آبشار لاتون گیلان ، شکوهی دیدنی در دل طبیعت

به گزارش مجله آراد، شاید کمی برایتان غیرقابل باور باشد که پدیده طبیعی همانند آبشار لاتون در شهر بازرگانی همانند آستارا وجود داشته باشد! اغلب مردم ما به قصد خرید اقلام مورد احتیاج خود با قیمتی ارزان روانه شهر آستارا می شوند و کم و بیش از وجود جاذبه های طبیعی و امکان مناسب طبیعت گردی بی اطلاع هستند. لاتون یا بارزاو از جمله شاخصه های طبیعی موجود در شهر شمالی آستارا است که در تقسیمات جغرافیایی متعلق می گردد به استان سرسبز با طبیعتی دست نخورده گیلان. در ادامه با ما همراه شوید تا شما را با این جاذبه طبیعی بیش از پیش آشنا نماییم. این مقاله پیرامون آبشار لاتون گیلان است و اینکه آبشار لاتون کجاست.

آبشار لاتون گیلان ، شکوهی دیدنی در دل طبیعت

آبشار تماشای گیلان

آبشار لاتون بلندترین آبشار موجود در سطح استان گیلان است که با ارتفاع 105 متری به خوبی در دل طبیعت بکر این استان خودنمایی می نماید. این آبشار تا کنون خشک و بی آب نشده است البته ناگفته نماند در بعضی از فصل های سال به علت تغییرات شرایط اقلیمی ممکن است حجم آب آن کم شده باشد اما هیچگاه به صفر مطلق نرسیده است! منبع آب تامین کننده این آبشار مغرور درست بر روی دامنه های کوه اسپیناس که آن نیز از جمله بلندترین کوه های این منطقه به شمار میرود (با 2105 متر ارتفاع) تامین می گردد. این جریان آبی غنی با عبور از سه ایستگاه بزرگ آبی و بعلاوه ریزش 3 آبشار تقریبا ده متری به آبشار لاتون که در حدفاصل 15 کیلومتری از جنوب شهر آستارا واقع شده است، می رسد و با فرود از آن به رودخانه لوندویل که حدود 16 کیلومتر طول دارد و در آخر نیز به دریای خزر ریخته می گردد، منتقل می گردد. جهانگردان و طبیعت گردان عزیز توجه داشته باشید که تماشا آبشار لاتون مختص فصل و یا بازه زمانی خاصی نیست اما بهتر است با آگاهی از شرایط محیطی منطقه برای تماشای این آبشار برنامه سفری خود را تنظیم کنید و حتی الامکان در فصل های پر بارش زمستانی برای بازدید از این آبشار پر جریان نروید که ممکن است برای شما و دیگر همراهانتان خطری خدایی نانموده در پی داشته باشد! این مقاله درباره آبشار لاتون گیلان است و اینکه آبشار لاتون کجاست.

راهنمای مسیر منتهی به آبشار لاتون

لاتون در فاصله 15 کیلومتری از قسمت جنوبی شهر آستارا، شهر لوندویل و در آخر نیز در روستای چشم نواز و فوق العاده کوته کومه در یک طبیعت کم نظیر جهانی قرار گرفته است. برای رسیدن به این این جاذبه های جهانگردی طبیعی ابتدا باید خود را به شهر لوندویل رسانده و به وسیله راه فرعی که اتفاقا آسفالت شده نیز می باشد، به سمت روستای کوته کومه حرکت کنید. فاصله مکانی که شما برای رسیدن به این روستای گیلانی باید طی نمایید اصلا زیاد نیست و در حدود 15 دقیقه بیشتر به طول نمی انجامد! با رسیدن به روستا و سرانجام یافتن قسمت آسفالتی جاده دیگر باید از وسیله نقلیه خود پیاده شوید با پاهای همواره همراه خود ادامه مسیر را طی نمایید. طبق گفته کسانی که از روستای کوته کومه به سمت آبشار حرکت نموده اند، شما در حدود 3 الی 4 ساعت بسته به نوع و سرعت پیاده رویتان در راه خواهید بود. طول این مسیر 6 کیلومتر محاسبه شده است و بایستی برای پیدا کردن آبشار، در دل طبیعت نه چندان بی سروصدای گیلان سعی کنید صدای شدت جریان آبی آبشار لاتون را بشنوید و به سمت آن حرکت کنید! گفتنی است در طول مسیر ارتفاع مدام در حال افزایش است و در سرانجام شما در نقطه ای قرار خواهید گرفت که 750 متر ارتفاع از سطح دریا دارد پس اگر در قسمت هایی از مسیر گمان کردید که بر روی پاهایتان فشار زیادی در حال وارد شدن می باشد اصلا پا پس نکشید که این امر یک موضوع ساده و طبیعی در این منطقه می باشد. از قلم نیاندازید چه بخواهید و چه نخواهید مسیر منتهی به آبشار لاتون از دل جنگل های استان گیلان می گذرد. در مسیر با حشرات مختلفی رو به رو می شوید و مجبور هستید از فراز و فرودهای بسیاری عبور کنید. پس توصیه ما به شما این است که برای حفظ شرایط خوب بدنی تان در چارت برنامه زمانی سفر خود، حتما دقایقی را به استراحت کردن و خوردن مواد غذایی مناسب برای تجدید انرژی از دست رفته تان میل کنید تا بتوانید با شادابی بیشتری به مسیر خود ادامه دهید. این مقاله درباره آبشار لاتون گیلان است و اینکه آبشار لاتون کجاست.

جذابیت های موجود در منطقه لاتون

از مکان مبدا گرفته که روستای کوته کومه باشد تا خود آبشار پر است از جاذبه های تماشای و اماکن دوست داشتنی! در راه چندین استخر آبگرم وجود دارد که می توان در آن ها تنی به آب زد و خستگی خود را برطرف کرد. در کنار این استخرهای آبگرم که خیلی هم گرم به نظر نمی رسند. سرویس های بهداشتی، غرفه های اغذیه ای و البته چندین و چند اتاقک کوچک میزبانی برای سپری کردن شب شما جهانگردان عزیز در نظر گرفته شده است که اگر مایل باشید می توانید یک شب را در این اتاقک های چوبی سپری نمایید. با ادامه دادن مسیر خود به سمت آبشار مرتفع گیلان به یک روستای چشم نواز دیگر در شمال کشور می رسیم که آن را آسیو واشون می نامند. این روستا تقریبا متروکه و خرابه به شمار میرود شاید بتوان گفت تنها 5 خانوار در آن سکونت دارند که البته بیشتر جنبه های بصری و سرسبز موجود در این مکان توجه جهانگردان را به خود معطوف می نماید. آسیو در گویش تالشی یعنی آسیاب و واشون نیز به معنی اطراف رودخانه معنا می گردد. به تمام جذابیت های بصری این روستا باید قهوه خانه نور محمد را نیز اضافه کرد که می توان با خوردن یک چای ساده در آن، مزه سفر خود را دو چندان کرد! جالب است بدانید با اینکه در اغلب سایت های جهانگردی کشور تنها آبشار در این منطقه را معرف شما نموده اند اما به جز این آبشار 105 متری، آبشار دیگری نیز با ارتفاع 65 متری درست در فاصله ده متری از این افتخار طبیعی گیلانی واقع شده است که اتفاقا در مقایسه با حجم آبی موجود در آن از ظرفیت بیشتری نیز نسبت به آبشار لاتون برخوردار است. فارغ از همه این مواد در بالای آبشار قلعه ای همنام با لاتون هم وجود دارد که البته بیشتر افراد محلی آن را قلعه اسپیناس می نامند و معتقدند که این قلعه متعلق است به بابک خرم دین. جهانگردان عزیز توجه داشته باشید رسیدن به قلعه لاتون کمی مشکل است و احتیاج کامل به آمادگی شرایط جسمانی شما دارد چرا که این بنا در ارتفاع 2005 متری از سطح زمین واقع شده است و برای دستیابی به آن بهتر است حتما از تجهیزات مناسب سفرهای اینچنینی استفاده نمایید. این مقاله درباره آبشار لاتون گیلان است و اینکه آبشار لاتون کجاست.

کلام آخر

آبشار از جمله جاذبه های جهانگرد شهر آستارا واقع در استان گیلان می باشد. این آبشار در دل یک طبیعت بکر و دست نخورده واقع شده است و به جد می توان گفت جهانگردی از تماشای نزدیک آن به وجد نیامده است! دور تا دور این آبشار از پوشش جنگلی سرسبز و شاداب پر شده است که همواره در بیشتر ماه های سال این طراوت و شادابی خود را از دست نداده و همواره محیط پیرامون آبشار لاتون را به رنگ سبز نشان می دهند. برای اقامت در این منطقه هم می توان از اتاقک های ساخته شده در کنار آبشار استفاده کرد و هم از خانه های روستای کوته کومه و مکان های اجاره ای شهر آستارا! البته می توان در صورت تمایل خود و آشنایی با زندگی کمپ در نواحی پایین دست آبشار چادر بزنید و چند روزی را نیز به شکل و شمایل یک طبیعت گرد واقعی زندگی کنید؛ با چای ذغالی و غذاهای کنسروی! توصیه می کنیم برای یافتن آبشار و همراهی در مسیر منتهی به آن حتما حتما از یک راهنمای محلی که با موقعیت آبشار و خطرات موجود در راه آشنایی کامل دارد هم سفر بشوید تا هم راه را گم نکنید و هم خود در دل جنگل های انبوه شمالی مفقود نشوید. توجه داشته باشید که طبیعت کنار آبشار لاتون بسیار سخاوتمند و بخشنده هست و از ارائه دارایی های بی نظیر خود به شما غافل نمی گردد. پس خواهش می کنیم شما نیز در طول مسیر حواستان به تمیزی و سلامت این طبیعت زیبا باشد و با انجام اعمالی همانند ایجاد آتش و ریختن زباله های خود به داخل آن محیط سرسبز و بکر آن را خدشه دار نکنید. این متن درباره آبشار لاتون گیلان است و اینکه آبشار لاتون کجاست.

منبع: همگردی
انتشار: 15 دی 1401 بروزرسانی: 15 دی 1401 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2311

به "آبشار لاتون گیلان ، شکوهی دیدنی در دل طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار لاتون گیلان ، شکوهی دیدنی در دل طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید