کاهش ولتاژ پردازنده و کارت گرافیک چیست و چه زمانی باید این کار را انجام دهید؟

به گزارش مجله آراد، احتمالا بارها با اصطلاح اورکلاک کردن بعضی قطعات کامپیوتر روبرو شده اید که با انجام این کار، توان این قطعات از تنظیمات کارخانه ای فراتر می رود. با این حال در کنار افزایش توان سخت افزاری، یک رویکرد به نام کاهش ولتاژ هم وجود دارد که به زبان ساده قدرت سخت افزاری پردازنده و کارت گرافیک را کاهش می دهد.

کاهش ولتاژ پردازنده و کارت گرافیک چیست و چه زمانی باید این کار را انجام دهید؟

کاهش ولتاژ پردازنده و کارت گرافیک چیست؟

مانند تمام قطعات الکترونیکی، پردازنده و کارت گرافیک هم برای کار کردن به جریان الکتریکی احتیاج دارند. زمانی که ولتاژ ورودی به پردازنده یا کارت گرافیک را کاهش می دهید، فشار جریان برق کاهش پیدا می نماید که این موضوع بر عملکرد این قطعات تاثیر می گذارد.

با بهره گیری از روش کاهش ولتاژ قرار است حداقل ولتاژ بهینه بدون بروز افت عملکرد را پیدا کنیم. چنین کاری تا حدی مانند اورکلاک کردن است ولی ریسک های اورکلاک را ندارد.

چرا باید ولتاژ پردازنده یا کارت گرافیک را کاهش دهیم؟

اول از همه باید بگوییم که پردازنده ها اساسا الکتریسیته را به گرما تبدیل می نمایند. با حرکت الکترون ها در مدارهای مجتمع پردازنده، گرما فراوری می گردد. به همین دلیل برای پردازنده باید از یک سیستم خنک نماینده استفاده کنید و در صورتی که بسیار داغ گردد، از کار می افتد. برای مصرف برق از واحد وات استفاده می گردد که برای دستیابی به اندازه وات مصرفی باید عدد مربوط به ولتاژ را در آمپر ضرب کنید. اگر ولتاژ یا آمپر را پایین بیاورید، عدد وات هم پایین می آید. این یعنی پردازنده برق کمتری را مصرف می نماید و در نتیجه گرمای کمتری ایجاد می گردد.

مهم ترین علت کاهش ولتاژ، کاهش مصرف برق است و به همین دلیل این روش در بین کاربران لپ تاپ ها هواداران زیادی دارد. زیرا طبیعتا هرچقدر مصرف انرژی پردازنده کمتر باشد، عمر باتری افزایش پیدا می نماید. از سوی دیگر با کاهش فراوری گرما، پردازنده برای مدت بیشتری می تواند با سرعت بالاتری انجام وظیفه کند.

اگر پردازنده یا پردازنده گرافیکی برای کار کردن با ولتاژهای مشخصی طراحی و ساخته شده اند، پس چرا در صورت کاهش ولتاژ همچنان کار می نمایند؟ اول از همه باید بگوییم که پردازنده ها با استفاده از فرایندی به نام فوتولیتوگرافی از ویفرهای سیلیکونی ساخته می شوند. این یکی از ظریف ترین و دقیق ترین فرایندهای فراوری دنیا محسوب می گردد اما در نهایت فرایند ساخت هرکدام از پردازنده ها، تفاوت های کوچکی با یکدیگر دارند که همین تفاوت ها منجر به تفاوت در کیفیت نهایی آن ها می گردد.

همانطور که بعضی پردازنده ها از قابلیت اورکلاک پشتیبانی می نمایند، بعضی از پردازنده ها و پردازنده های گرافیکی هم در صورت دریافت ولتاژ پایین تر از حد انتظار با مشکل روبرو نمی شوند. بنابراین با کاهش ولتاژ نه تنها می توانید از عملکرد خوبی استفاده کنید، بلکه گرمای فراوریی و مصرف انرژی هم کاهش پیدا می نماید و سروصدای مربوط به فن هم پایین می آید.

فرایند کاهش ولتاژ چگونه انجام می گردد؟

برای کاهش ولتاژ می توانید از منوی BIOS یا UEFI برای این کار استفاده کنید. از طرف دیگر امکان بهره گیری از برنامه هایی مانند Intel Extreme Tuning Utility یا ThrottleStop هم وجود دارد. بیشتر کاربران معمولا از نرم افزارهای مربوط به این مشخصه استفاده می نمایند زیرا بعد از هر تغییر دیگر احتیاجی به ریستارت کردن سیستم نیست. البته بعد از پیدا کردن ولتاژ ایده آل، بهتر است با استفاده از تنظیمات BIOS یا UEFI ولتاژ موردنظر را ذخیره و قفل کنید. برای کاهش ولتاژ کارت گرافیک هم صرفا باید از برنامه هایی مانند MSI Afterburner استفاده کنید.

آیا کاهش ولتاژ قطعات کامپیوتر کار عاقلانه ای است؟

خوشبختانه ریسک انجام چنین کاری تقریبا صفر است. اگرچه پردازنده یا پردازنده گرافیکی در صورت دریافت ولتاژ بیش از حد ممکن است خراب شوند، اما در صورت کاهش ولتاژ این قطعات با خرابی روبرو نخواهند شد.

البته اگر ولتاژ را بیش از حد کاهش دهید، ممکن است کامپیوتر از حالت پایداری خارج گردد و در نتیجه فرایند ذخیره سازی داده ها با مشکل روبرو گردد. به همین دلیل قبل از شروع فرایند کاهش ولتاژ، بهتر از داده های مهم بک آپ بگیرید. در بدترین حالت هم اگر ریست کردن تنظیمات مادربرد را بلد هستید، می توانید سیستم را به شرایط اولیه برگردانید.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 مرداد 1401 بروزرسانی: 3 مرداد 1401 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2225

به "کاهش ولتاژ پردازنده و کارت گرافیک چیست و چه زمانی باید این کار را انجام دهید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش ولتاژ پردازنده و کارت گرافیک چیست و چه زمانی باید این کار را انجام دهید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید