ضربه سخت کرونا به اپل!

به گزارش مجله آراد، فاطمه نورنژاد؛ تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل، طی مصاحبه ای که در روز یکشنبه برگزار شد، اظهار امیدواری کرد که این سازنده محصولات آیفون به زودی از شرایط بحرانی ناشی از کروناویروس نو خارج و به شرایط عادی باز خواهد گشت. این در حالی بود که دقیقا پس از این سخنان، جهان شاهد شیوع گسترده این بیماری در خارج از چین بود. با وجود این نشانه های نو از شیوع گسترده ویروس کرونا، به نظر نمی رسد که اپل بتواند در آینده نزدیک به شرایط عادی خود بازگردد. وبسایت فناوری BGR در طی گزارشی به بررسی وضعت شرکت اپل در شرایط کنونی پرداخته است.

ضربه سخت کرونا به اپل!

در پی شروع شیوع بیماری ناشناخته کروناویروس نو- که در حال حاضر با نام COVID 19 شناخته می شود- در کشور چین و توسعه خیره کننده آن، اقتصاد جهانی به سرعت تحت تاثیر قرار گرفت. دولت چین به جهت کنترل شیوع این بیماری، استان هوبی، مرکز شیوع این بیماری را قرنطینه کرد و محدودیت های بسیاری بر رفت و آمد مردم قرار داد. به همین علت بسیاری از کارخانه های تولیدی تعطیل و کارگران آن ها روانه خانه های خود شدند. از جمله این مراکز تولیدی تعطیل شده، کارخانه های شرکت های بزرگ جهان از جمله اپل بود که بخش عمده ای از محصولات خود را در کارخانه های خود در چین تولید می کردند.

تعطیلی کارخانه های تولیدی برند های معروف جهان در چین، زنجیره تامین این شرکت ها در سراسر جهان را مختل کرد و این امر ضرر های اقتصادی هنگفتی را برای آن ها به بار آورد. این در حالی بود که مراکز بهداشتی جهان، از پیدا کردن راهی برای درمان این بیماری اظهار نا امیدی می کردند. ناآگاهی از زمان احتاقتصادی سرانجام این بحران بسیاری از این برند های جهانی را به تکاپو انداخت تا مگر اینکه راهی برای فرار این بحران بیابند. برخی از این راه چاره ها پیشنهاد می داد که کارخانه های تولیدی به نقاط کم خطر تری همچون هند منتقل شوند، اما چنین جابجایی هزینه هایی به مراتب هنگفت تر از تعطیلی کارخانه ها به بار می آورد.

در حالی که این برند های بزرگ، بی دفاع، نظاره گر جولان اقتصادی کروناویروس نو بودند، کم کم روزنه های امید نوی خود را نمایان می کرد. در هفته گذشته دولت چین آمار هایی از شیوع کروناویروس نو در این کشور منتشر کرد که بسیار امیدوار کننده جلوه می کرد. میزان موارد ابتلا و مرگ و میر در استان هوبی، فرایند کاهشی چشمگیری از خود نشان می داد به نحوی که دولت چین محدودیت های اعمال شده در پنج استان این کشور را کاهش داد. دولت چین همچنین آمادگی خود را برای کاهش محدودیت ها در استان هوبی هم گفت و به نظر می رسد که چین آماده بازگشت به شرایط عادی است.

بازگشت چین به شرایط عادی، نویدی بود برای فعالیت مجدد کارخانه های تولیدی برند های بزرگ در چین و بازگشت این سازندگان به بازار های جهانی و شرایط عادی. بر همین اساس بود که تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل، از بازگشت قریب الوقوع این شرکت به شرایط عادی سخن گفت. اما خیلی زود این تصور نقش بر آب شد چرا که همزمان با کاهش آمار شیوع کروناویروس نو در چین، این بیماری به سرعت در دیگر نقاط جهان در حال توسعه بود. خاورمیانه، شرق آسیا (کره جنوبی و ژاپن)، اروپا و حتی خود ایالات متحده، کانون های نو شیوع کروناویروس نو بودند.

اگر تا پیش از این برند های بزرگ جهان نگران کارخانه های تولیدی بزرگ خود در چین بودند، اکنون باید با دلهره بیشتری نظاره گر زنجیره های تامین خود در سراسر جهان باشند. خبر های ناراحت کننده از سراسر جهان به این شرکت های بزرگ سرازیر مخابره می شود و به نظر می رسد که تا رسیدن به شرایط عادی، زمان زیادی به جای مانده است. اپل هم علی رغم اظهارات چند روز قبل مدیر عامل خود، از این امر مستثنی نیست. خبر ها حاکی از آن است که این برند، هنوز نمی تواند به سخنان تیم کوک امیدوار باشد.

برای مثال خبرگزاری رویترز روز شنبه گزارش داد که تهیه کننده ماژول دوربین آیفون، ال جی اینوتک، پس از مثبت شدن آزمایش کروناویروس یکی از کارگران خود، یکی از کارخانه هایش در کره جنوبی را تعطیل کرده است. بنا بر گزارش ها، این کارخانه از روز دوشنبه بسته خواهد بود و گرچه هیچ زمان بندی برای شروع مجدد آن تعیین نشده، شرایط کشور کره جنوبی حاکی از آن است که این بازگشایی در کوتاه مدت رخ نخواهد داد. کارشناسان بر این باورند که این مسئله حداقل تا اوایل تابستان زنجیره تامین اپل را مختل خواهد کرد.

گزارش نوی از مینگ چی کو، تحلیلگر TF International Securities، خاطرنشان می کند که شرکت Genius Electronic Optical، که لنز های دوربین آیفون را تأمین می کند، در ماه گذشته شاهد کاهش شدید در تحویل محصولات خود بود. علاوه بر این، به نظر می رسد که منابع اولیه هم در حال کاهش هستند، Kuo تخمین می زند که موجودی عدسی کوچک کمی به جای مانده و حداقل تا ماه مه طول خواهد کشید که تولید دوباره به روال عادی خود برشود. همه این مسائل، مسائل نوی را برای اپل ایجاد می کنند که به گزارش Kuo این شرکت را با تأخیر های مداوم و بازگشت آهسته به حالت عادی در کارخانه های تأمین کننده های این شرکت در چین روبرو خواهد کرد.

در چنین شرایطی طیفی از سناریوها، از بهترین تا بدترین حالت، پایه و اساس حدس و گمان های تحلیلگران مختلف، در مورد آنچه در آینده نزدیک ممکن است برای اپل رخ دهد، مطرح شد. در حالی که برخی از این تحلیلگران در روز های اخیر مواضع مختلفی را ارائه می دهند، دن ایوس، تحلیلگر Wedbush، معتقد است که اظهار نظر درباره شرایط تولید سال جاری آیفون، در این مقطع بسیار زود است با این حال وی کمی پیش رفته و حدس هایی را ارائه داده است:

در یک سناریو و بهترین حالت، او فکر می کند که شرکای تولید کننده اپل می توانند زودتر از آوریل به ظرفیت عملیاتی کامل خود برگردند، که این امر شرایط را برای تولید آیفون 12 با قابلیت کار با 5G اپل فراهم می کند. با این حال، در همان زمان، انتشار آیفون 9 ممکن است از ماه مارس به ماه آوریل، به تاخیر بیفتد. اما در سناریوی مقابل و بدترین حالت، دن حدس می زند که نسخه آیفون 12 ممکن است تا 3 ماه به تأخیر بیفتد، در حالی که آیفون 9 ممکن است تا ژوئن هم عرضه نشود.

این گمان های دن ایوس تقریباً مطابق با پیش بینی Kuo است، که یادداشت تحقیقاتی آن در این هفته پیش بینی کرده است که تولید آیفون تا سه ماهه دوم به حالت عادی باز نخواهد گشت. با این حال تیم کوک، مدیر عامل اپل، جمعه گذشته گفت که: ما هنوز در ماه فوریه هستیم، بنابراین علتی برای خوش بینی وجود دارد، خواهیم دید.

منبع: فرارو
انتشار: 30 شهریور 1400 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1922

به "ضربه سخت کرونا به اپل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضربه سخت کرونا به اپل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید