اولین بطری نوشابه از پلاستیک کاملا گیاهی تولید شد

به گزارش مجله آراد، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، شرکت کوکاکولا از یک دهه قبل تلاش برای تولید بطری های پلاستیکی تجزیه شونده در محیط زیست را آغاز کرد. اولین نسل این بطری ها پلان باتل نام داشتند که 30 درصد از آنها از پلاستیک های قابل تجزیه در محیط زیست تولید شده بود. 70 درصد بقیه این بطری ها از اسید ترفتالیک تشکیل شده بود که از منابع نفتی به دست می آید.

اولین بطری نوشابه از پلاستیک کاملا گیاهی تولید شد

با گذشت زمان سهم این 70 درصد در تولید بطری های پلاستیکی کاهش یافت و حالا کوکاکولا مدعی دستیابی به فناوری تولید بطری هایی شده که در ترکیب آنها فقط از پلاستیک گیاهی تجزیه شونده استفاده شده است.

کوکاکولا در این زمینه با شرکت ویرنت همکاری می کند تا شکر به دست آمده از ذرت را به هیدروکربنی به نام پاراکسیلن (bPX) تبدیل کرده و در نهایت اسیدی به نام ترفتالیک گیاهی (bPTA) به دست آورد که 70 درصد از بطری های تازه را تشکیل می دهد.

البته استفاده از زمین های کشاورزی قابل کشت برای تولید این محصول صنعتی هم اثرات زیست محیطی خاص خود را دارد. اما کوکاکولا مدعی است این فرایند با توجه به انعطاف پذیری در استفاده از مواد اولیه قابل قبول است.

30 درصد بقیه این بطری ها از قندهایی ساخته می شوند که به طور مستقیم از طریق یک فرآیند موفقیت آمیز به مونواتیلن گلیکول (MEG) تبدیل شده اند. این قندها از ضایعات مختلف چوب قابل استحصال هستند. انتظار می رود تجاری سازی کامل این بطری ها برای استفاده انبوه تا سال 2030 طول بکشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1991

به "اولین بطری نوشابه از پلاستیک کاملا گیاهی تولید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین بطری نوشابه از پلاستیک کاملا گیاهی تولید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید