کوشش برای تبدیل قدیمی ترین کلیسای سلماس به موزه

به گزارش مجله آراد، با تبدیل قدیمی ترین کلیسای سلماس به موزه می توان از آن به عنوان پتانسیلی بالقوه برای جذب توریست استفاده کرد.

کوشش برای تبدیل قدیمی ترین کلیسای سلماس به موزه

کلیسای هفتوان در فاصله 4 کیلومتری جنوب سلماس واقع در روستای هفتوان در سال 1012 هجری قمری در زمان شاه عباس صفوی تعمیر شده و کتیبه ای در دیوار جبهه غربی آن دیده می گردد که شاید قدیمی ترین کلیسای سلماس باشد و در داخل بنا نیز نوشته ای به زبان ارمنی در داخل دیوار گذاشته شده است.

به گفته حسنی در جوار این کلیسا اولین سالن آمفی تئاتر شمال غرب کشور واقع شده است که می توان گفت کاربرد سینمای امروزی را داشته و برای نمایش صحنه های تئاتر از آن استفاده می کردند، ولی در اثر گذشت زمان متاسفانه دو دیوار این سالن زمان ریزش نموده و سردرب و دیوار ضلع جنوبی آن به جای مانده است.

مدیر دفتر نمایندگی اداره میراث فرهنگی و جهانگردی در سلماس درباره اقدامات صورت گرفته برای بازسازی این کلیسا اعلام کرد:

حدود 350 میلیون ریال اعتبارات اولیه برای نخستین بار در سال 92 برای بازسازی قسمت های سقف این بنا و ایجاد عایق رطوبتی تخصیص یافت و پس از آن برای انجام عملیات کف سازی داخل و محوطه این اثر تاریخی در سال 95 نیز حدود 900 میلیون ریال هزینه شده و در سال 96 نیز 400 میلیون ریال برای محوطه سازی و دیوارچینی دور سقف کلیسا هزینه شده است.

ایشان در ادامه توضیح داد تا سال 92 یعنی تا قبل از شروع عملیات بازسازی این مکان تاریخی در ایام نوروز برای بازدید عموم باز بود و پس از آن بسته شد، اما در نوروز سال 97 که این مکان به صورت آزمایشی برای بازدید عموم بازگشایی شد، طبق آمار دفتر ثبت بازدیدها 1700 نفر بازدیدکننده و جهانگرد از این کلیسای تاریخی تماشا کردند که نشانگر ارزش و اهمیت این جاذبه مهم تاریخی و جهانگردی شهرستان است.

مدیر دفتر نمایندگی اداره میراث فرهنگی و جهانگردی در سلماس با اشاره به قابلیت این بنای باارزش تاریخی برای ایجاد یک موزه سنگ گفت:

این شهرستان پتانسیل بالقوه ای برای احداث موزه سنگ های قدیمی و ارزشمند و تاریخی با توجه به آنالیز ها و شناسایی ظرفیت های سلماس دارد و می توان در محوطه این کلیسای تاریخی از ظرفیت هایی همانند سنگ قبرهای تاریخی و وجود مجسمه های با قدمت از حیوانات برای احداث موزه استفاده کرد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2098

به "کوشش برای تبدیل قدیمی ترین کلیسای سلماس به موزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای تبدیل قدیمی ترین کلیسای سلماس به موزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید