طی دو سال گذشته سطح آب دریای خزر 30سانتی متر کاهش یافته

به گزارش مجله آراد، مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر، در گزارشی از کاهش شدید آب خزر در سال آبی 94 - 1393 اطلاع داد اما پیش بینی کرد این فرایند منفی تا دو سال دیگر متوقف خواهد شد.

طی دو سال گذشته سطح آب دریای خزر 30سانتی متر کاهش یافته

مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر که وابسته به وزارت نیرو است، در تازه ترین گزارش خود، خاطرنشان کرد:

میانگین تراز آب دریای خزر در سال آبی(94-1393) برابر 26/89- متر است که نسبت به سال آبی قبل 22 سانتی متر و نسبت به دو سال قبل 30 سانتی متر کاهش نشان می دهد.

برخلاف سال تقویمی، سال آبی از مهر آغاز می گردد. ازاین رو، سال آبی 94 - 93 از مهرماه سال 93 تا انتها شهریور 1394 را در بر می گیرد. بر اساس اعلام مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر، کاهش 22 سانتیمتری سطح آب در سال گذشته به منزله حدود 85 کیلومتر مکعب موازنه منفی در بیلان آبی دریای خزر است. بر اساس این گزارش، از سال آبی (75-74) که حداکثر تراز آب دریای خزر به ثبت رسیده، تا به امروز نزدیک به 1/2 متر دریای خزر کاهش تراز آب داشته است. با وجود این، مرکز یادشده تصریح نموده است:

علی رغم کاهش تراز آب در طی سال های اخیر هم اکنون سطح آب دریای خزر نسبت به پایین ترین تراز آب آن طی 500 سال اخیر که در سال 1357 رخ داد، حدود 1/3 متر بالاتر قرار گرفته است.

مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر، این نتایج را از آنالیز و تحلیل داده های دریافتی خود از ایستگاه های ترازسنجی مستقر در سواحل جنوبی دریا به دست آورده است که در چهار نقطه آشوراده گلستان، بندر امیرآباد و بندر نوشهر در استان مازندران و بندر انزلی در استان گیلان قرار دارند. این مرکز علل کاهش تراز آب دریا را در سال گذشته، ادامه تأثیر خشک سالی سال های قبل در حوضه آبریز خزر و کاهش بارش و در نتیجه کاهش آبدهی رودخانه های منتهی به دریای خزر و مهمترین آن ها رودخانه ولگا بیان نموده است. بر اساس این گزارش، دبی رودخانه ولگا که حدود 80 درصد آب دریای خزر را تأمین می نماید، در دوره پرآبی و در بهار سال 2015 میلادی برابر 65/5 کیلومترمکعب بود که 24 درصد از دوره مشابه سال قبل کمتر است و برابر 60 درصد دبی نرمال ولگا بر اساس میانگین (1990-1960) میلادی این رودخانه است. مرکز یادشده در عین حال به استناد گزارش کمیته هماهنگی آب و هواشناسی کشورهای حاشیه دریای خزر (CASPCOM) پیش بینی نموده است تغییرات تراز آب دریا از سال 2017 میلادی از حالت منفی به مثبت تغییر خواهد نمود. دریای خزر با 371 هزار کیلومتر مربع وسعت، سه میلیون و 626 هزار کیلومتر مربع حوضه آبریز و عمق میانگین 170 متر، پنج کشور را در ساحل خود دارد که ایران در جنوب، روسیه در شمال و شمال غرب، قزاقستان و ترکمنستان در شرق و جمهوری آذربایجان در غرب آن واقع شده است. منبع:

منبع: کجارو
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2066

به "طی دو سال گذشته سطح آب دریای خزر 30سانتی متر کاهش یافته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طی دو سال گذشته سطح آب دریای خزر 30سانتی متر کاهش یافته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید