اعلام سازماندهی یکی از قدیمی ترین موزه های استان یزد

به گزارش مجله آراد، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، سازماندهی یکی از قدیمی ترین موزه های استان یزد صورت گرفت.

اعلام سازماندهی یکی از قدیمی ترین موزه های استان یزد

داستان چیست؟

الهه خاکباز الوندیان با بیان اینکه موزه ها مجموعه های منحصر بفرد و بعضا بسیار با ارزشی را در خود نگه می دارند، اظهار کرد: این مجموعه ها ارتباطی بین حال و گذشته ایجاد کرده و انسان با مشاهده آنها پیوندی عمیق با نیاکان خود احساس می کند.

وی با اشاره به اینکه موزه مردم شناسی سپهری اردکان جز اولین موزه های راه اندازی شده در استان و شهرستان اردکان است، گفت: با توجه به شخصیت معتمد، اجتماعی و فعال موسس، همچنین مدیریت صحیح، عملکرد مناسب و جذابیت اشیای موزه ای بعد از گذشت 30 سال از تاسیس، سالانه گردشگران و مخاطبان زیادی را به خود جذب می کند و بیشتر اشیا آن توسط مردمان بومی به این مجموعه فرهنگی اهدا و در معرض نمایش درآمده است.

این مسئول در مورد اقلام موجود در این موزه قدیمی شرح داد: اقلام موزه ای شامل مجموعه ای از ادوات و اشیای معیشتی است که چگونگی سبک زندگی نیاکان را نشان می دهد، همچنین در قسمتی از موزه ابزارآلات و ادوات مشاغل سنتی و از یاد رفته مانند کشاورزی و بافندگی نیز احیا شده است.

وی اضافه نمود: از دیگر اشیای این موزه می توان به مجموعه ای از اسناد و نسخ خطی، تاکسیدرمی های نادر، سنگ کتیبه ها، سنگهای معدنی و ادوات روشنایی و خوراک پزی موجود اشاره کرد.

الوندیان با بیان اینکه این مجموعه فرهنگی به عنوان یکی از قدیمی ترین موزه های تاسیس شده در سطح استان، تا به امروز شامل طرح محتوایی نبوده است، گفت: به همین دلیل واحد موزه های معاونت میراث فرهنگی، مطابق با برنامه ریزی و اهداف میان مدت خود، تهیه طرح محتوایی و ساماندهی قدیمی ترین موزه استان را در دستور کار خود قرار داده است.

وی هدف از نگارش طرح محتوایی و ساماندهی موزه ها را رسیدن به طرح اجرایی مناسب طبق استانداردهای موجود، قوانین و اصول گالری های نمایشی اعلام کرد و گفت: در طرح محتوایی موزه مردم شناسی سپهری اردکان، ابتدا مطالعات پایه از بستر و کالبد موزه جمع آوری شد و در قالب آسیب شناسی تمامی عوامل آسیب رسان به اشیا و بنا، شناسایی و راهکارهایی ارائه شد.

مسئول موزه های استان یزد از پیشنهاداتی مانند حذف بعضی از اشیای غیرمرتبط با محتوای موزه و چیدمان موضوعی اشیا و بخش بندی آنها طبق استانداردهای نمایشی یاد کرد و گفت: ساماندهی نمایش اشیا طبق ماهیت شی و طراحی ویترین های مخصوص خود با نورپردازی انحصاری آن و جابه جایی و چیدمان صحیح ویترین هایی هم جهت با خوانایی راستا برای بازدید کننده انجام شده است.

الوندیان از دیگر پیشنهادات ارائه شده در این طرح بهسازی و نوسازی سیستمهای تاسیساتی و الکتریکال سالن نمایشی با اولویت حفاظت و امنیت اشیا اعلام کرد و گفت: تمام این راهکارها طبق نظر کارشناسان مربوط به هر حوزه پیشنهاد شده تا در نهایت به موزه ای استاندارد و مکانی فرهنگی در خور مخاطبان و علاقمندان برسیم.

منبع: همگردی
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1284

به "اعلام سازماندهی یکی از قدیمی ترین موزه های استان یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام سازماندهی یکی از قدیمی ترین موزه های استان یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید