روش کاشت نخود فرنگی در گلدان

به گزارش مجله آراد، برای کاشت نخود فرنگی در گلدان ضروری است بذر نخود فرنگی را قبل از کاشت 12 تا 24 ساعت در آب بخیسانید. احتیاج این گیاه به رطوبت، نور خورشید و دما متعادل است و اگر به خوبی از آن مراقبت کنید، محصول سالمی مهمان سفره شما خواهد بود.

روش کاشت نخود فرنگی در گلدان

نخود فرنگی از گیاهانی است که به راحتی رشد می نماید و در محیط خانه و در گلدان نیز می توان آن را پرورش داد. در این مطلب ما روش کاشت نخود فرنگی در گلدان را آموزش خواهیم داد. با خبرنگاران همراه شوید.

مراحل کاشت نخود فرنگی در گلدان

برای کاشت نخود فرنگی در گلدان، ابتدا بذر نخود را از شب تا صبح در آب خیس کنید و آن ها را در محل گرمی از خانه قرار دهید. این کار باعث می شود تا قوه نامیه دانه ها فعال شده و عمل جوانه زنی زودتر انجام شود.

  1. گلدان مناسبی را انتخاب و آن را با ماسه و کوکوپیت پرکنید. یک گلدان مستطیلی عظیم انتخاب خوبی برای کاشت نخود فرنگی خواهد بود.
  2. در داخل خاک سوراخ هایی با عمق سه سانتیمتر ایجاد کنید. بهتر است بین هر حفره فاصله 4 تا 5 سانتیمتری در نظر بگیرید.
  3. درون هر حفره دو عدد نخود فرنگی خیس نموده قرار دهید.
  4. به آرامی و با ملایمت روی دانه ها را با خاک بپوشانید و آبیاری کنید.
  5. گلدان را در محل مناسبی با دمای تقریبی 20 تا 22 درجه سانتیگراد و نزدیک پنجره آفتابگیر (پنجره جنوبی) قرار دهید، طوری که 8 ساعت در روز نور کامل دریافت کند. در غیر این صورت از نور مصنوعی (نور لامپ) به مدت 8 تا 10 ساعت در روز بهره ببرید .
  6. گیاه خود را تا زمان جوانه زدن دانه ها مرتب آبیاری کنید. در دمای عادی محیط هفته ای یک بار آبیاری کافی است.
  7. اگر دمای محیط حدود 20 تا 22 درجه سانتی گراد باشد و گیاه نور و آب کافی دریافت کند، دانه ها در کمتر از یک هفته جوانه خواهند زد.
  8. موقع برداشت دانه های نخود فرنگی، به شکل ظاهری غلاف بستگی دارد. به این صورت که غلاف های نخود فرنگی باید با دانه های نخود فرنگی پرشده باشند و رنگ آن ها از سبز تیره به سبز روشن تبدیل شده باشد. توجه داشته باشید، چنانچه بعد از این که نخود فرنگی به حد مشخصی از رشد رسید، آن ها را برداشت نکنید دانه های نخود فرنگی شما سفت و سخت شده و کیفیت خود را از دست می دهد.

گیاه شناسی نخود فرنگی

گیاه نخود فرنگی بومی اروپای شرقی و یا آسیای غربی هست. موطن اصلی آن را آسیای مرکزی، خاور نزدیک، حبشه و مناطق ساحلی دریای مدیترانه می دانند. انواع مختلفی از این گیاه وجود دارد و امروزه کاشت و پرورش آن در همه نقاط دنیا صورت می گیرد. ارتفاع بوته های نخود فرنگی از 50 سانتیمتر تا 3 متر متغیر هست.

این گیاه یک ساله بوده و دارای ساقه ای نازک هست که از طریق پیچک به بوته مجاورش می پیچد. دانه های این گیاه دارای مقدار زیادی نشاسته و پروتئین بوده و به خوبی قابل هضم است. دانه های نخود فرنگی را هم به صورت رسیده و هم به صوت نارس در غذاها و سالادها استفاده می نمایند. خواص نخود فرنگی شامل پیشگیری و یاری به درمان پوکی استخوان، درمان شب کوری، برطرف کم خونی، جلوگیری از بارداری و تقویت سیستم ایمنی بدن است.

شرایط محیطی کاشت نخود فرنگی

شرایط محیطی مورداحتیاج برای کاشت نخودفرنگی در منزل شامل موارد زیر می شود:

خاک: نخودفرنگی در بسیاری از خاک ها رشد می نماید ولی در خاک های شنی رسی و خاک های سبک بهترین نتیجه را دارد. مناسب ترین خاک برای کاشت نخود فرنگی در گلدان ترکیب ماسه، ورمی کمپوست و خاک برگ است.

دما: دمای مناسب برای نخودفرنگی 22 درجه سانتی پایه است. به طورکلی رشد نخودفرنگی بهترین نتیجه را در آب وهوای نسبتاً خنک می دهد.

نور: دانه های نخودفرنگی برای رشد به نور کافی احتیاج دارند و ضروری است گیاه 8 ساعت در روز نور را دریافت کند. پس گلدان خود را به محل آفتابگیر خانه انتقال دهید.

آبیاری: این گیاه به آبیاری کامل به صورت یک بار در هفته احتیاج دارد. زمانی که گیاه به مرحله گلدهی رسید، به صورت منظم آبیاری کنید؛ چراکه آبیاری منظم باعث می شود تا گیاه نخودفرنگی رشد بهتری داشته باشد.

کوددهی: استفاده از کودهای پتاس و ازتِ برای رشد بهتر بوته های توت فرنگی توصیه می شود.

آفات و بیماری ها: مهم ترین آفات گیاه نخودفرنگی پروانه، مگس، سوسک و شته است. برای مبارزه با این آفات متنوع سموم مختلفی وجود دارد که ازجمله آن ها امولسیون و یا زیتون 60 درصد است که با استفاده از آن به نسبت یک در هزار نتیجه خوبی حاصل می شود.

در سرانجام توصیه می شود برای داشتن یک محصول سالم و ارگانیک از سم پاشی بوته نخود فرنگی خود پرهیز کنید و اجازه دهید تا محصولی سالم مهمان خانه تان باشد.

منبع: setare.com
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1518

به "روش کاشت نخود فرنگی در گلدان" امتیاز دهید

1 کاربر به "روش کاشت نخود فرنگی در گلدان" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش کاشت نخود فرنگی در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید