ده نمونه از برترین گیاهانی که برای هدیه دادن مناسب هستند!

به گزارش مجله آراد، گیاهان جز برترین هدایا به تعداد می آیند که ممکن است تا سال های طولانی در کنار عزیزان شما بمانند. با هدیه دادن یک گیاه به کسی که دوستش دارید، به او ثابت کنید که آرامش و سلامتی او برای شما بسیار مهم است. این هدیه قرار نیست بعد از مدتی تکراری گردد و یا در گوشه ای از کمد یا در انبار منزل قرار بگیرد. گیاه، همواره در پرنورترین قسمت منزل نگهداری می گردد و شخصی که هدیه را می گیرد با تماشا گیاه همواره به یاد شما خواهد بود.

ده نمونه از برترین گیاهانی که برای هدیه دادن مناسب هستند!

در این مقاله قصد داریم شما را به شناخت ده نمونه از مقاوم ترین و زیباترین گیاهان مناسب برای هدیه دادن آشنا کنیم.

چه نوع گیاهی برای هدیه دادن مناسب است؟ بیشتر افراد ترجیح می دهند یک گیاه مخصوص نگهداری در آپارتمان را به نام هدیه انتخاب نمایند. گیاهان گلدار مربوط به فضای سبز بیرون، معمولا فصلی هستند یا به صورت درخت و درختچه بوده که حمل آن سخت است. گیاهان چند ساله آپارتمانی، برترین گزینه در انتخاب یک هدیه ماندگار هستند. گیاهانی که مراقب از آن ها سخت نباشد و در هر محیط و شرایط زیستی، به آسانی زنده بمانند و رشد نمایند. گیاهان آپارتمانی مقاوم و زیبا مانند: پتوس یا پوتوس، سانسوریا، گندمی، زامیفولیا، آگلونما، فیکوس آلاستیکا، نخل شامادورا، یوکا، پاپیتال و کالانکوئه کریسمس، از جمله گیاهان آپارتمانی مخصوص هدیه دادن هستند.

چند نکته قبل از خرید و تهیه گل و گیاه آپارتمانی برای هدیه: بیشتر افراد با اهدای یک گیاه آپارتمانی موافق هستند. اما قبل از تهیه گیاه باید به تمام شرایط شخصی که می خواهیم به او هدیه بدهیم، توجه کنیم. بسیاری از گیاهان آپارتمانی سمی هستند. خوردن یا جویدن برگ یا قسمتی از ساقه این گیاهان ممکن است موجب گلودرد، تورم زبان و مجاری تنفسی و در نهایت تنگی نفس یا حتی مرگ گردد.

گیاهی مانند: دیفن باخیا، خرزهره و فیلودندرون در این دسته قرار می گیرند. چنین گیاهانی می تواند برای بچه ها و حیوانات خانگی خطرناک باشند. بعضی دیگر از گیاهان هنگام گلدهی ممکن است ایجاد حساسیت نمایند یا دست زدن به برگ و ساقه گیاه موجب خارش و قرمزی پوست می گردد. قبل از انتخاب گلدان باید به رنگ و حالت گلدان توجه کنید. رنگ گلدان باید با سلیقه فردی که می خواهید به او هدیه دهید، نزدیک باشد. اگر شناخت کافی از سلیقه او ندارید به سراغ رنگ های متداول بروید. گلدان رنگ سفید معمولا برای کاشت گیاه و دکوراسیون منزل مناسب تر است.

نکاتی در خصوص تزئین گیاه، قبل از هدیه دادن و وسایل تزئین

همواره بهتر است قبل از هدیه دادن دسته گل و یا یک گیاه آپارتمانی، آن را تزئین کنیم. تزئین کردن یک آداب مرسوم است؛ که علاوه بر افزودن زیبایی، بار معنایی و جنبه احترام به شخص متقابل را به همراه دارد.

امروزه بعضی گلفروشی ها کار تزئین گیاه را انجام می دهند. اما بعضی افراد مایلند که با سلیقه و خلاقیت خودشان، گیاهی که می خواهند به شخصی هدیه دهند را تزئین نمایند. گیاهی که شما انتخاب کردید، ممکن است از گیاهان بلند با برگ های پهن باشد یا گیاهی کوتاه با برگ های کوچک و یا از گیاهان گلدار یا بالارونده و آویز باشد. هنگام کادو پیچی یا تزئین کردن گلدان گیاه، حتما باید به میزان، شکل و نوع گیاه دقت کنید. گیاهان آویز، مانند پتوس یا پاپیتال را می توان در گلدان های آویزان حمل کنید و فقط با یک پاپیون ساده و یک کارت پستال آن ها را تزئین کرد.

گیاهی مثل زامیفولیا را می توانید در سبد ها یا گلدان های حصیری قرار دهید و درون حصیر و اطراف گلدان را از کاغذ های رنگی پر کنید. چسباندن صدف، نقاشی کردن، چسباندن پاپیون و روبان و کادو پیچ کردن گلدان با کاغذ کادو هم به زیبایی هدیه می افزاید. سعی کنید از تزئینات شلوغ پرهیز کنید. تزئینات نباید موجب آسیب به گیاه گردد. تزئینات شما می تواند با مناسبت ها هم خوانی داشته باشد. مثلا روی گلدان سفید گیاهتان، اشکال هندوانه و انار بکشید تا یک هدیه مناسب برای شب یلدا باشد. در کل همه چیز بستگی به سلیقه و خلاقیت خودتان دارد.

ده نمونه از گیاهان آپارتمانی مقاوم و زیبا، مناسب برای هدیه

پتوس یا پوتوس: گیاهی مقاوم، زیبا و سریع الرشد است. گیاه پتوس، گیاهی رونده است که بعضی آن را در محیط کار یا حتی اتاق خواب نگهداری می نمایند. علت این است که گیاه پتوس جز گیاهان تصفیه هوا محسوب می گردد و در دفع سموم موجود در هوا مانند: بنزن، فرمالدئید و زایلن موثر است. برای انتخاب گیاه پتوس جهت هدیه دادن، از سالم بودن برگ ها و عدم وجود آفت روی برگ ها و ساقه گیاه، مطمئن شوید. سعی کنید از گلدان های پهن و دهنه گشاد بهره ببرید. گلدانی که قابلیت آویز کردن دارد، مناسب تر است. بعضی از گیاهان پتوس، به وسیله یک چوب خزه دار در مرکز گلدان، به شکل ستون تزئین شده اند. در این مورد حتما در هنگام جابه جای گلدان دقت کنید تا مبادا چوب مرکزی تکان نخورد. می توانید گلدان این گیاه را جهت هدیه دادن، با کاغذ کادو، ربان رنگی و یا پاپیون تزئین کنید.

سانسوریا: یکی از مقاوم ترین و متنوع ترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه به کم آبی، نور کم، عدم رطوبت و تغیرات شدید دمایی، بسیار مقاوم است. عمر طولانی و ظاهر مدرن گیاه، باعث شده است تا همواره مورد انتخاب طراحان دکوراسیون داخلی قرار بگیرد. گیاه سانسوریا در رنگ ها، میزان ها و شکل های مختلف، قابل تهیه است. بهتر است بدانیم، این گیاه در جدول گیاهان تصفیه هوای محیط قرار می گیرد.

برای ارقام بلند سانسوریا بهتر است گلدان های استوانه ای را مد نظر قرار دهیم، چرا که این شکل از گلدان ها، جلوه بهتری به گیاه می دهند. سانسوریا های کوتاه را در گلدان های کروی با دهانه گشاد بکارید. این گلدان ها، فضا را برای فراوری پاجوش های دیگر فراهم می نماید. برای تزئین گلدان، از کاغذ کادو و انواع پاپیون و ربان می توان استفاده کرد.

گندمی یا عنکبوتی: گیاه عنکبوتی جز گیاهان مقاوم و ماندگار است. این گیاه برای افراد مبتدی در نگهداری از گیاهان آپارتمانی مناسب است. این گیاه را می توان به صورت آویز از سقف یا روی میز بلند یا پایه نگهداری کرد. گیاه گندمی هم جز گیاهان تصفیه هوا است. بیشتر افراد برای گیاه گندمی از گلدان های آویز به رنگ سفید استفاده می نمایند. برای هدیه دادن این گیاه می توانید یک کارت پستال را در میان برگ ها قرار دهید. بعلاوه به شاخه های آویزان گیاه که حامل جوانه های تکثیر است، می توانید وسایل کوچک و سبک رنگی از جنس کاغذ بچسبانید.

زامیفولیا: برای انتقال انرژی مثبت و احساس خوب به عزیزانتان، گیاه ماندگار و مقاوم زامیفولیا را پیشنهاد می کنم. این گیاه همواره سبز، مناسب برای اداره، هتل، دانشگاه و محیط آپارتمان است. زامیفولیا به کم آبی و نور کم مقاوم است. زیبایی این گیاه، به شکل ساقه ها و نوع گلدان بستگی دارد. مردم با سلیقه جنوب کشور برای هدیه دادن گیاه خود، آن را درون سبد های حصیری ساخته شده از برگ های درخت خرما قرار می دهند.

امروزه خوشبختانه این صنعت بار دیگر رونق گرفته و در جای جای کشور، حتی به وسیله سایت های اینترنتی می توان سبد ها و زنبیل های حصیری را تهیه کرد. گلدان های حصیری برای تزئین گیاه زامیفولیا برترین انتخاب است.

آگلونما: این گیاه به همواره سبز چینی معروف است. در برابر کم آبی و نور کم به خوبی مقاوم است. یکی از ویژگی های مهم آن، زیبایی برگ ها، فرم متراکم گیاه و تنوع در آن است. جابه جایی آن بسیار آسان است و به برترین شیوه می توان گلدانش را کادو پیچ کرد. گلدان های سفید یا کرم به زیبایی گیاه می افزایند.

فیکوس آلاستیکا: درخچه ای بسیار مقاوم است. این درختچه علاوه بر نگهداری در آپارتمان، در منطقه ها جنوبی کشور هم، می توانید در فضای باز، مانند حیاط بکارید. چهار نوع فیکوس در ایران قابل تهیه است که نوع ابلق با زمینه قرمز، ابلق سفید، گونه قرمز تیره و سبز ساده آن قابلیت نگهداری در آپارتمان را دارند. این درختچه با کمترین مراقبت، به خوبی رشد می نماید.

ارتفاع آن در محیط آپارتمان، نزدیک به سه متر و در محیط های آزاد بیش از بیست و پنج متر رشد می نماید. گلدان عظیم کروی برای کاشت فیکوس آلاستیکا مناسب است. ویژگی های ظاهری این درختچه موجب شده است تا در هر رنگ از گلدانی، زیباییش حفظ گردد. اگر فیکوس آلاستیکا را به عزیزان خود هدیه دهید، این گیاه تا سالیان سال در کنار آن ها خواهد بود.

نخل شامادورا: این گیاه آپارتمانی زیبا، برای هدیه دادن آفریده شده است. نخل شامادورا، گیاهی مناسب برای افرادی که عاشق گیاهان استوایی هستند. این گیاه در شرایط کم نور آپارتمان به خوبی رشد می نماید. جالب است بدانید که نخل شامادورا نقش موثری در تصفیه هوا محیط دارد. گلدان های کروی یا استوانه ای در انواع رنگ ها برای کاشت نخل شامادورا مناسب است. شاید بستن یک ربان قرمز رنگ و چسباندن یک پاپیون روی گلدان، آن را برای هدیه دادن، مجذوب کننده تر کند.

درختچه یوکا: این گیاه، جز مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است. طی سال های اخیر، با تبدیل گونه های مسن و پیر این گیاه، به بن سای، هواداران زیادی را به خود جذب نموده است. برگ های سوزنی و ساقه ضخیم و چوبی، از مشخصات ظاهری درختچه یوکا است. افرادی که در شمال کشور زندگی می نمایند، می توانند این گیاه را در فضای آزاد بکارند. البته درختچه یوکا، گونه های مختلفی دارد؛ که بعضی از آن ها در محیط های سرد و کوهستانی و در محیط های کویری و خشک، قابل نگهداری و پرورش هستند.

اگر تمایل دارید یوکا را به فردی هدیه بدهید، از بن سای آن بهره ببرید. این درختچه را می توان قبل از هدیه دادن در روش های مختلفی تزئین کرد. می توانید به طور موقت، دور ساقه ضخیم آن، چند ردیف از نخ های کاموا رنگارنگ بپیچید و یک کارت پستال زیبا را در میان برگ های سوزنی آن قرار دهید. گلدان ها و سبد های حصیری زیبایی ساخته شدند که برای حمل این گیاه مناسب هستند.

پاپیتال: گیاهی رونده و بسیار مقاوم است. گیاه پاپیتال در منطقه ها سردسیر و مرطوب، از آن به نام یک پوشش ساختمان استفاده می گردد. البته این گیاه در محیط آپارتمان و با نور کم به خوبی رشد می نماید. سه نوع پاپیتال در ایران قابل تهیه است. پاپیتال با برگ های عظیم به رنگ سبز و ابلق و پاپیتال مینیاتوری برگ ریز، به صورت سبز و ابلق. یک گلدان آویز برای کاشت پاپیتال ایده خوبی است. گیاه پاپیتال در کنار ظاهر بسیار زیبا و مقاومت بالای آن در تمام شرایط محیطی، یک تصفیه نماینده هوا هم به تعداد می آید. با اهدای یک گیاه پاپیتال به عزیزانتان، به آن ها ثابت کنید که سلامتیشان برای شما مهم است.

کالانکوئه کریسمس یا کالانچو فلوریست: این گیاه از خانواده کراسولا ها است. برگ های قاشقی و گل های متراکم ستاره ای به رنگ های زرد، سفید، قرمز، صورتی و بنفش از ویژگی این گیاه است. همان طور که از نام گیاه بر می آید، معمولا در فصول سرد سال به گل می نشیند. این گیاه به کمبود آب مقاوم است. اما به نسبت دیگر گیاهان آپارتمانی، به نور بیشتری نیاز دارد. در بعضی از شهرها، قابلیت کشت و نگهداری در فضای حیاط را دارد. یکی از برترین گزینه ها برای هدیه دادن به عزیزانتان در شب یلدا و عید نوروز یا افرادی که متولد ماه های پاییز و زمستان هستند، می باشد.

گیاهانی که به منظور هدیه دادن به آن ها اشاره شد، بیشتر جز گیاهان مقاوم و موثر در تصفیه هوای محیط هستند. این نمونه از گیاهان به علت مقاومت بالا نسبت به شرایط متفاوت در نگهداری، مناسب برای افراد مبتدی و یا حتی افراد آشنا به نگهداری گیاهان آپارتمانی می باشند. انتقال و جابه جایی این گیاهان، برای گیاه مسئله ای پیش نخواهد آورد و یا کمتر مورد آسیب قرار می بینند.

بعلاوه گیاهان ذکر شده جز پر طرفدارترین گیاهان آپارتمانی در ایران هستند که هدیه دادن آن ها به هر شخصی، موجب رضایت آن فرد خواهد شد. از نظر قیمت، گیاهان پتوس، کالانکوئه، پاپیتال و گندمی جز گیاهان مقرون به صرفه قیمت، سانسوریا، زامیفولیا و آگلونما با قیمت میانه و نخل شامادورا، یوکا و فیکوس آلاستیکا جز گیاهان گران قیمت محسوب می شوند. این نکته را مد نظر قرار دهید که، قیمت ها بستگی به محل خرید، سایز گیاه، جنس یا شکل گلدان و گونه گیاه بستگی دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1918

به "ده نمونه از برترین گیاهانی که برای هدیه دادن مناسب هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ده نمونه از برترین گیاهانی که برای هدیه دادن مناسب هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید