باید برای سرمایه گذاران نورافکن روشن کنیم

به گزارش مجله آراد، وزیر اقتصاد و دارایی گفت: ما برای شما سرمایه گذاران نه چراغ سبز بلکه نورافکن روشن نموده و همه چیز را شفاف نشان می دهیم.

باید برای سرمایه گذاران نورافکن روشن کنیم

به گزارش مجله آراد، فرهاد دژپسند امروز در نشست هم اندیشی و حمایت از سرمایه گذاران خارجی خراسان رضوی در نمایشگاه بین المللی مشهد، اظهار کرد: ایام بهمن برای ما یادآور آزادگی، استقلال و حاکمیت مردم بر کشور است. ما نسبت به خارجی ها آنگونه که بایسته و شایسته بود، از موضع تکریم برخورد نمی کردیم و نسبت به بعضی موضع تسلیم و نسبت به بعضی دیگر موضع غرور داشتیم اما آموزه انقلاب این بود که با همه تکریم داشته باشیم و اگر کسی در موضع غرور باشد ما نیز موضع تسلیم نخواهیم داشت.

وی اضافه نمود: این ایام برای ما بسیار ارزشمند است. سال جاری در سن کمال نظام جمهوری هستیم و این ارزشمند است که امروز به رغم تمام کوشش هایی که برای به زانو در آوردن نظام انجام شده، با سربلندی ایستاده ایم. در شهری هستیم که نورانی بودن وجود معصومین همه شهر را فرا گرفته و ولی نعمت ما قرار دارند.

دژپسند با بیان اینکه این نشست از وجوه گوناگون دارای ارزش و حتماً منشأ خیر و برکت است، عنوان نمود: یکی از خرسندی های ما این است که استان در سرمایه گذاری خوب عمل نموده و این امر علل گوناگونی دارد. یکی از دلایل محرز این است که سال ها رئیس سرمایه گذاری خارجی خراسانی بود، بنابراین حق را ادا و به این استان رسیدگی نموده است اما در کنار آن همت و کوشش مسئولان استان نیز بوده که بدون کوشش آن ها نمی توانستیم به چنین موقعیتی دست پیدا کنیم.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: این استان آماده جذب سرمایه گذاری خارجی در سطوح، رسته فعالیت ها و عمق متعدد است. استان خراسان در کنار خراسان بزرگ و در دل آن، ظرفیت های بی نظیری دارد و می تواند از این ظرفیت ها نه برای این استان بلکه برای کل کشور استفاده کند. چرا ایران که روی گنج و مواهب الهی نشسته و یکی از بهترین مناطق و شرایط جهان را دارد، باز ما شکوه داریم که سهم ما در اقتصاد جهانی، درآمد سرانه، نرخ رشد اقتصادی، نرخ رشد سرمایه گذاری و نرخ بیکاری ما آنچه که باید نیست؟ باید این چراها را به شما پاسخ دهیم.

وی اعلام کرد: زمانی که سرمایه گذار برای پروژه اول به ایران می آید، مهمان ماست اما پروژه که به بار نشست، شریک ما است. نوع ارتباط و میزبانی ما او را به تداوم و تعمیق سرمایه گذاری خود ترغیب می نماید یعنی اگر سرمایه گذار خارجی به ایران آمد و موردی داشت که دیگر تکرار نشد، باید خودارزیابی داشته باشیم که چرا این اتفاق اتفاق افتاده است.

دژپسند ادامه داد: شرایط ایران به گونه ای است که سرمایه گذار خارجی در پروژه اول که منافع حاصل کرد، باید به طور طبیعی به اندیشه بعضیزد که باید منافع حاصله از این سرمایه گذاری را صرف پروژه دیگر یا تشکیل هلدینگ کنم. ما یک بار فرش قرمز پهن می کنیم و بعد آن را جمع می نمائیم زیرا برای تمایل نداریم که برای رفتن سرمایه گذاران فرش پهن کنیم.

وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرد: ما قصد داریم که شما سرمایه گذاران را به عنوان شریک و در مقام یک سرمایه گذار متکثر و متعالی به ایران بیاوریم. اینجا خانه دوم شما نیست. زمانی که سرمایه گذاری اول شما به بار نشست، دیگر به اینجا خانه دوم نمی گویند، اینجا نیز خانه شما است.

وی با اشاره به اینکه ایران ظرفیت های بسیار بالایی برای جذب سرمایه گذار خارجی دارد، توضیح داد: ما اکنون یکی از مدرن ترین قوانین و مقررات سرمایه گذاری خارجی را داریم. زمانی سرمایه گذاری خارجی ما 69 میلیون دلار بود اما در سال 96، به 12.7 میلیارد دلار رسیده است. آن روز هر پرونده سرمایه گذاری در وزارت اقتصاد و دارایی باید به تصویب دولت می رسید اما اکنون قانون اصلاح شده و کمیته سرمایه گذاری وزارت اقتصاد و دارایی مرجع نهایی بوده و با ابلاغ وزیر اقتصاد فعال می گردد.

دژپسند اضافه نمود: من همواره با اصلاح قانون سرمایه گذاری مشکل داشتم اما امروز می توانیم قانون را اصلاح کنیم و برای استان هایی که از یک استانداردهایی برخوردار هستند، جذب سرمایه گذاری استان تصمیم بگیرد و با امضای استاندار ابلاغ گردد. این خود گامی برای تسریع فرایند و تکریم سرمایه گذاری است.

وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرد: زمانی که سرمایه گذار خارجی وارد ایران می گردد، باید در استان از حقوق و روابطی نیز بهره مند باشد. باید این امر را احصا کرد. باید آنالیز کنیم که سرمایه گذار خارجی چه نیازمندی هایی دارد که باید آن را برآورده کنیم. آنچه در اختیار وزارت و استانداری است را انجام می دهیم و برای باقی آن باید از قانون گذار استفاده کنیم. سرمایه گذار خارجی به واسطه اینکه دوشادوش ما برای تعالی بخشیدن به شرایط اقتصادی کشور گام بر می دارد، باید مسائل و مسائلش برطرف گردد.

وی با بیان اینکه سرمایه گذار دارای وجوه و ویژگی هایی است که نباید لحظه ای از تکریم او غفلت گردد، عنوان نمود: برای سرمایه گذار داخلی نیز این کار باید صورت گیرد. اگر می خواهیم سرمایه گذار خارجی را تکریم کنیم، باید قبل از آن سرمایه گذار داخلی را تکریم می کردیم. اگر این دو سرمایه گذار به هم وصل شده و با هم جلو روند، می توانند هم افزایی داشته و سرعت تحقق اهداف خود را افرایش دهند. سرمایه گذار داخلی یک سرمایه انباشت شده انسانی و اجتماعی را با خود به همراه داشته و یک اشراف کامل نسبت به اقصی نقاط ایران دارد که می تواند یک پارتنر خوب برای سرعت بخشی به فعالیت ها باشد.

دژپسند گفت: سرمایه گذاری به ذات امر مقدسی است. سرمایه گذار داخلی و خارجی و سرمایه گذار خارجی که بار اولی سرمایه گذاری نموده، باید با قدرت تکاثری جلو بروند. ایران پر از مزیت نه نسبی بلکه مطلق در حوزه انرژی و معادن است. استان خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و تمام استان هایی که از شرایط اقتصادی در رنج هستند، معادن سرشاری دارند. توسعه صنایع معدنی در استان ها سودآور است زیرا مزایای عالی دارد.

وزیر اقتصاد و دارایی اضافه نمود: انرژی مناسب به عنوان سوخت و خوراک، نیروی انسانی با مهارت و قیمت مناسب، مقررات سهل و آسان که آن را سهل تر می کنیم و روابط اجتماعی بسیار مناسب، شرایطی فراهم می نماید که می توانیم کاملاً جهش داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ما در شرایط تحریم ظالمانه یک جانبه ای که به ایران تحمیل شده باید به سرمایه گذاری بیشتر توجه کنیم، توضیح داد: سرمایه گذاران باید با سرعت و مبالغ سرمایه گذاری بیشتر وارد شوند. خداوند این قدرت را به ایران داد تا ایستادگی کند. ما انتظار داریم به دلیل همجواری و فرهنگ نزدیک، سرمایه گذار افغانستانی بیان نکند که دلار را به کشور دیگری می بریم و در آن کشور سرمایه گذاری می کنیم و بعد به ایران می آییم. این با آن فرهنگ مشترک و رفاقت ما همخوانی ندارد. باید اولویت اول شما ایران باشد.

دژپسند اعلام کرد: ما برای شما سرمایه گذاران نه چراغ سبز بلکه نورافکن روشن نموده و همه چیز را شفاف نشان می دهیم. سرمایه گذاران داخلی و خارجی ایران مملو از فرصت های فیزیکی، معنوی، اجتماعی و انسانی هستند. ما از شما می خواهیم که سرمایه اقتصادی و فناوری ها را وارد کشور کنید تا سرمایه ها و فرصت ها در هم آمیخته و به سکوی پرش ما و شما تبدیل گردد.

وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرد: سرمایه گذاری یک روند برد-برد است، البته در بسیاری مواقع منافع شما نسبت به ما رجحان می گیرد. ما به عنوان خدمتگزار شما در خدمت شما هستیم، برای اینکه دست به دست هم دهیم تا شما به منافع خود و ما به منافع کشور برسیم. حتماً کوشش می کنیم تا این جهت را هموار نمائیم تا زمانی که تعداد سرمایه گذاران خارجی افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 157

به "باید برای سرمایه گذاران نورافکن روشن کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید برای سرمایه گذاران نورافکن روشن کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید