بازگشت کرکس پس از 20 سال به لشگردَر ملایر

به گزارش مجله آراد، همدان- خبرنگاران- رییس اداره حفاظت محیط زیست ملایر گفت: به دنبال بارندگی های اخیر و پرآب شدن چشمه های منطقه حفاظت شده لشگردَر پس از 20 سال کرکس یکی از گونه های پرندگان شکاری لاشخور به این منطقه بازگشت.

بازگشت کرکس پس از 20 سال به لشگردَر ملایر

مجید شعبانلو روز یکشنبه در گفت و گو با مجله آراد اعلام نمود: سابقه وجود انواع گونه های کرکس در منطقه حفاظت شده لشگردَر در سال های گذشته بوده است، اما به دلیل خشکسالی و کم آب شدن چشمه ها، چند سالی این گونه پرندگان را در منطقه مشاهده نکرده ایم.

وی افزود: با توجه به اینکه منطقه لشگردَر جمعیت بالایی از وحوش را در خود جای داده است، وجود انواع گونه های پرندگان همچون کرکس و کفتار در منطقه عجیب نیست.

رییس اداره حفاظت محیط زیست ملایر بارندگی های بهاری را برای این منطقه بسیار مساعد دانست و اعلام نمود: بیش از 15 دهنه چشمه در منطقه حفاظت شده لشگردَر وجود دارد که همگی به واسطه بارندگی های اخیر پرآب شده اند.

شعبانلو ادامه داد: منطقه لشگردَر هم اکنون وضعیت بسیار خوبی دارد و تنها برخی از مسیرهای دسترسی توسط سیلاب شسته شده است.

وی افزود: میزان خسارت ها به راه های دسترسی به مناطق داخلی لشگردَر و دسترسی به پست های محیط بانی خیلی جدی نیست و بلافاصله پس از بارندگی ها، اصلاح مسیرهای دسترسی انجام می شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست ملایر با بیان اینکه بارندگی و سیلاب مشکل خاصی را برای گونه های جانوری منطقه ایجاد نکرد گفت: سیلاب بیشتر در مناطق پایین دست منطقه رخ داد و گونه های جانوری به دلیل قرار دریافت در نقاط بالایی منطقه، آسیب ندیدند.

شعبانلو یادآور شد: منطقه حفاظت شده گلپرآباد نیز وضعیت بسیار خوبی دارد و بارندگی های اخیر موجب پرآب شدن حدود 10 دهنه چشمه در این منطقه شد.

وی اعلام نمود: از ابتدای امسال تاکنون هیچ مسئله ای توسط شکارچیان و متخلفان این 2 منطقه حفاظت شده به ویژه لشگردَر را تهدید نکرده است و محیط بانان فعالیت مستمری برای حفاظت از گونه های جانوری و گیاهی منطقه دارند.

به گزارش مجله آراد، منطقه حفاظت شده لشگردَر با وسعت 15542 هکتار در مجاورت شرق و جنوب شرقی ملایر واقع شده است و از سال 1363 به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و در اسفند سال 1369 با تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد.

بیش از 16 روستا در اطراف این منطقه است و تاکنون حدود 266 گونه گیاهی، 18 گونه پستاندار و 75 گونه پرندگان در منطقه حفاظت شده لشگردَر شناسایی شده است.

منطقه حفاظت شده لشگردَر در 90 کیلومتری همدان واقع شده است.

7528/2087

منبع: ایرنا
انتشار: 16 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 193

به "بازگشت کرکس پس از 20 سال به لشگردَر ملایر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت کرکس پس از 20 سال به لشگردَر ملایر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید