قلعه حسین قاینی از جاهای دیدنی خراسان جنوبی به شمار می رود

به گزارش مجله آراد، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، قلعه حسین قاینی از جاهای دیدنی خراسان جنوبی به شمار می رود.

قلعه حسین قاینی از جاهای دیدنی خراسان جنوبی به شمار می رود

رجبعلی لباف خانیکی، یک پژوهشگر و باستان شناس خراسانی اظهار کرد: عظمت، وسعت و تراکم نسبتا زیاد بقایای معماری قلعه حسین قاینی آن را هم مانند هر اثر تاریخی شگفت انگیز دیگری در معرض نامگذاری های عجیب و غریب و منتسب به شخصیت های خاص قرار داده است. به عنوان مثال دکتر بلوکه و گلد اسمیت نوشته اند که این قلعه همان شهر آرتاگوانا است که در دوران هخامنشی به عنوان کاخ تابستانی پادشاهان ایران کاربرد داشته و گویا کلنل سر پرسی سایکس هم نظر آنها را تایید کرده است؛ درحالیکه قائن در دوران هخامنشی جز قلمرو ساگارتیان و اصولاً تحت سلطه هخامنشیان نبوده و تا پاسارگاد، شوش و تخت جمشید نیز فاصله زیادی داشته است.

وی ادامه داد: روایت دیگری که در مرود قلعه قاین از قول کورتیوس مورخ یونانی نقل شد این است که در زمان یورش اسکندر در سال 328 پیش از میلاد بیش از 13هزار سپاهی و نیروی نظامی از قلعه قاین برای مقابله با مردم استفاده کرده اند. درصورتیکه در متون معتبرتاریخی به آن موضوع اشاره نشده و کهن ترین یافته های باستان شناسی در قلعه قائن به قبل از قرون سوم و چهارم ه.ق نمی رسند.

لباف خانیکی شرح داد: در نهایت اما باید گفت قلعه قائن نیز مانند بسیاری از قلعه ها قهستان در اواسط قرن 5 ه.ق احتمالا از طریق فدائیان اسماعیلی تصرف شده و به عنوان یک پایگاه مهم تدارکاتی و تدافعی مشرف بر شهر قاین (مرکز قهستان) و شاهراه سیستان به خراسان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده است. در اهمیت و عظمت قلعه قاین همین بس که یاقوت حموی از قول مقدسی آن را بلند و رفیع و با نام نعمان کبیر وصف کرده است.

این پژوهشگر و باستان شناس خراسانی گفت: قلعه کوه قائن هم مانند دیگر قلعه ها به تبعیت از شرایط طبیعی کوه، بر پستی و بلندی ها ساخته شده، با این وجود سعی شده است عمده فضاهای معماری بر سطح دو سکوی طبیعی احداث شوند و از طریق یک معبر کمانی شکل که از دو طرف آن را اطاق ها یا سنگرها در میان گرفته، به یکدیگر ارتباط یابند.

وی ادامه داد: بناهای سکوی بالایی ظاهرا اشرافی تر، وسیع تر، اساسی تر و چشم نوازتر پرداخت شده و احتمالا حکم شاه نشین داشته است، درحالیکه در سکوی پائینی فضاهای معماری نسبتا کوچکتر و ساده تر شکل گرفته اند و به نظر می رسد که بیشتر جنبه دفاعی و خدماتی داشته اند. یک مجموعه معماری جالب توجه در میانه سطح صاف سکوی پائینی احداث شده که شباهت به مدرسه دارد و چنانچه فرضیه مدرسه بودن آن قابل طرح باشد بر ارزش و اهمیت فرهنگی قلعه قاین نیز می افزاید و حضور و اقامت خواجه نصیرالدین طوسی را در آن توجیه می کند.

لباف خانیکی افزود: آنچه در هر دو سکو همانند و متعددند مخازن ذخیره آب هستند که در کوه حفر شده و دیواره های آنها با ساروج اندود شده تا آب باران را در خود نگاه دارند.

وی گفت: دور تا دور قلعه را دیوار ضخیم و بلند با برج های متعدد نیم استوانه به فاصله های گوناگون محصور کرده است. حصار و برج های سمت جنوبی سالم تر باقیمانده و اخیرا نیز بازسازی شده اند. مصالح ساختمانی قلعه عمدتا سنگ با ملات گچ و خاک و به ندرت خشت و آجر است.

این پژوهشگر و باستان شناس خراسانی گفت: در بیشتر نقاط قلعه آثار بازسازی مشاهده می شود که نشانه تداوم کارکرد قلعه است. شاید با ملاحظه همان نشانه ها برخی اظهار نظر کرده اند که قلعه کوه بر فراز بقایای قلعه ای قدیمی تر از خود بنا شده است. سمت شمال و شمال غرب قلعه پرتگاه و غیر قابل عبور است، درحالیکه سمت جنوب و مشرق از شیب کمتری برخوردار است که همین شرایط موجب شده است راه ورود به قلعه از جبهه جنوب شرقی باشد و از آن راه حتی امکان عبور احشام از قبیل قاطر نیز وجود داشت، زیرا فضاهایی که کاربری اسطبل داشته اند نیز در قلعه شناسایی شده است. البته سمت جنوب قلعه که آسیب پذیر بوده با سازه های معماری تقویت شده است.

وی ادامه داد: فعلا آنچه از بافت معماری قلعه در سکوی بالا قابل تشخیص است، یک تالار ستون دار در شمال که در منتهی الیه شمالی آن یک اطاق گنبددار، در سمت شرق تالار کوره های آهنگری و بخش جنوبی آن سازه های آخور مانند قرار گرفته است. در سمت شمال شرق تالار اطاقک هایی ساخته شده و بر کف طاقچه برخی خمره کوچک سفالی نصب شده است. در سکوی پایینی قلعه و بر دو سوی دروازه ورودی فضاهای نسبتا سالم معماری بر جای مانده که برای آنها کاربری سربازخانه و انبار و اسطبل فرض کرده اند. خاکبرداری های سالهای اخیر ابهامات زیادی را روشن کرده و بازسازیهایی که اجرا شده مانع از انهدام قلعه شده است.

لباف خانیکی یادآور شد: قلعه در سال 1380 به شماره 4803 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع: همگردی
انتشار: 6 فروردین 1401 بروزرسانی: 6 فروردین 1401 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2125

به "قلعه حسین قاینی از جاهای دیدنی خراسان جنوبی به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه حسین قاینی از جاهای دیدنی خراسان جنوبی به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید