حضور 46 بازیکن خارجی در تیم فوتبال استقلال، رکورد دست برزیلی هاست

به گزارش خبرنگاران، باشگاه استقلال که سال پر رفت و آمدی را در جابجایی تابستانی تجربه کرد، با دریافت دو بازیکن خارجی از کرواسی و اقتصادی، تعداد بازیکنان ورودی این فصلش را به عدد 9 رساند. آبی های پایتخت تا پیش از این 44 بازیکن خارجی استخدام نموده بودند که دیاباته چهل و پنجمین و میلیچ چهل و ششمین بازیکن خارجی تاریخ این باشگاه است.

حضور 46 بازیکن خارجی در تیم فوتبال استقلال، رکورد دست برزیلی هاست

اولین خارجی استقلال یک دو رگه مهاجر بود

استقلال اولین تیم در تاریخ فوتبال ایران است که از بازیکن خارجی استفاده کرد و این اتفاق در نخستین سال تاسیس باشگاه روی داد. در سال 1324 و همزمان با تاسیس باشگاه استقلال با نام دوچرخه سواران یک لهستانی الاصل دو رگه به نام پیر کارلو به عضویت تیم استقلال در آمد و تا سال 1334 هم یکی از دروازه بان های این تیم بود.

کارلو اولین بازیکن خارجی شاغل در تاریخ فوتبال ایران هم به حساب می آید. وی که از بازماندگان جنگ جهانی در ایران بود، تابعیت ایران را پذیرفت و حتی یک بازی ملی هم برای ایران انجام داد. پیر کارلو تنها بازیکن خارجی باشگاه استقلال تا پیش از پیروزی انقلاب هم بود و پس از او آبی ها سالهای زیادی از بازیکن خارجی استفاده نکردند.

رافت قلی اوف (نفر وسط) در کنار خذیراوی و مومن زاده

اولین خارجی بعد از انقلاب

آبی ها برای دومین بار در تاریخ حیات شان در سال 1379 اقدام به جذب بازیکن خارجی کردند که او یک بازیکن اهل کشور آذربایجان بود. رافت قلی اف هافبک میانی بود که در فصل 80-79 به عضویت تیم استقلال درآمد و با پیراهن شماره 24 برای این تیم به میدان رفت.

قلی اف جمعا دو فصل برای استقلال بازی کرد و 4 بار هم پیروز به گلزنی شد تا نامش به عنوان نخستین بازیکن خارجی گلزن آبی ها هم در تاریخ ثبت گردد. قلی اف که در اولین دوره برگزاری لیگ برتر هم برای آبیها به میدان رفت، نخستین بازیکن خارجی تاریخ این باشگاه در لیگ برتر هم به حساب می آید.

شاخص ترین خارجی ها

به جز دیاباته و میلیچ که هنوز برای آبی پوشان بازی ننموده اند، 44 بازیکن خارجی در این تیم حضور داشتند که البته همه آنها کیفیت مطلوبی نداشتند. اما در میان این خارجی ها چند نفر را می توان به عنوان بازیکن شاخص نام برد. فابیو جانواریو، سرور جباروف، جی لوید ساموئل، مامه تیام، رابسون جانواریو، پاتوسی از شاخص ترین بازیکنان خارجی بودند که برای این تیم بازی نموده اند.

فابیو جانوآریو

بیشترین تعداد بازی

جی لوید ساموئل مدافع - هافبک اهل کشور ترینیداد و توباگو که از بازیکنان شاخص خارجی این تیم بود با تعداد 92 بازی برای استقلال، پر کار ترین بازیکن خارجی بود و بیشترین تعداد بازی را داشت. پس از ساموئل، فابیو جانواریو با 78، هرایر مگویان با 76، آگوستین گیلائوری با 44 و لئوناردو پادوانی با 41 بازی بیشترین تعداد بازی را دارند.

بیشترین فصل حضور

هرچند در خصوص تعداد و دفعات بازی پیر کارلو اولین بازیکن خارجی آبیها اطلاعات دقیقی ثبت نشده، اما در خصوص این مهاجر دو رگه ایرانی-لهستانی گفته شده که چیزی در حدود 12 سال عضویت تیم استقلال را داشت.

حتی اگر سالهای حضور او در این تیم خیلی هم کمتر از این باشد، باز هم او بیشترین سال حضور را در بین بازیکنان خارجی دارا می باشد چون نفرات بعد از وی حداکثر 3 فصل برای آبی ها بازی نموده اند. ساموئل، جانواریو، مگویان، گیلائوری، جانواری و کرار جاسم هر کدام با 3 فصل حضور در جمع آبی پوشان از جمله خارجی های با سابقه محسوب می شوند.

جی لوئید ساموئل

محبوب ترین و ماندگار ترین بازیکن خارجی

از لئوناردو پادوانی می توان به عنوان ماندگار ترین و محبوب ترین خارجی همه تاریخ باشگاه استقلال یاد کرد. این بازیکن که در جریان یک دیدار رسمی مقابل فولاد در شهر اهواز و بر اثر برخورد با بازیکن خودی برای همواره سلامتی اش را از دست داد، از محبوبیت بسیار بالایی نزد طرفداران این تیم برخوردار است و از ماندگار ترین بازیکنان تاریخ این باشگاه می باشد.

همچنین فابیو جانواریو دیگر بازیکن برزیلی استقلال نیز حتی پس از جدایی از این تیم رابطه خوبش را با طرفداران حفظ کرد و از او هم می توان به عنوان یکی از محبوب ترین بازیکنان خارجی یاد کرد. دیگر بازیکن خارجی آبی ها که شاید در تاریخ این باشگاه ماندگار باشد، جی لوید ساموئل است. ظاهرا این هافبک اهل ترینیداد و توباگو که دارای بیشترین تعداد بازی و دومین گلزن برتر خارجی تاریخ باشگاه استقلال می باشد، در یک سانحه رانندگی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

لئوناردو پادوانی

بهترین گلزن

بهترین گلزن خارجی استقلال مهاجمی است که تنها نیم فصل برای این تیم بازی کرد و در این فصل تنها 13 بار فرصت بازی پیدا کرد. مامه تیام با تنها 13 بازی توانست 12 بار گلزنی کند تا صاحب رکورد بیشترین تعداد گل برای استقلال در بین بازیکنان خارجی باشد. جی لوید ساموئل که دارای بیشترین تعداد بازی نزد بازیکنان خارجی است، با 10 گل زده پس از مامه تیام بهترین گلزن خارجی آبی ها هم محسوب می گردد.

گوران یرکوویچ مهاجم کرواتی که تنها 26 بار برای آبی پوشان به میدان رفت با 9 گل سومین گلزن برتر خارجی آبی ها می باشد. پس از وی نیز جانواریو با 8 و جباروف با 6 گل قرار می گیرند.

رکورد برزیلی ها

از بین 46 بازیکن خارجی که تاکنون برای استقلال بازی نموده اند، 13 بازیکن برزیلی بوده اند تا برزیل دارای بیشترین سهم در بین بازیکنان خارجی استقلال باشد. پس از برزیلی ها، بازیکنان صربستانی با 4 و عراقی ها با 3 بازیکن بیشترین سهم را در بین بازیکنان خارجی استقلال دارند.

کشورهای گرجستان، کامرون، آلمان، کرواسی و نیجریه هر کدام با 2 بازیکن در استقلال داشته اند. پرو، کویت، ترینیداد و توباگو، استرالیا، بولیوی، بورکینافاسو، ارمنستان، مراکش، ازبکستان، سنگال، مقدونیه، پرتغال، آفریقای جنوبی، اقتصادی و لهستان هم کشورهایی هستند که هر کدام یک بازیکن در استقلال داشته اند.

کمترین بازی

در بین این 44 (همه به جز دیاباته و میلیچ) بازیکنی که تا خاتمه فصل گذشته به عضویت استقلال در آمده بودند، بازیکنان با کیفیت فنی پایین هم کم نبوده اند. از جمله خریدهای عجیبی که در این سالها صورت گرفت می توان به بازیکنان خارجی اشاره نمود که بدون حتی یک بازی از این تیم رفتند.

لادو آخالای مهاجم اهل کشور گرجستان که در نیم فصل دوم فصل 83-82 با قراردادی یک و نیم ساله به استقلال پیوست و در خاتمه فصل به دلیل عدم صدور ITC و بدون یک دقیقه بازی از این تیم رفت و هرگز تعیین نشد دلیل عدم صدور ITC چه بود.

این حکایت بعدها برای لیام ردی، آلبرتو داسیلو و هندریک هلمکه هم تکرار شد تا این 3 بازیکن خارجی بدون انجام بازی از استقلال بروند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 3 آبان 1398 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 480

به "حضور 46 بازیکن خارجی در تیم فوتبال استقلال، رکورد دست برزیلی هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور 46 بازیکن خارجی در تیم فوتبال استقلال، رکورد دست برزیلی هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید