علل شارژ نشدن باتری لپ تاپ و راه های حل این مشکل

به گزارش مجله آراد، شارژ نشدن باتری لپ تاپ یکی از مشکلاتی است که ممکن است کاربران با آن روبرو شوند. این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که تجربه شارژ نشدن باتری لپ تاپ خود را دارید و هیچ راه حلی برای آن پیدا نکرده اید، پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را از دست ندهید.

علل شارژ نشدن باتری لپ تاپ و راه های حل این مشکل

مسائل رایج شارژ نشدن باتری لپ تاپ

یکی از دلایلی که لپ تاپ انتخاب بسیاری از افراد بوده و جایگزین مناسب تری نسبت به کامپیوترهای شخصی به شمار می آید، داشتن باتری قابل شارژ و امکان استفاده از آن به مدت طولانی بدون اتصال به منبع برق است. با این حال این قابلیت در برخی موارد ممکن است تبدیل به یک مشکل دست و پا گیر شده و استفاده از لپ تاپ را بسیار محدودتر کند. این مشکل، شارژ نشدن باتری لپ تاپ یا کامل شارژ نشدن آن است که در قسمت پایین، علت های گوناگون این مشکل را آنالیز نموده و راه چاره های مناسب را ارائه خواهیم داد.

1. باتری لپ تاپ اصلاً شارژ نمی گردد

یکی از مسائل رایج باتری لپ تاپ این است که در هنگام اتصال شارژر به لپ تاپ، باتری شارژ نمی گردد و از شارژ شدن خودداری می نماید. این مشکل می تواند به دلیل نقص های سخت افزاری یا نرم افزاری به وجود بیاید. دلایل و راه چاره های این مشکل عبارت اند از:

1-1. بازنشانی تنظیمات باتری در بایوس

اولین دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ می تواند مربوط به بر هم خوردن تنظیمات باتری در بایوس لپ تاپ باشد برای حل این مشکل مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. شارژر لپ تاپ را به همراه آداپتور آن از لپ تاپ جدا کنید.
 2. باتری لپ تاپ خود را نیز از جای خود خارج کنید. برای خارج کردن باتری در برخی از لپ تاپ ها ضروری است آن را برگردانده و با زدن دکمه ای باتری را خارج کنید.
 3. سپس شارژر را بدون قرار دادن باتری به لپ تاپ متصل نموده و به برق بزنید و آن را بدون باتری و با زدن دکمه پاور روشن کنید.
 4. پس از روشن شدن لپ تاپ وارد تنظیمات بایوس آن شوید. برای ورود به بایوس معمولاً کلیدهای F2، Delete و… مورد استفاده قرار می گیرند که جدولی از این کلیدهای مورد استفاده در مدل های مختلف، در مطلب علت روشن نشدن فن لپ تاپ گرداوری شده است که شما می توانید این مطلب را نیز مطالعه کنید.
 5. پس از ورود به بایوس لپ تاپ، تنظیمات آن را به مقادیر پیش فرض ریست نموده و آن ها را ذخیره کنید و سپس از بایوس خارج شوید.
 6. بعد از آن شما باید لپ تاپ خود را خاموش کنید. برای این کار پس از خارج شدن از بایوس، چند ثانیه دکمه پاور لپ تاپ را پایین نگه دارید تا لپ تاپ خاموش گردد.
 7. سپس باتری لپ تاپ را به جای مخصوص آن بازگردانده و شارژر لپ تاپ را نیز به آن متصل کنید و لپ تاپ را روشن کنید.

اگر مشکل شارژ نشدن کامل باتری لپ تاپ مربوط به نرم افزار آن باشد راه چاره بالا در اغلب موارد یاری نماینده خواهد بود.

1-2. حذف برنامه های کاربردی غیرضروری

بیشتر فراورینمایندگان لپ تاپ، به همراه سیستم عامل مجموعه ای از برنامه ها و نرم افزارهای کاربردی نیز ارائه می نمایند. در میان این برنامه های ارائه شده، ممکن است نرم افزاری برای تشخیص و تنظیم باتری لپ تاپ نیز وجود داشته باشد. در این نرم افزارها ممکن است حالت صرفه جویی خاصی برای باتری در نظر گرفته گردد که باعث شارژ نشدن باتری لپ تاپ یا کامل نشدن شارژ آن شوند. ساده ترین راه چاره ممکن برای اینکه بفهمید مشکل از نرم افزار نصب شده است یا نه این است که پس از بک آپ گیری از لپ تاپ خود نرم افزار مورد نظر را حذف کنید.

تذکر

سیستم عامل ویندوز در نسخه های مختلف، همواره به طور پیش فرض بهترین حالت مطلوب باتری لپ تاپ را انتخاب می نماید و همچنین دارای تنظیمات کاملی برای باتری لپ تاپ است. نرم افزارهای جانبی که توسط برخی از توسعه دهندگان نرم افزار فراوری می شوند ممکن است با سیستم عامل ویندوز در تضاد بوده و عملکرد باتری را با مشکل رو به رو نمایند. بنابراین نصب چنین نرم افزارهای جانبی توصیه نمی گردد.

1-3. چک کردن باتری، منبع تغذیه و شارژر لپ تاپ

در برخی موارد ممکن است علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ مربوط به مسائل سخت افزاری خود باتری یا منبع تغذیه و یا شارژر آن باشد. مطمئناً در این موارد بهترین راه چاره مراجعه به تعمیرکار معتبر است تا مسائل سخت افزاری دقیقاً ریشه یابی شوند. البته گاهی نیز منبع تغذیه لپ تاپ، ولتاژ و قدرت کافی برای عملکرد باتری و لپ تاپ را ندارد و در عین حال شما با آن منبع تغذیه در حال شارژ باتری لپ تاپ خود هستید.

2. باتری لپ تاپ به طور کامل شارژ نمی گردد

شارژ نشدن کامل باتری لپ تاپ یکی دیگر از مسائلی است که ممکن است عملکرد نامناسب باتری لپ تاپ را به نمایش بگذارد. این مشکل نیز می تواند نشانه ای از نقص های سخت افزاری یا برخی از تنظیمات نادرست نرم افزاری باشد.

2-1. شارژ نشدن کامل باتری و تخلیه سریع آن به علت اجرای نرم افزارهای پس زمینه

یکی از دلایل نرم افزاری شارژ نشدن کامل باتری یا سریع خالی شدن شارژ آن اجرای نرم افزارهای پس زمینه لپ تاپ است که انرژی زیادی را مصرف می نمایند. در نتیجه برای حل این مشکل و افزایش عمر باتری لپ تاپ بهتر است این نرم افزارها را شناسایی نموده و در صورت امکان از اجرای آن ها جلوگیری کنید.

برای شناسایی چنین برنامه هایی ابتدا تسک منیجر لپ تاپ خود را باز نموده و در قسمت processes برنامه هایی که بیشترین درصد استفاده از Cpu دستگاه شما را دارند، مشاهده کنید. این نرم افزارها بیشترین میزان انرژی باتری لپ تاپ شما را مصرف می نمایند. بهتر است این برنامه ها را با انتخاب آن ها و کلیک بر روی End Task ببندید.

2-2. کالیبره نبودن باتری لپ تاپ

از دلایل دیگری که امکان دارد به نظر بیاید باتری لپ تاپ شما به طور کامل شارژ نشده کالیبره نبودن باتری است. در این صورت باتری لپ تاپ درصدهای غیرواقعی به شما نشان می دهد. برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ خود باید مراحل زیر را طی کنید.

 1. لپ تاپ شما نباید روی حالت اسلیپ یا هایبرنیت و باتری نباید در حالت پاور سیوینگ باشد. برای تغییر این حالت باید وارد کنترل پنل و قسمت Power Options شوید و سپس درر قسمت Change plan settings حالت پاور سیوینگ لپ تاپ را تغییر دهید.
 2. لپ تاپ را به شارژر آن متصل کنید تا جایی که امکان دارد شارژ گردد.
 3. سپس مدتی آن را به حال خود بگذارید تا شارژر متصل بماند و همچنین در این فاصله باتری لپ تاپ خنک گردد.
 4. پس از انجام این مراحل وارد کنترل پنل و Power Options شده و از قسمت Change plan settings وارد بخش Change advanced power settings شوید. در زیر بخشی که با عنوان Battery تعیین شده، تنظیمات Critical battery action و Critical battery level را مطابق شکل به ترتیب روی Hibernate و 5 درصد قرار دهید.
 5. لپ تاپ را از شارژر جدا نموده و تا دشارژ شدن آن و رسیدن به 5 درصد با آن کار کنید. در این حالت لپ تاپ به حالت هایبرنیت می رود.
 6. پس از این حالت دوباره لپ تاپ را به شارژر متصل نموده و اجازه دهید 100 درصد شارژ گردد.

با انجام مراحل بالا شما باتری لپ تاپ را کالیبره می کنید و در صورت نمایش درصدهای غیر واقعی شارژ و شارژ نشدن کامل آن به علت کالیبره نبودن، مشکل رفع خواهد شد.

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید، دلایل گوناگونی برای ایجاد مشکل در شارژ لپ تاپ وجود دارد که باید با آنالیز دقیق آن، اقدام به حل مشکل کنید.تجربه شما از مسائل شارژ لپ تاپ چیست؟ دیدگاه ها و تجربیاتتان را در این خصوص با مخاطبان انگیزه به اشتراک بگذارید. همچنین پیشنهاد می کنیم مطلب علت روشن نشدن صفحه لپ تاپ چیست را نیز از سری مقالات تکنولوژی انگیزه مطالعه کنید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1326

به "علل شارژ نشدن باتری لپ تاپ و راه های حل این مشکل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل شارژ نشدن باتری لپ تاپ و راه های حل این مشکل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید