پی راه حلی هستیم تا این وابستگی را به مرور محو و کمرنگ کنیم، در فاز دوم طرح هوشمند سازی مدیریت یارانه آرد و نان به سمتی پیش خواهیم رفت که سهمیه آرد نانوایی شناور گردد و بر اساس اندازه پختی که بعد از خرید قبلی داشته است، مشخص گردد. با این کار نانوایان می توانند متناسب با فروشی که داشتند سهمیه نان خود را افزایش دهند.

وی نتیجه گیری می نماید با این کار به تدریج شاهد جمع شدن بازاری خواهیم بود که حول خرید و فروش سهمیه آرد نانوایی ایجاد شده است، اگر نانوایی بتواند فروش خود را افزایش دهد می تواند برای دریافت آرد بیشتری اقدام کند.

فاز سومی هم وجود دارد؟

ظاهرا توقع دولت از اجرای برنامه مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان چیزی فراتر اهدافی است که در فازهای اول و دوم پیش بینی شده است.

مشاور وزیر اقتصاد و امور دارایی در این باره حرفی از اجرای فاز سوم نمی زند اما در نهایت می گوید قرار است ساز و کار نو به سمتی پیش برود که امکان نظر سنجی مشتریان از عملکرد نانوایی ها بیشتر فراهم گردد، نتیجه این اتفاق هدفمندتر شدن بازرسی های دوره ای است. از طرف دیگر ادامه این تغییر و تحول به سمتی خواهد بود که امکان عرضه کیلویی نان فراهم گردد، نتیجه این کار سرانجام حرف و حدیث هایی است که حول ابعاد و ضخامت قرص نان های پخته شده به وجود آمده است.

منبع: فرارو
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2239

به "فاز دوم هدفمندسازی یارانه نان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاز دوم هدفمندسازی یارانه نان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید