جلوه های ویژه پرهزینه ترین فیلم های تاریخ سینما

به گزارش مجله آراد، وب سایت روزیاتو - گلریز برهمند: پیش از آنکه تکنولوژی سی جی آی تبدیل به رایج ترین تکنیک جلوه های ویژه تصویری در سینما گردد، کمپانی های فراوری فیلم از روش های سنتی تری برای طراحی صحنه های فیلم ها استفاده می کردند. طراحان صحنه با تیم هایی از مینیاتورسازهای حرفه ای کار می کردند. دکورهای فراوری این مینیاتورساز ها جزئیات بسیار زیادی داشت و به طرز شگفت انگیزی واقعی به نظر می رسید.

جلوه های ویژه پرهزینه ترین فیلم های تاریخ سینما

حتی امروزه در عصر تکنولوژی دیجیتال، برخی کارگردان ها هنوز ترجیح می دهند در فیلم های خود از دکورهای مینیاتوری و ماکت استفاده نمایند. اگرچه این شیوه هزینه بیشتری دارد، اما اغلب بر پرده سینما واقعی تر به نظر می رسد. در ادامه مروری داریم بر جلوه های ویژه تعدادی از مشهورترین و پر هزینه ترین فیلم های تاریخ سینما.

1- جنگ ستارگان: امپراتوری حمله را پاسخ می دهد (Star Wars: The Empire Strikes Back)

 • زمان اکران:

  1980
 • هزینه برآورد شده:

  18 میلیون دلار

بیشتر هواداران مجموعه فیلم جنگ ستارگان هنوز سه گانه اصلی را بهترین اپیزودهای این مجموعه می دانند. یکی از دلایل این مسأله آن است که این سه فیلم با دکورهای واقعی ساخته شدند، نه با تکنیک پرده سبز. کار فراوری فیلم در استودیوی الستری لندن انجام شد که در آن بیش از 60 دکور برای فیلم ساخته شد.

2- تایتانیک (Titanic)

 • زمان اکران:

  1997
 • هزینه برآورد شده:

  200 میلیون دلار

فیلم تایتانیک پرهزینه ترین فیلم ساخته شده در قرن بیستم است. بیشتر هزینه ساخت آن مربوط به طراحی صحنه بود، برای مثال کشتی فیلم تقریبا در اندازه کشتی اصلی تایتانیک ساخته شد.

3- ماتریکس: بارگذاری مجدد (The Matrix Reloaded)

 • زمان اکران:

  2003
 • هزینه برآورد شده:

  150 میلیون دلار

سکانس تعقیب و گریز فیلم دوم ماتریکس شاید یکی از پرخرج ترین صحنه های تعقیب و گریز با ماشین در تاریخ سینما باشد. برای فیلمبرداری این صحنه، استودیوی ساخت فیلم یک بزرگراه 1/5 مایلی (حدود 2/40 کیلومتر) ساختگی در شهر آلامدای ایالات کالیفرنیا احداث کرد. بعد از فیلمبرداری این صحنه، بزرگراه تخریب شد.

4- ارباب حلقه ها: دو برج (The Lord of the Rings: The Two Towers)

 • زمان اکران:

  2002
 • هزینه برآورد شده:

  94 میلیون دلار

سه گانه ارباب حلقه ها را یکی از بهترین های ژانر خود می دانند. کار ساخت ماکت های دکور فیلم بیش از هزار روز طول کشید. کمپانی وتا ورکشاپ که کار ساخت دکور این سه گانه را بر عهده داشت، 72 ماکت بزرگ ساخت که یکی از آن ها گودال هلم (Helms Deep) با مقیاس یک به چهار بود.

5- هابیت: سفر غیر منتظره (The Hobbit: An Unexpected Journey)

 • زمان اکران:

  2012
 • هزینه برآورد شده:

  180 میلیون دلار

برای فیلم هابیت که اولین اپیزود از سه گانه ارباب حلقه ها بود، مجموعه بسیار بزرگی به وسعت 8 آکر (حدود 32،374 متر مربع) با بیش از 100 دکور در کشور نیوزلند ساخته شد.

6- 2001: ادیسه فضایی (2001: A Space Odyssey)

 • زمان اکران:

  1968
 • هزینه برآورد شده:

  12 میلیون دلار

شاهکار استنلی کوبریک در سال 1968 یعنی پیش از عصر جلوه های ویژه دیجیتالی اکران شد، اما در زمان تماشای فیلم به سختی می توان این حقیقت را باور کرد چون جلوه های ویژه فیلم ادیسه فضایی هنوز هم بسیار تحسین برانگیز هستند. برای دستیابی به این نتیجه، کوبریک و تیمش از تکنیک های فیلمبرداری ویژه ای مثل تصویربرداری به شیوه اسلیت اسکن (Slit-scan) استفاده کردند. برای صحنه های مشهور مربوط به سانتریفیوژ، آن ها یک دکورعظیم چرخشی ساختند و از دوربین های چرخان برای ایجاد حس جاذبه صفر استفاده کردند.

7- شکارچیان اشباح (Ghostbusters)

 • زمان اکران:

  1984
 • هزینه برآورد شده:

  30 میلیون دلار

نسخه اصلی فیلم شکارچیان اشباح یکی از اولین کمدی هایی بود که در آن از جلوه های ویژه استفاده شد. کار ساخت دکور فیلم بر عهده جان دکویر بود که پیش از آن یازده بار نامزد جایزه اسکار شده بود، به همین دلیل دکویر کار خود را خیلی جدی پیش برد. او برای فیلم چندین ماکت از جنس فوم کور (Foam Core) طراحی کرد، از جمله مدل هایی از چندین ساختمان و نمونه مرد مارشمالویی در اندازه واقعی.

8- روز استقلال (Independence Day)

 • زمان اکران:

  1996
 • هزینه برآورده شده:

  75 میلیون دلار

کار فیلمبرداری فیلم روز استقلال درست پیش از انقلاب دیجیتالی انجام شد. 95 درصد از این فیلم به یاری دوربین های Motion-control و دکورهای مینیاتوری ساخته شد. برای سکانس تخریب کاخ سفید، ماکتی از آن را با ابعاد 5 در 15 فوت (حدود 1/5 در 4/5 متر) ساختند.

9- بازگشت به آینده 3 (Back to the Future Part III)

 • زمان اکران:

  1990
 • هزینه برآورد شده:

  40 میلیون دلار

این فیلم هم در گیشه و در جلب نظر منتقدان پیروز بود. عمده شهرت این فیلم به دلیل طراحی صحنه حیرت آور آن است چون چهار دوره زمانی مختلف در سه گانه این فیلم به تصویر کشیده شد، یعنی دهه هشتاد، دهه پنجاه، دهه صفر دوران آینده و سال 1885.

10- فرار از نیویورک (Escape From New York)

 • زمان اکران:

  1981
 • هزینه برآورد شده:

  6 میلیون دلار

فرار از نیویورک یک فیلم علمی تخیلی است که آن را یکی از بهترین های ژانر خود می دانند. داستان فیلم در شهر مخروبه و سوخته نیویورک می گذرد، اما در فیلم دیگر خبری از جزیره پر زرق و برق منهتن نیست چون تبدیل به زندانی تحت حفاظت شدید شده است. فیلمبرداری کار در شهر ایست سنت لوییس انجام شد که در سال 1976 بر اثر آتش سوزی تخریب شده بود. برای آنکه این شهر شبیه به نیویورک گردد، برای فیلم دکورهای مینیاتوری و ماکت های زیادی از ساختمان های واقعی نیویورک ساخته شد.

11- آرواره ها (Jaws)

 • زمان اکران:

  1975
 • هزینه برآورد شده:

  7 میلیون دلار

فیلم آرواره های استیون اسپیلبرگ که ترسناک ترین فیلم زمان خودش بود، به پیروزیت زیادی دست یافت و این پیروزیت ناشی از عوامل مختلفی بود. یکی از این عوامل کوسه مکانیکی عظیم الجثه ای بود که برای این فیلم ساخته شد. عوامل فیلم آنچنان به این کوسه علاقمند بودند که برای آن اسم انتخاب کردند. آن ها نام بروس، وکیل اسپیلبرگ را روی این کوسه گذاشتند. این کوسه هنوز هم محبوب است و حتی صفحه ای در شبکه اجتماعی فیسبوک دارد!

12- گم شده در فضا (Lost in Space)

 • زمان اکران:

  1998
 • هزینه برآورد شده:

  80 میلیون دلار

کمپانی نتفلیکس در امسال میلادی نسخه بازسازی شده سریال اصلی گمشده در فضا (1968) را منتشر کرد. پیش از آن، در سال 1998، کمپانی نیولاین سینما، فیلمی بر اساس همان سریال تلویزیونی ساخت. اگرچه این فیلم در مجموع نتوانست نظر منتقدان را جلب کند، اما در گیشه پیروز بود. عمده این پیروزیت ناشی از جلوه های ویژه خوب فیلم بود.

13- دزدان دریایی کارائیب: مردگان قصه نمی گویند (Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales)

 • زمان اکران:

  2017
 • هزینه برآورد شده:

  230 میلیون دلار

جلوه های ویژه فیلم های دزدان دریایی کارائیب همیشه باعث حیرت تماشاچیان بوده است. این جلوه های ویژه تصویری به یاری آخرین فناوری روز جهان، با استفاده از تکنولوژی سی جی آی و طراحی صحنه دقیق و استادانه اجرا شده است. آخرین فیلم این مجموعه یعنی مردگان قصه نمی گویند هم از این قائده مستثنی نیست. در تصویر بالا کشتی مروارید سیاه را می بینید که برای این فیلم در اندازه واقعی ساخته شده است.

14- گودزیلا (Godzilla)

 • زمان اکران:

  1998
 • هزینه برآورد شده:

  130 میلیون دلار

فیلم گودزیلا محصول سال 1998 نمونه خوبی از نتیجه ترکیب جلوه های ویژه دیجیتالی با شیوه های سنتی و عملی است. حدود بیست ماکت از آسمان خراش های مختلف شهر نیویورک برای این فیلم ساخته شد که برخی از آن ها 20 فوت (حدود 6 متر) ارتفاع داشتند.

15- بلید رانر 2049 (Blade Runner 2049)

 • زمان اکران:

  2017
 • هزینه برآورد شده:

  150 میلیون دلار

فیلم دنیس ویلنوو دنباله ای شایسته برای فیلم اصلی به کارگردانی ریدلی اسکات است. نه تنها بازیگران این فیلم بازی فوق العاده ای دارند، بلکه جلوه های ویژه فیلم هم حیرت انگیز است. بیشتر جلوه های ویژه مربوط به نمونه آینده شهر لس آنجلس نه با استفاده از تکنولوژی سی جی آی، بلکه به یاری دکورهای مینیاتوری زیادی محقق شد که به طرز حیرت انگیزی دقیق و استادانه ساخته شدند. برای باور پذیر شدن شهر، تیم بخش عملی جلوه های ویژه، 37 ساختمان با مقیاس 1 به 48 ساختند.

برچسب هاارباب حلقه ها, بازیگران هالیوودی, جلوه های تصویری, جلوه های ویژه, جنگ ستارگان, دزدان دریایی کارائیب, فیلم های ماندگار, فیلم های مشهور, فیلم های هالیوودی, ماتریکس, هالیوود

منبع: برترین ها
انتشار: 12 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 241

به "جلوه های ویژه پرهزینه ترین فیلم های تاریخ سینما" امتیاز دهید

1 کاربر به "جلوه های ویژه پرهزینه ترین فیلم های تاریخ سینما" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوه های ویژه پرهزینه ترین فیلم های تاریخ سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید