75 تا 90 درصد از مقالات علمی در دسترس عموم قرار ندارند

به گزارش مجله آراد، تهران (پانا) - رییس کمیسیون ملی یونسکو در ایران با بیان اینکه بین 75 تا 90 درصد از مقالات علمی در دسترس عموم قرار ندارند، گفت سیاستمداران اخلاق گریز و دین ستیز باعث می شوند بخش عظیمی از بشریت نتوانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

75 تا 90 درصد از مقالات علمی در دسترس عموم قرار ندارند

به گزارش روابط عمومی مجمع دنیای صلح اسلامی، حجت الله ایوبی در کنفرانس علمی صلح، عدالت، امنیت و سلامت دنیای که به صورت وبینار برگزار گردید، اظهار داشت: طبق آنالیز های کاملاً علمی که تا به امروز اجرا شده بیشتر مردم در کشورهای آسیایی و آفریقایی به اطلاعاتی که در حوزه علوم منتشر می گردد، دسترسی ندارند و نتیجه آن بسیار واضح خواهد بود، کسی که دسترسی به اطلاعات وعلوم ندارد نمی تواند صاحب قدرت باشد.

رییس کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: بسیاری از متخصصان امروزی تصور می نمایند که شکاف میان کشورهای فقیر و غنی در حوزه مالی یا نظامی است در صورتی که این تفاوت در حوزه دسترسی به اطلاعات، دانش و مقالات علمی است.

ایوبی با بیان اینکه بخش عمده ای از اطلاعات و دانش در کشورهای توسعه یافته، توسط مغزهای مهاجری فراوری شده که از آسیای مرکزی، ایران، سوریه، عراق و به ویژه افغانستان به آمریکا و اروپا مهاجرت نموده اند، گفت: علت مهاجرت نخبگان علمی گروه های افراطی خلق شده توسط غرب به خصوص آمریکا هستند که موجب ناامنی در این کشورها شده اند.

ایوبی، آپارتاید علمی در دنیا را ناشی از ناامنی، مهاجرت، نبود حق حق انتشار و سیاستمداران اخلاق گریز و دین ستیزی دانست که باعث می شوند بخش عظیمی از بشریت نتوانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

وی با بیان اینکه در نتیجه آپارتاید علمی، شکاف ها افزایش و اوضاع وخیم تر خواهد شد، گفت: سیاستمداران اخلاق گریز و دین ستیز در این فرایند بسیار تاثیر گذارند و باعث می شوند بسیاری از مسلمانان به دانشگاه ها دسترسی نداشته و با کوچکترین بهانه مثل داشتن روسری از این مراکز اخراج شوند.

رییس کمیسیون ملی یونسکو به نظریات پیر بوردیو اندیشمند فرانسوی درباره اهمیت سرمایه های فرهنگی برای توسعه ملت ها اشاره نمود و اضافه کرد: این نظریات و مشابه آن را هزار سال پیش فردوسی کبیر در شعر خود سروده بود که توانا بود هرکه دانا بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1431

به "75 تا 90 درصد از مقالات علمی در دسترس عموم قرار ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "75 تا 90 درصد از مقالات علمی در دسترس عموم قرار ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید