شیوه سهمیه بندی بنزین در سال 1400 چگونه است؟

به گزارش مجله آراد، مریم واعظی - در مرداد ماه سال 99 طرح سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار مطرح شد؛ طرحی که در راستای برقراری عدالت اجتماعی مبنی بر توزیع بنزین از خودرو به هر شخص بود. در این طرح پیش بینی شده به هر فرد از جامعه ماهانه 20 لیتر بنزین تعلق گیرد. همچنین سامانه ای برای فروش بنزین افرادی که خودرو ندارند، در نظر گرفته شده است.

شیوه سهمیه بندی بنزین در سال 1400 چگونه است؟

از سوی دیگر، در این طرح، دولت سهمیه بنزین افرادی را که فاقد خودرو هستند، در آخر ماه برمی دارد و به جای آن کارت بانکی افراد را شارژ می نماید تا آنها بتوانند کالا خریداری نمایند. البته این طرح در سال 99 اجرایی نشد و در حال حاضر نمایندگان مجلس از عدم اجرایی شدن این طرح در سال 1400 خبر می دهند.

عدالت اجتماعی یا افزایش رانت

عبدالعلی رحیمی مظفری، عضو هیات اجرایی کمیسیون انرژی در مصاحبه با تجارت نیوز مطرح نمود: این طرح به عنوان یک طرح اعلام وصول شده به کمیسیون انرژی رسیده است، اما مسائلی دارد. همچنین با توجه به اینکه تا سرانجام سال، آنالیز بودجه 1400 را در دستور کار داریم، قطعا در بودجه 1400 طرح سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار لحاظ نشده و امیدی به اجرایی شدن این طرح در سال 1400 نیست.

وی اضافه نمود باید در نظر بگیریم این یارانه برای خانوارهایی که از بنزین استفاده نمی نمایند به چه شکلی اجرایی می گردد. هدف این طرح بحث عدالت اجتماعی است ولی اینکه آیا با این طرح به عدالت اجتماعی می رسیم جای ابهام و سوال دارد. شرایط اقتصادی ما و عدم شفافیت یارانه های پنهان، اجازه این طرح های مدیرت سوخت را به طور کامل به ما نمی دهد.

مظفری در ادامه گفت: سهمیه بندی بنزین برای خانوار مسائل زیادی برای اجرا دارد، ممکن است سهمیه ای که از خودرو به خانوار واگذار می گردد باعث رانت و دلالی در بازار بنزین گردد. به طور کلی این طرح خوب است و روزی که برای مسائل احتاقتصادی راه حل داشته باشیم باید اجرایی گردد.

سهمیه بندی جدید بنزین در هاله ای از ابهام

حسین حسین زاده، عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح سهمیه بندی بنزین برای خانوار در مصاحبه با خبرنگاران گفت: در حال حاضر این طرح در هاله ای از ابهام است زیرا برای دولت هزینه بر است و منابع اقتصادی مشخصی ندارد. به همین دلیل اجرایی شدن آن فعلا امکان پذیر نیست.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در بخشی از مصاحبهی زنده تلویزیونی در 13 آذر ماه سال جاری در مورد اهمیت این طرح گفت: از دیگر مواردی که در اصلاح ساختار بودجه باید مورد توجه قرار گیرد این است که امروز حدود 45 تا 50 درصد خانواده ها ماشین ندارند و ما به 50 درصد افرادی که ماشین دارند سوبسید انرژی و بنزین می دهیم.

وی ادامه داد: فردی که مستضعف است و در روستا یا شهرستان زندگی می نماید و به حمل و نقل عمومی نیز دسترسی ندارد، یارانه ندارد. آیا این عدالت است فردی که خودش یک ماشین برای رفتن به شمال و یک ماشین برای رفتن به کویر دارد و فرزندش یک ماشین برای دوردور کردن در اندرزگو دارد هر چقدر که می خواهد بنزین 3000 تومانی بزند اما یک فرد روستایی هیچ یارانه ای دریافت نکند؟

به نظر می رسد برای سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار بیشتر از ارائه راه حلهای عملی برای اجرایی شدن، تبلیغاتی مبنی بر گسترش عدالت اجتماعی در رسانه ها ارائه شده است. به گفته کارشناسان این طرح نیاز به آنالیز های بیشتری دارد تا از مسائل احتاقتصادی مثل تورم در آینده جلوگیری گردد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1623

به "شیوه سهمیه بندی بنزین در سال 1400 چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوه سهمیه بندی بنزین در سال 1400 چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید