جایزه سیدهاشم چیست؟

به گزارش مجله آراد، جایزه سیدهاشم با هدف ارزش گذاری به فرهنگ مهمان نوازی در خانه های بومگردی و به یاد یکی از پیشکسوتان آن پایه گذاری شد.

جایزه سیدهاشم چیست؟

آرش نورآقایی ـ فعال و کارشناس گردشگری ـ درباره انگیزه اجرای این ایده که از سوی جمعی از فعالان بومگردی مطرح شده است، به مجله آراد گفت: جایزه سیدهاشیم برگرفته از نام سیدهاشم طباطبایی از پیشکسوتان و شخصیت های اثرگذار در اقامتگاه های بومگردی است که حدود دو ماه پیش در سانحه رانندگی در جاده ناهموار مصر ـ جندق جان خود را از دست داد. مرام و شخصیت اثرگذار او، ما و دیگر همراهان بومگردی را به این نتیجه رساند که برای یادبود و گرامیداشت، جایزه بومگردی سیدهاشم پایه گذاری گردد.

او شاخص اثرگذار بر این جایزه را دور از کلیشه های سخت افزاری تاسیسات گردشگری، نرم افزاری و بیشتر به مرام و رفتارهای ایرانی در مواجهه با مهمان مربوط دانست و اعلام کرد: جایزه سیدهاشم را به نوعی می توان جایزه مهمان نوازی ایرانی تلقی کرد.

وی ادامه داد: هرچند هنوز پروتکل ها و اساسنامه های مربوط به این جایزه تنظیم نشده اما نام و زمان برپایی آن در هر دو سال یک بار تایید شده است که در آخرین آدینه تابستان، همزمان با آغاز فصل کاری بومگردی ها در مناطق مرکزی و کویری ایران، در اقامتگاه بومگردی سیدهاشم طباطبایی در روستای کویری فرحزاد ـ استان اصفهان ـ رونمایی می گردد.

این فعال گردشگری ادامه داد: اقامتگاه های بومگردی فرایندی را طی نموده اند که اینک ضروری است سازماندهی شوند، هرچند انجمنی برای آن ها تشکیل شده که پیگیری امور صنفی آن ها است اما ضرورت دارد همزمان، بعضی مفاهیم بومگردی بازنگری گردد.

نورآقایی افزود: در مانیفست بومگردی ها هرگز به چگونگی تبدیل خانه به اقامتگاه فکر نشده است؛ چرا که این اقامتگاه ها نخست با عنوان خانه بومگردی راه اندازی شده بودند و قرار بود نمونه ای از مهمان نوازی در خانه های ایرانی را با گردشگر به اشتراک بگذارند اما به مرور زمان، محتوا و معنی آن تغییر کرد و متفاوت از پایه گذاری و مفاهیم اولیه بومگردی شد و حالا کنش مندان باید گفتمان نمایند تا به تعریف درستی برسند. داستان بومگردی ها به این شکل بود که نخست ایده آن مطرح شد. بعد به صورت یک جریان پیش رفت سپس دولت و صدا و سیما روی آن تبلیغ کردند. شاید جایزه سیدهاشم درنگی باشد بر این که از کجا آغاز کردیم و به کجا رسیدیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 465

به "جایزه سیدهاشم چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه سیدهاشم چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید