تغییر سرعت قطار های مسافری و توسعه حمل ونقل ریلی در دستور کار است

به گزارش مجله آراد، قاسمی در مراسم افتتاح نهمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی، صنایع و تجهیزات بر تغییر سرعت قطار های مسافری و واگن ها تاکید کرد و گفت: این امر در دستور کار وزارت راه و شهرسازی واقع شده است.

تغییر سرعت قطار های مسافری و توسعه حمل ونقل ریلی در دستور کار است

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی امروز در مراسم افتتاح نهمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی، صنایع، تجهیزات و خدمات وابسته که امروز سه شنبه، سوم خرداد ماه برگزار شد، حضور یافت.

وی در این مراسم گفت: خوشبختانه حجم شرکت کنندگان شرکت های حوزه دانش بنیان و شرکت های ساخت بخش واگن و لکوموتیو امروز نشان داد دارای توانمندی بسیار خوبی هستیم.

وی با بیان اینکه امروز بخش حمل و نقل مهم ترین مزیت ما است، مطرح نمود: طی چند ماه گذشته با سفر به کشور های همسایه یکی از موضوعات مهم که توافق با کشور های مختلف در حوزه حمل و نقل بود را دنبال کردیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه با ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان و قزاقستان و ... در حوزه حمل و نقل توافقات بسیار خوبی صورت گرفت، اظهار کرد: روز گذشته نیز با کشور های حاشیه خلیج فارس در عمان توافق بسیار خوبی در زمینه حمل و نقل دریایی و حمل و نقل ترکیبی با عمان را در دستور کار قرار دادیم تا عمانی ها با ایجاد یک مرکز لجستیک در ایران بتوانند کالا های خود را از طریق خطوط ریلی ایران به آسیای میانه ارسال کنند.

قاسمی با تاکید بر اهمیت توسعه ظرفیت های حمل ونقل کشور، گفت: امروز اگر هرچه سریعتر سازماندهی وتوافقات خود را با کشور های دیگری که نیاز به حمل و نقل از طریق خاک کشور ما را دارند، انجام ندهیم، عقب می مانیم.

وی اضافه نمود: فردا نیز با معاون نخست وزیر روسیه که به ایران سفر می کند، دیدار خواهیم داشت.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ظرفیت ایران در میزان عبور حجم باری از کشور بیش از 20 میلیون تن است و این به آن معنا است که میزان مذکور می تواند 20 میلیارد دلار درآمد برای کشور را در پی داشته باشد.

قاسمی با بیان اینکه به منظور توسعه ظرفیت حمل ونقل کشور برنامه ریزی اجرا شده است، گفت: از مهم ترین مشکلاتمان در این حوزه بخش واگن و ریل است که در صدد توسعه آن هستیم و دراین راستا توانمندی هایی در کشور وجود دارد.

وی اضافه نمود: سازندگان ایرانی در حوزه ساخت واگن توانمند هستند و در این زمینه نیاز به کشور های دیگر وجود ندارد، لذا با انعقاد قرارداد های نو به شرکت ها سفارش داده ایم تا امسال حجم تولیدشان افزایش یابد.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، حدود 14هزار کیلومتر راه آهن در کشور وجود دارد و سه هزار کیلومتر نیز کریدور های اصلی همچون چابهار، رشت، آستارا و کریدور های غربی کشور در حال ساخت است.

قاسمی نیازمندی لکوموتیو ایران را بیش از یک هزار دستگاه خواند و اظهار کرد: اگر امروز بیش از هزار دستگاه لوکوموتیو در اختیار داشتیم، می توانستیم 20 میلیون بار را از کشور عبور دهیم و این راه را یکی از مهم ترین منابع درآمدی کشور قرار دهیم؛ چراکه هنگامی که کشوری منبع امور ترانزیت شود، از لحاظ سیاسی، امنیتی و بسیاری از مزیت های دیگر را به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در حوزه لکوموتیو کسری وجود دارد، گفت: در این راستا به شرکت مپنا نیز اعلام کردیم تا سقفی که طی سه، چهار سال آینده ظرفیت ساخت دارند، قرارداد منعقد می کنیم و ظرفیت های داخلی شرکت های دیگری که امکان تولید دارند را نیز پر خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی، صنایع، تجهیزات و خدمات وابسته را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و گفت: شرکت های دانش بنیان و تولیدی یکی از امید هایی است که می توانیم در خصوص توسعه حوزه ریلی کشور داشته باشیم.

قاسمی شرح داد: براساس برنامه ششم توسعه مقرر شده بیش از 30 میلیون تن و 30 درصد بار کشور در حوزه ریلی حمل شود که این عدد به یک سوم نیز نرسیده و سرعت قطار های باری کشور بسیار کم است و این امر در حمل بار بسیار تاثیرگذار است.

وی با تاکید بر اینکه سرعت قطار های مسافری و واگن ها باید تغییر کند، خاطرنشان کرد: این امر نیز جزو برنامه های وزارت راه و شهرسازی است؛ با اقدامات و توانمندی که در کشور وجود دارد نیز امیدواریم بتوانیم توسعه حمل و نقل ریلی که جزو نیاز های جدی کشور ایران است را ببینیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برخی از کشور ها بیش از 80 درصد حمل و نقل را از طریق خطوط ریلی انجام می دهند، چراکه ارزان و ایمن است و یکی از محور های توسعه حمل ونقل کشور، حمل و نقل ریلی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 تیر 1401 بروزرسانی: 14 تیر 1401 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2207

به "تغییر سرعت قطار های مسافری و توسعه حمل ونقل ریلی در دستور کار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر سرعت قطار های مسافری و توسعه حمل ونقل ریلی در دستور کار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید