صفارهرندی: برخی فکر می نمایند جام زهر را در هر دوره ای باید به رهبر نوشاند

به گزارش مجله آراد، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برخی فکر می نمایند این جام زهر را در هر دوره ای باید به رهبر نوشاند، در حالیکه امام (ره) می گوید فکر نکنید این یک انتخاب خوب است چاره ای جز آن نیست.

صفارهرندی: برخی فکر می نمایند جام زهر را در هر دوره ای باید به رهبر نوشاند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران ، محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در برنامه بدون توقف با اشاره به اینکه کشور پس از پیروزی و مقاومت مردم در عملیات مرصاد بیمه شد، گفت: این اتفاق فصل نهایی تحکیم موقعیت انقلاب اسلامی بود به گونه ای که دیگر بعد از آن هیچ گاه شاهد عملیات نظامی علیه ایران نشدیم.

وی در پاسخ به این سؤال که ظاهرا امام (ره) راضی به انتها جنگ به آن شکل نبودند چرا قطعنامه پذیرفته شد توضیح داد: انتها جنگ اصولا زمان پذیرفتن قطعنامه است، ولی چه اتفاقی افتاد؟ بعد از اینکه قطعنامه را پذیرفتیم از غرب و جنوب لشکر مستقیم صدامی ها و جریان منافقان حمله کردند، اینکه یک عده دنبال انتها جنگ بودند کدام انتها، پس چرا جنگ از آن طرف ادامه پیدا کرد؟.

این فعال سیاسی در ادامه یادآور شد: اینکه ما ایستاده بودیم و امام (ره) می گفت ما زیربار صلح تحمیلی نمی رویم و تا زمانی که تأمین امنیت قطعی برای ما نشده است صلح را قبول نمی کنیم این بود و به همین دلیل جنگ طولانی شد، ما دنبال برطرف فتنه بودیم و می خواستیم کاری کنیم که بعد از این دیگر محل تاخ و تاز بی سروانتها نباشیم، لذا وقتی قطعنامه را پذیرفتیم امام (ره) فرمودند این کینه ها و نفرت به ابرقدرت ها و دشمنی که نسبت به شما کینه دارد را در دل هایتان انباشته نگه دارید، چون این آخر کار نیست لذا ما صلح را پذیرفتیم، اما آن ها چند روز بعد حمله کردند.

وی در مورد دلائل پذیرش قطعنامه نیز گفت: در روز های منتهی به پذیرش قطعنامه در برخی سستی ایجاد شده بود و از جنگ خسته شده بودند، دولت آمادگی حمایت از جنگ نداشت، تجهیزات نظامی مان روزآمد نبود، لذا شرایط ایجاب کرد که جنگ ادامه پیدا نکند و امام (ره) فرمودند این جام زهری است که من مجبورم بنوشم، اما یادتان باشد این انتها کار نیست، اما برخی فکر می نمایند این جام زهر را در هر دوره ای باید به رهبر نوشاند، در حالیکه امام (ره) می گوید فکر نکنید این یک انتخاب خوب است چاره ای جز آن نیست.

صفارهرندی با اشاره به اینکه حمایت دولت از جنگ در اواخر آن تمام عیار نبود، اضافه نمود: یک اشکالاتی هم در مدیریت دولت بود که اصرار داشتند از یک نسخه خاص تبعیت نمایند و مردم را خیلی در اداره امور مالی بازی ندهند و مشکل پیدا کردند که البته بخشی از آن طبق اقتضائات جنگ بود، اما می شد به گونه ای دیگر هم عمل کرد، دوم کمبود هایی بود که در عرصه نظامی پیدا نموده بودیم، از طرف دیگر فشار دشمن همه همه جانبه شده بود و مردم خسته شده بودند.

وی در ادامه بیان کرد:، اما همین مردم آن جایی که احساس کردند این بازی نیست و در عملیات مرصاد می خواهند ایران را لگدکوب نمایند در مقابل دشمن همانند اول جنگ قیام کردند و به نظر من آن اتفاق فصل نهایی تحکیم موقعیت انقلاب اسلامی بود به گونه ای که دیگر بعد از آن هیچ گاه شاهد عملیات نظامی علیه ایران نشدیم و کشور بیمه شد.

این چهره سیاسی کشومان با تأکید بر اینکه البته قطعنامه 598 کمال مطلوب ما نبود، ولی نسبت به قطعنامه های قبل از آن کامل تر بود، اظهار کرد: یعنی نسبت به قبل منفعت بیشتری برای ما در آن لحاظ شده بود از این جهت یک بهره خوب ادامه پیدا کردن جنگ این بود که دنیایی که می خواست چیزی را به ما تحمیل کند و ما زیربار نمی رفتیم ناچار کرد که امتیاز های بیشتری برای ما در نظر بگیرد.

صفارهرندی در پاسخ به این سؤال که برخی عقیده دارند با اینکه 12، 13 درصد بودجه کشور معطوف به جنگ بود، اما اینطور در جامعه وانمود شد که همه بودجه کشور خرج جنگ می گردد تا مردم مسائل مالی را در گرو جنگ ببینند یادآور شد: متأسفانه ما در اواخر جنگ و در دوره هایی از جنگ، چون اقتصادمان متأثر از فروش نفت بود و قیمت نفت هم در دوره هایی به بشکه ای شش دلار رسید، دچار مشکل شدیم در حالیکه پول تمام قارون های منطقه در درست صدام بود، لذا این معادله ظالمانه ای بین ما و آن ها بود.

وی همچنین در انتها شرح داد: دولت هم نه اینکه بخواهیم متهمش کنیم، اما در محاسبات معمولی خودش می گفت نمی توانم بیش از این پول برای جنگ خرج کنم، شاید دولت دیگری با محاسبات دیگری می توانست هزینه جنگ را هم تقبل کند، اما آن دولت بیش از این توانایی نداشت لذا یکی از مسائل اواخر جنگ این بود سهمی که برای هزینه های جنگ می گذاشتیم در قیاس با عراق بسیار ناچیز بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1624

به "صفارهرندی: برخی فکر می نمایند جام زهر را در هر دوره ای باید به رهبر نوشاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صفارهرندی: برخی فکر می نمایند جام زهر را در هر دوره ای باید به رهبر نوشاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید