کنترل قند خون با یک گوشواره!

به گزارش مجله آراد، روش کار این گوشواره، مشابه ایده استفاده از دوربین تلفن های همراه برای اندازه گیری سطح قند خون است که بر بافت تکیه دارند تا تغییرات حجم خون را مورد آنالیز قرار دهند.

کنترل قند خون با یک گوشواره!

از پروفایل ما وبلاگ سفربرو دیدن نمایید.

یک دانشجوی انگلیسی، نوعی گوشواره طراحی نموده است که می تواند سطح قند خون کاربر خود را به سادگی کنترل کند. آنالیز سطح گلوکز خون افراد مبتلا به دیابت نوع یک معمولا با سوراخ کردن مکرر انگشتان و تحلیل نتایج همراه است، اما فناوری هایی وجود دارند که می توانند این کار را با تهاجم کمتر و به شکل ساده تری انجام دهند.

یکی از این فناوری های جدید، گوشواره ای است که یکی از دانشجویان دانشگاه هادرزفیلد (University of Huddersfield) انگلستان، آن را طراحی نموده است و می تواند سطح گلوکز خون را به وسیله لاله گوش ردیابی کند. سازنده این گوشواره امیدوار است که این فناوری روزی بتواند به بچه ها دیابتی یاری کند تا بهتر به مدیریت بیماری خود بپردازند.

این گوشواره موسوم به Sense Glucose را تایرا کزلو (Tyra Kozlow)، دانشجوی 22 ساله ای ساخته که به تازگی از دانشگاه هادرزفیلد فارغ التحصیل شده است.

او پس از سرپرستی گروهی از خانواده هایی که فرزندان آن ها به دیابت مبتلا بودند و با چالش های مدیریت ایمنی شرایطی که جوانان با آن ها رو به رو هستند، برخورد داشتند، تحت تاثیر نهاده شد و سعی کرد تا جواهرات هوشمند طراحی کند.

کزلو گفت: حتی اگر ابتلا به دیابت نوع یک، به خاطر اشتباه شخص مبتلا نباشد و در ارتباط با هیچکدام از الگو های رفتاری یا انتخاب های او قرار نگیرد، جوانانی که به این بیماری مبتلا می شوند، موضوع استیگما (stigma) یا برچسب خوردن را تجربه می نمایند و امکان دارد که کنترل ضعیف تری روی قند خون خود داشته باشند. این موضوع می تواند به مسائل جسمی بیشتری منجر گردد.

ایده کزلو این است که گوشواره، لاله گوش را سوراخ کند و امواج رادیویی با فرکانس بالا را به بافت های اطراف بفرستد تا به آنالیز سطح قند خون یاری کند. بدین ترتیب، گوشواره نیازی به نمونه های ثابت ندارد و می تواند اطلاعات مربوط به قند خون را در لحظه به واسطه یک اپلیکیشن تلفن همراه منتقل کند. این ابزار با باتری های قابل شارژ کار می نماید.

روش کار این گوشواره، مشابه ایده استفاده از دوربین تلفن های همراه برای اندازه گیری سطح قند خون است که بر بافت تکیه دارند تا تغییرات حجم خون را مورد آنالیز قرار دهند.

این روش در خوک ها مورد آنالیز نهاده شد و نشان داد که تغییر در انتقال سیگنال، با افزایش گلوکز در ارتباط است. گروه های گوناگون پژوهشی، این روش را مورد آنالیز قرار داده اند، اما نتایج آن هنوز در انسان ها ثابت نشده است.

کزلو ادامه داد: من امیدوارم که این گوشواره، به نوجوانان یاری کند تا احساس کنترل بیشتری نسبت به دیابت خود داشته باشند و بیشتر نسبت به کنترل آن به ویژه هنگامی که در کنار دوستان خود هستند، دلگرم شوند، زیرا آن ها تنها از یک قطعه فناوری هوشمند استفاده خواهند کرد.

من امیدوارم که این فناوری با سهولت بخشیدن به این کار، موضوع برچسب گذاری را نیز کاهش دهد و به بخشی از زندگی روزمره تبدیل گردد.

منبع: فرادید
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1494

به "کنترل قند خون با یک گوشواره!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل قند خون با یک گوشواره!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید