محققان ایرانی داربست زیستی برای ترمیم اعضای بدن ساختند

به گزارش مجله آراد، به گزارش خبرنگاران، توسعه مواد زیستی پیشرفته با قابلیت بازتولید و انتقال دارو همچنان یک چالش در حوزه مهندسی بافت است.

محققان ایرانی داربست زیستی برای ترمیم اعضای بدن ساختند

به همین دلیل گروهی از محققان با همکاری ژینا حدیثی و محسن اکبری روی طراحی، توسعه و استفاده از داربست نانوبیوکامپوزیت پژوهشی انجام داده اند. داربست زیستی مذکور از پلیمر فیبروئین ابریشم(SF)، هاردی استونیت (HT، نوعی کانی) و جنتامایسین (GEN) ساخته شده است.

داربست های نانو الیافی که از ویژگی های ساختاری یک ماتریکس خارج سلولی (ECM) تقلید می کنند، گزینه هایی مناسب برای مهندسی بافت های بدن هستند زیرا قابلیت های فیزیکی مشابهی برای بافت بومی را دارند و می توان از آنها برای رشد آزمایشگاهی مولکول ها و سلول ها در بافت استفاده کرد تا قسمت آسیب دیده بدن را ترمیم کنند.

قابلیت نانوفیبری از جنس فیبروئین ابریشم پشتیبانی مکانیکی مورد نیاز را فراهم می کند. در این میان هاردی استونیت (HT) به عنوان یک زیست فعال و مانع دارویی عمل می کند و جنتامایسین به عنوان عامل آنتی باکتریال روی آن قرار می گیرد.

نتایج منطقه مهار ضدباکتری (ZOI) نشان می دهد به کارگیری جنتامایسین به میزان قابل توجهی عملکرد آنتی باکتریال قالب را در برابر باکتری ای کولای و استافیلوکوکوس اورئوس(S. aureus) افزایش می دهد.

همچنین مطالعات سلولی با استفاده از استئوبلاست ها نشان می دهد افزودن هاردی استونیت، میزان سازگاری سلولی قالب ها را افزایش می دهد. استئوبلاست به یاخته هایی گفته می شود که استخوان های جدید را می سازند.

در این تحقیق علاوه بر حدیثی و اکبری، حمیدرضا بخششی راد (دانشگاه آزاد نجف آباد) محمد مهدی دهقان، سعید فرزاد مهاجری، حسین غلامی (دانشگاه تهران) و آناهیتا دیانوش (دانشگاه امیرکبیر) شرکت کرده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1690

به "محققان ایرانی داربست زیستی برای ترمیم اعضای بدن ساختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان ایرانی داربست زیستی برای ترمیم اعضای بدن ساختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید