امضا موافقت نامه تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و ویتنام

به گزارش مجله آراد، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت آنالیز های مالی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، برای اولین بار، در روز یکشنبه مورخ 30 ژوئن 2019، اتحادیه اروپا موافقت نامه تجارت آزاد (EVFTA) و موافقت نامه حمایت از سرمایه گذاری را با یک اقتصاد در حال توسعه یعنی ویتنام با شرایط ویژه در شهر هانوی ویتنام، امضا، کرد.

امضا موافقت نامه تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و ویتنام

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

طرفین متعهد شدند تا برای اجرای اثربخش موافقت نامه ها، کوشش کنند. اقدامات اولیه برای انعقاد این موافقت نامه ها توسط وزارت صنعت و تجارت ویتنام و کمیسیون تجارت اتحادیه اروپا، اجرا شده است.

بر اساس این موافقت نامه 99 درصد از کالاهای طرفین مشمول تعرفه صفر در واردات خواهد شد. اتحادیه اروپا متعهد شده تا در حین اجرای این موافقت نامه کمکهای فنی لازم را به طرف ویتنامی در زمینه اعمال اصلاحات و تعدیلات موردنیاز برای کاهش موانع غیرتعرفه ای از جمله مقررات بهداشتی به عمل آورد.

طی 20 سال گذشته ویتنام موافقت نامه های تجارت آزاد گوناگونی را با کشورهای آسه آن، امریکا و ژاپن امضا نموده و عضو سازمان تجارت جهانی نیز شده است. منافع مالی قابل توجهی از موافقت نامه های مزبور نصیب کشور ویتنام شده که مهمترین آن ایجاد تراز تجاری مثبت بیش از 30 میلیارد دلار با امریکا در سال 2018 است.

در حالی که اقتصادهای در حال توسعه درصدد اتصال بیشتر به زنجیره ارزش جهانی و کوشش برای حداکثر بهره برداری از منافع تجارت آزاد هستند، ایران نتوانسته در چند دهه گذشته موافقت تجارت آزاد موثر با کشورهای همسایه و شرکای تجاری خود به امضا برساند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 331

به "امضا موافقت نامه تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و ویتنام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضا موافقت نامه تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و ویتنام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید