برنامه عجیب و غریب دانشمندان چینی برای رشد شاخ روی سر موش!

به گزارش مجله آراد، دانشمندان چینی با پیوند سلول های بنیادی از گوزن به موش پیروز به رشد ساختار های شاخ مانند بر روی پیشانی آن ها شدند. شاخ های گوزن هر سال می ریزد و دوباره رشد می نماید، در طول بهار، طول آن ها با سرعت حدود یک اینچ (2.54 سانتی متر) در روز افزایش می یابد.

برنامه عجیب و غریب دانشمندان چینی برای رشد شاخ روی سر موش!

دانشمندان چینی از فناوری سلول های بنیادی برای رشد شاخ در موش ها استفاده کردند. این پیشرفت می تواند روزی امکان رشد اندام های از دست رفته در انسان را فراهم کند.

دانشمندان چینی با پیوند سلول های بنیادی از گوزن به موش پیروز به رشد ساختار های شاخ مانند بر روی پیشانی آن ها شدند. شاخ های گوزن هر سال می ریزد و دوباره رشد می نماید، در طول بهار، طول آن ها با سرعت حدود یک اینچ (2.54 سانتی متر) در روز افزایش می یابد.

محققان دانشگاه پلی تکنیک شمال غربی در شیان، چین، در مطالعه نو خود، سلول های مسئول این رشد مجدد شاخ را شناسایی کردند. تنها 45 روز پس از پیوند این سلول ها بر روی پیشانی موش های آزمایشگاهی بدون مو، آن ها آغاز به رشد کردند.

این تیم امیدوارند که این روش روزی برای یاری به ترمیم استخوان ها یا غضروف در انسان یا حتی رشد دوباره اندام های از دست رفته استفاده گردد. شاخ گوزن تنها عضو بدن پستانداران است که هر ساله بازسازی می گردد و یکی از سریع ترین رشد های بافت زنده را در طبیعت دارد.

پس از از دست رفتن یک عضو، جمعیتی از سلول ها به نام بلاستما (blastema) به وجود می آیند که در نهایت می توانند به سلول هایی تبدیل شوند که رشد دوباره آن اندام را ممکن می نمایند. گوزن دارای سلول های بلاستما است که بافت و استخوان شاخ را پس از ریزش بازسازی می نماید.

در سال 2020، گروه دیگری از دانشمندان دریافتند که می توان با قرار دادن تکه ای از بافت شاخ گوزن زیر پوست پیشانی موش ها، شاخ را روی سر آن ها رشد داد.

اما در این مطالعه نو که در مجله ساینس (Science) منتشر شده است، محققان می خواستند سلول های بلاستمای خاصی را که مسئول بازسازی شاخ هستند، شناسایی نمایند.

آن ها از توالی یابی آران ای (RNA) برای مطالعه 75 هزار سلول گوزن سیکا در بافت داخل و نزدیک شاخ آن ها استفاده کردند. با انجام این روش بر روی سلول ها قبل، در حین و بعد از ریختن شاخ های حیوانات، آن ها توانستند دقیقا کشف نمایند که کدام یک سلول ها آغاز نماینده رشد مجدد هستند.

نتایج نشان داد که 10 روز قبل از ریختن شاخ ها، سلول های بنیادی در ساقه شاخ به فراوانی یافت می شوند. تا پنج روز پس از ریزش، این سلول ها یک زیرگروه جداگانه از سلول های بنیادی فراوری کردند که محققان آن را سلول های پیش ساز بلاستما شاخ ABPCs نامیدند و 10 روز پس از ریزش، ABPC ها آغاز به تبدیل شدن به غضروف و استخوان کردند.

پس از کشف سلول های مسئول رشد مجدد شاخ در گوزن، محققان این سلول ها را در ظروف آزمایشگاهی کشت دادند. پنج روز بعد، آن ها سلول ها را به فضایی بین گوش های موش پیوند زدند و این سلول ها در عرض 45 روز به ساختار های شاخ مانند با غضروف و استخوان تبدیل شدند.

در حالی که نتایج در مراحل اولیه هستند، محققان معتقدند این یافته ها می تواند پیامد های مهمی برای انسان داشته باشد.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 24 اسفند 1401 بروزرسانی: 24 اسفند 1401 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2344

به "برنامه عجیب و غریب دانشمندان چینی برای رشد شاخ روی سر موش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه عجیب و غریب دانشمندان چینی برای رشد شاخ روی سر موش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید