اگر این نشانه های رایج را دارید آلزایمر در کمین شماست

به گزارش مجله آراد، برای همه افراد پیش می آید که در پیدا کردن لغات مناسب دچار مشکل شوند. ولی فرد مبتلا به بیماری آلزایمر گاهی کلمات ساده را از یاد برده و لغات نامناسب جایگزین می کند. درنتیجه جملات او نامفهوم می شوند. اشتباهات دستوری و ناتوانی دنبال کردن یک موضوع از دیگر نشانه هاست.

اگر این نشانه های رایج را دارید آلزایمر در کمین شماست

به گزارش خبرنگاران، بیماری آلزایمر شایع ترین نوع دِمانس (اختلال شناخت و حافظه) با شروع تدریجی و پیشرفت مداوم است که به مرور حافظه و توانایی های ذهنی دیگر مانند تفکر، استدلال و قضاوت فرد را تحت تأثیر قرار می دهد و فرد را در انجام وظایف روزانه زندگی با مشکل روبرو می کند.

دمانس چیست؟

ابتدا، برای آنکه بدانیم آلزایمر چیست باید دمانس را بشناسیم. دِمانس یا اختلال شناخت و حافظه به شرایطی گفته می گردد که بر اثر آن طی روندی آهسته و تدریجی، عملکردهای عالی مغز دچار آسیب شده و از بین می رود. معمولا افت حافظه نشانه ای است که سبب مراجعه فرد به پزشک می گردد و علاوه بر آن نقایصی در چندین قلمرو شناختی مانند قدرت تفکر، تکلم، قضاوت، استدلال و ادراک دیده می گردد.

بیماری آلزایمر موجب می گردد بر روی سلول های ناحیه هیپوکامپ مغز (بخش حافظه) افراد مبتلا رسوبات پروتئینی به نام پلاک های آمیلوئید ایجاد گردد. این پلاک ها نه تنها مانع ارتباط بین سلول های عصبی می گردد، بلکه باعث تخریب سلول های اطراف خود نیز خواهد شد. علاوه بر پلاک های آمیلوئید، کلافه های پیچیده دیگری با نام کلافه های نوروفیبریلاری در سلول های عصبی مغز به وجود می آید. ازدیاد و رشد این ترکیب باعث از بین رفتن سلول های مغزی می گردد. کاهش سطح برخی از موادشیمیایی که پیام ها را بین سلول های عصبی منتقل می کند نیز باعث از بین رفتن ارتباط بین سلول ها می گردد. تمام این موارد باعث کوچک شدن و آتروفی مغز می گردد.

10 علامت هشدار دهنده بیماری آلزایمر

با افزایش سن تغییراتی در حافظه ایجاد می گردد که طبیعی است. اما نشانه های بیماری آلزایمر چیزی بیش از فراموشی های موقتی و ساده می باشند. افرادی که به بیماری آلزایمر دچار می شوند، مسائلی را در برقراری ارتباط، یادگیری، تفکر و استدلال تجربه می کنند. این مسائل بر شرایط شغلی، فعالیت های اجتماعی و زندگی خانوادگی فرد تاثیر می گذارد.

انجمن جهانی آلزایمر ده علامت هشدار را تهیه کرده است تا به شما کمک کند تغییراتی را که در اثر بالا رفتن سن در حافظه ایجاد می گردد از علائم بیماری آلزایمر افتراق دهید.

بین تغییرات معمول حافظه و علائم بیماری مرز مشخص و واضحی وجود ندارد. اگر فردی دچار تغییراتی در عملکرد و حافظه خود شد بهتر است به پزشک مراجعه کند. بنابر توصیه انجمن آلزایمر ایران، بهتر است در مورد این بیماری اطلاعاتی کسب کنند. همچنین افراد مبتلا به دمانس (اختلال شناخت و حافظه) و خانواده هایشان هرچه سریع تر مورد حمایت و مراقبت قرار گیرند.

1- اختلال حافظه

اختلال حافظه، در حدی که در انجام فعالیت های روزانه، مشکل ایجاد کند. افراد معمولی ممکن است یک قرار ملاقات، نام همکار و یا شماره تلفن دوستی را فراموش کنند و سپس به خاطر آورند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر اغلب مسائل (به ویژه مسائلی که اخیرا اتفاق افتاده) را فراموش می کند و هرگز هم به خاطر نمی آورد.

2- مسائل در انجام کارهای عادی

فرد پرمشغله ممکن است گهگاهی حواسش پرت گردد. مثلا هویجی را که برای استفاده در کنار غذای اصلی پخته است، بر روی اجاق گاز جاگذاشته، تا پایان غذا هم به خاطر نیاورد. اما فرد مبتلا بتدریج توانایی پخت غذا (به شیوه سابق) را از دست می دهد وگاهی نیز فراموش می کند که غذا خورده است.

3- ضعف بیان

برای همه افراد پیش می آید که در پیدا کردن لغات مناسب دچار مشکل شوند. ولی فرد مبتلا به بیماری آلزایمر گاهی کلمات ساده را از یاد برده و لغات نامناسب جایگزین می کند. درنتیجه جملات او نامفهوم می شوند. اشتباهات دستوری و ناتوانی دنبال کردن یک موضوع از دیگر نشانه هاست.

4- گم کردن زمان و مکان

بطور طبیعی گاهی اوقات ممکن است افراد مواردی را از یاد ببرند. مثلا روزهای هفته، تاریخ روز و یا مقصدشان را فراموش کنند ولی دوباره با تمرکز بیاد بیاورند. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان راه خود را گم کند. نداند که چگونه به آنجا رفته است و یا نتواند از آنجا راه خانه خود را دوباره پیدا کند.

5- ضعف یا کاهش قضاوت

ممکن است فردمبتلا به بیماری عفونی مراجعه به پزشک را به تعویق بیاندازند ولی بالاخره اینکار را انجام میدهد. اما فرد مبتلا بهبیماری آلزایمر نه مسائلش را درک می کند و نه مراجعه به پزشک را ضروری می داند. همچنین اختلال در تصمیم گیریهای ساده (مانند پوشیدن لباس های زمستانی در گرمای تابستان) از دیگر علائم هشداردهنده است.

6ـ مسائل در تفکر ذهنی

گاه و بی گاه ممکن است افراد رسیدگی به حساب های مالیشان را مشکل بدانند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر به تدریج ارقام را فراموش می کند و نمی داند با آنها چکار کند.

7ـ جابجا گذاشتن اجسام

هر کسی ممکن است که موقتاً کلید یا کیف پولش را سر جایش نگذارد. ولی فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است اجسام را در جاهای نامربوط بگذارد. مثلاً گذاشتن اتو در فریزر و یا ساعت مچی در قندان.

8ـ تغییرات در حالات و رفتار

همه ممکن است گهگاهی غمگین و یا بد خلق باشند. اما در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر خُلق بیمار میتواند سریعاً تغییر کند. حتی وی بی هیچ دلیل، آرامشش به اشک و خشم تبدیل گردد.

9ـ اختلال در درک تصاویر و تشخیص مقدار و فاصله آنها

10ـ از دست دادن انگیزه

بطور طبیعی افراد گاهی از کار خانه، فعالیت های شغلی و یا وظایف اجتماعی خسته می شوند. ولی در نهایت و پس از کمی استراحت دوباره انگیزه های خود را با می یابند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است نسبت به وقایع و رویدادهای محیط زندگی و خانواده اش کاملاً بی تفاوت بنظر آید.

بعد از تشخیص آلزایمر چه باید کرد؟

حتی اگر از قبل انتظار دریافت تشخیص دمانس برای خود را داشته اید، شنیدن این خبر ممکن است شما و اطرافیانتان را وحشت زده کرده و اوقاتی پراضطراب و ناراحت کننده را ایجاد کند. به یاد داشته باشید که ابتلا به دمانس به معنای پایان زندگی نیست. شما هنوز می توانید بسکمک از کارها را انجام دهید.

برای اینکه زندگی هم اکنون و در آینده آسان تر و لذتبخش تر باشد، برای آینده خود برنامه ریزی کنید و نوع درمان و مراقبتی که مایل هستید در آینده داشته باشید را در وصیت نامه ای مشخص کنید. چون در آینده شاید نتوانید خواسته های خود را بیان کنید.

گرفتن کمک

پزشک متخصص و انجمن آلزایمر ایران می توانند به شما کمک کنندو اطلاعات و راهنمایی های لازم را ارائه کنند.

مشاوره

مشاوره به شما فرصتی می دهد تا مسائل و مسائل خود را مطرح کنید.

مسائل مالی خود را روشن سازید

بسیار حائز اهمیت است که مسائل مالی را برنامه ریزی کنید.

حفظ استقلال

تصور می گردد افراد مبتلا به دمانس از همان ابتدا تمامی توانایی هایشان را از دست داده و به دیگران وابسته می شوند. حقیقت این است که با گذر زمان دمانس بر توانایی های فرد اثر می گذارد اما درجات آسیب از فردی تا فرد دیگر فرق دارد. بسیار حائز اهمیت است که این افراد تا حد ممکن مهارت هایشان را حفظ کنند. این فعال بودن به افراد مبتلا به دمانس کمک می کند تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند.

رانندگی به صلاح نیست

بعد از گرفتن تشخیص دمانس باید بدانید که ادامه رانندگی به صلاح شما نیست. هرچند برخی افراد تا مدتی بعد از گرفتن تشخیص به رانندگی ادامه می دهند اما در هر حال رانندگی می تواند برای شما و دیگران خطرساز باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1401 بروزرسانی: 4 بهمن 1401 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2322

به "اگر این نشانه های رایج را دارید آلزایمر در کمین شماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر این نشانه های رایج را دارید آلزایمر در کمین شماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید