انتقال قهری سهام کِی و چگونه انجام می گردد؟

به گزارش مجله آراد، کارشناس حقوقی بازار سرمایه گفت: مرجع رسیدگی کننده به درخواست نقل و انتقال قهری سهام، شرکت سپرده گذاری مرکزی است.

انتقال قهری سهام کِی و چگونه انجام می گردد؟

مرتضی شهیدی کارشناس حقوقی بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس گروه مالی خبرنگاران،در رابطه با این پرسش که نقل و انتقال قهری سهام چیست؟ اظهار کرد: نقل و انتقال اوراق بهادار و سهام در بازار سرمایه مطابق آیین نامه معاملات باید در چهار چوب رقابت و حراج باشد. یعنی سفارش فروشنده ای که پایین ترین قیمت و خریداری که بالاترین قیمت را گذاشته است زمانی که با یکدیگر مچ شدند معامله اتفاق می افتد و خارج از این چهارچوب نقل و انتقال صورت نمی گیرد.

این کارشناس حقوقی در ادامه بیان نمود: در مواردی که طرفین قرارداد امکان نقل و انتقال ارادی در چهارچوب بورس و فرابورس را ندارند، قانون گذار به آن ها این اجازه را داده است که نقل و انتقال خارج از بورس صورت گیرد. به طور مثال زمانی که شخصی فوت می نماید و اموال فرد به وراث می رسد. در این جا سهام و اوراق بهادار در کد بورسی فرد فوت شده است که دیگر در قید حیات نیست. برای این که سهم به وراث منتقل گردد باید نقل و انتقالی به وسیله سپرده گذاری مرکزی از کد مالکیت متوفی به کد مالکیت وراث صورت گیرد؛ که در اثر حکمی با ابلاغ دادگاه است. در این حکم که انحصار وراث نام دارد، تعیین می گردد که اوراق بهادار چگونه باید بین افراد به وسیله سپرده گذاری مرکزی تقسیم گردد.

بیشتر بخوانید

  • بورس سبز پوش شد؛ رشد 35 هزار واحدی شاخص کل بعد از 15 روز معاملاتی

شهیدی در ادامه اضافه نمود: مرجع رسیدگی کننده به این درخواست که نقل و انتقال قهری نام دارد شرکت سپرده گذاری مرکزی است. این شرکت با دریافت برگه انحصار وراثت از دادگاه اقدام به نقل انتقال سهام خارج از بورس و فرابورس می نماید.

این کارشناس حقوقی در ادامه توضیح داد: حال اگر وراثی تمایل به انتقال سهام فرد فوت شده به کد شخصی خود نداشته باشند می توانند به یکی از وراث وکالت دهند تا آن ورثه با آن وکالتی که دارد اقدام به فروش سهم در بازار نماید و بعد پول حاصل از فروش بین وراث تقسیم گردد.

این کارشناس حقوقی در رابطه با این پرسش که متقاضی پس از انجام کارتقسیم سهم بین ورثه، چگونه از سرانجام کار خبردار می گردد؟ اظهار کرد: اگر پرونده از دفتر پیشخوان ارسال شده باشد یک پیامک که بیان کننده انجام کار است به شماره تماس همراه متقاضی تشکیل پرونده ارسال می گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1964

به "انتقال قهری سهام کِی و چگونه انجام می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال قهری سهام کِی و چگونه انجام می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید