قرار گرفتن 34 شرکت در لیست سیاه آمریکا به بهانه همکاری با ایران، روسیه و چین

به گزارش مجله آراد، وزارت بازرگانی آمریکا اسامی 34 شرکت از جمله بیش از 10 شرکت چینی را در فهرست سیاه همکاری های اقتصادی قرار داد.

قرار گرفتن 34 شرکت در لیست سیاه آمریکا به بهانه همکاری با ایران، روسیه و چین

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت بازرگانی آمریکا طی اطلاعیه ای بیان نمود اسامی 34 شرکت از جمله بیش از 10 شرکت مستقر در چین را به لیست سیاه همکاری های مالی این وزارتخانه اضافه کرده است.

خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از برخی منابع گزارش داده بود این تحریم ها قرار است به بهانه های حقوق بشری علیه شرکت های مستقر در چین اعمال شوند.

چین پیش از این اتهامات حقوق بشری آمریکا را رد کرده است. یک سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه گفت: چین، تمامی اقدامات لازم را برای محافظت از حقوق و منافع مشروع شرکت های چینی اتخاذ خواهد کرد و تلاش های آمریکا برای دخالت در امور داخلی چین را رد می کند.

شرکت هایی که در لیست سیاه وزارت بازرگانی آمریکا قرار می گیرند از انجام هر گونه تجارت با شرکت های آمریکایی، مگر در صورت کسب مجوز از دولت فدرال آمریکا منع می شوند.

آمریکا علاوه بر این، چند شرکت را به بهانه کمک به نیروهای مسلح چین، ایران و روسیه در لیست سیاه همکاری های مالی قرار داد.

وزیر بازرگانی آمریکا در بیانیه ای بیان نمود از میان 34 شخص حقیقی و حقوقی که در لیست سیاه همکاری های مالی قرار گرفته اند 8 شخص حقیقی و حقوقی به دلیل تسهیل صادرات اقلام آمریکایی به ایران در این لیست قرار داده شده اند.

وزیر بازرگانی آمریکا در این بیانیه مشخص نکرده این شرکت ها در کدام کشورها مستقر هستند. در اطلاعیه ای که پیشتر روی وب سایت وزارت بازرگانی قرار گرفته بود آمده 2 شخص حقیقی و حقوقی که مستقر در ایران هستند هم در این لیست سیاه قرار گرفته اند. در آن اطلاعیه نام شرکت شیمی طب سینا و مدیر عامل آن در لیست سیاه قرار گرفته است.

وزیر بازرگانی آمریکا گفته 6 شرکت دیگر به دلیل کمک به برنامه های نظامی روسیه در این لیست قرار گرفته اند.

وزیر بازرگانی آمریکا گفته واشنگتن به استفاده از قوانین مربوط به کنترل صادرات جهت پاسخگو کردن دولت ها، شرکت ها یا اشخاصی که اقلام آمریکایی را به کشورهایی مانند چین، ایران و روسیه انتقال می دهند ادامه خواهد داد.

دولت آمریکا در راستای اهداف خصمانه خود علیه جمهوری اسلامی اسلامی ایران و پیشبرد جنگ مالی علیه این کشور تحریم هایی را به بهانه های مختلف وضع کرده است. واشنگتن شرکت های آمریکایی و شرکت های مستقر در کشورهای ثالث را به تبعیت از این تحریم ها ملزم می کند.

دفتر تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری یا FTI که در سال 2004 به نام یکی از نهادهای وزارت خزانه داری آمریکا ایجاد شده مرکز طراحی جنگ مالی این کشور علیه کشورهای مخالف با سیاست های کلان واشنگتن به تعداد می رود.

دفتر تروریسم و اطلاعات مالی مأموریت ادعایی خود را اجرای راهبردهای دولت آمریکا برای مبارزه با تأمین مالی تروریسم در سطح داخلی و بین المللی، تدوین و اجرای راهبردهای ملی در خصوص مبارزه با شبکه های پولشویی و تأمین مالی تروریسم اعلام می کند.

این دفتر شامل چهار زیرمجموعه است: 1-دفتر کنترل دارایی های خارجی (اوفاک) 2- دستیار وزیر در امور اطلاعات و تحلیل 3- دستیار وزیر در امور تأمین مالی تروریسم و 4- شبکه اجرای قوانین مربوط به جرائم مالی.

اتاق ساکت جنگ مالی

یکی از مهم ترین اهداف و محورهای فعالیت دفتر تروریسم و اطلاعات مالی را هدایت جنگ مالی علیه ایران، ضربه زدن به گروه های محور مقاومت و تبدیل کردن نظام مالی آمریکا به یک اهرم فشار علیه اقتصاد کشورهای ناهمسو با این کشور تشکیل می دهند.

سی ان ان در گزارشی در سال 2010 دفتر تروریسم و اطلاعات مالی را اتاق جنگ ساکت علیه ایران توصیف کرده و درباره آن نوشته است: آنها در واقع، مسئول فلج کردن اقتصاد ایران هستند. سی ان ان نوشته فعالیت های این دفتر معمولا بدون جار و جنجال انجام می شوند اما اثرگذار هستند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1838

به "قرار گرفتن 34 شرکت در لیست سیاه آمریکا به بهانه همکاری با ایران، روسیه و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرار گرفتن 34 شرکت در لیست سیاه آمریکا به بهانه همکاری با ایران، روسیه و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید