17 هشدار سلامت در چشم!

به گزارش مجله آراد، بیرون زدگی ناگهانی چشم ها می تواند نشانه ای از شرایطی بالقوه خطرناک به نام بیماری تیروئید چشمی باشد که یک بیماری خودایمنی پیشرونده، تهدیدکننده بینایی و نادر است که می تواند گاهی اوقات به نابینایی منجر گردد.

17 هشدار سلامت در چشم!

به گزارش ، چشم ها از جمله حساس ترین و آسیب پذیرترین قسمت های بدن ما هستند. اما یک آسیب دیدگی یا احتیاج به دریافت نسخه ای جدید برای اصلاح مسائل چشم تنها دلایلی نیستند که می توانند ما را راهی مطب چشم پزشک نمایند.

به توجه به آسیب پذیری بالای چشم ها، نشانه و علائمی که در این اندام ها شکل می گیرند همانند خارشی که از بین نمی رود یا تغییرات ناگهانی در قدرت بینایی نباید نادیده گرفته شوند.

اگر احساس می کنید که چشم های شما بدون این که تلاشی برای حرکت دادن آن ها انجام دهید به عقب و جلو می فرایند باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این می تواند نشانه ای از یک ضایعه در عضلات چشم یا آسیب عصبی باشد، اما احتمال این که به مساله ای جدی تر نیز اشاره داشته باشد، وجود دارد.

دیسمتری حرکات سریع چشم (saccadic dysmetria) به یک نوع حرکت غیرعادی چشم که حتی در زمان استراحت نیز رخ می دهد، گفته می گردد. این مشکل که از مخچه سرچشمه می گیرد می تواند در نتیجه هر چیزی از بیماری لایم تا مولتیپل اسکلروزیس یا یک آسیب دیدگی سر تشخیص داده نشده رخ دهد.

افراد بسیاری هر از گاهی خشکی چشم را تجربه می نمایند که می تواند به دلایل مختلف از جمله تغییرات آب و هوایی یا محرک هایی که با چشم در تماس بوده اند، شکل بگیرد، اما خشکی مزمن چشم ممکن است نشانه ای از یک بیماری خودایمنی باشد.

سندرم سیوگرن یک بیماری خودایمنی است که توانایی غدد درون ریز برای ترشح مواد را از بین می برد. در شرایطی که طول عمر افراد مبتلا به این سندرم تقریبا برابر با افراد عادی است، این بیماری می تواند خطر ابتلا به عفونت و همچنین لنفوم را افزایش دهد.

بیرون زدگی ناگهانی چشم ها می تواند نشانه ای از شرایطی بالقوه خطرناک به نام بیماری تیروئید چشمی باشد که یک بیماری خودایمنی پیشفراینده، تهدیدنماینده بینایی و نادر است که می تواند گاهی اوقات به نابینایی منجر گردد.

چشم های بیرون زده ممکن است نشانه ای از بیماری گریوز نیز باشد که به واسطه پرکاری غده تیروئید شکل می گیرد و نسبت به بیماری تیروئید چشمی خطر کمتری ایجاد می نماید. بعضی بیماران ممکن است قرمزی چشم و همچنین تاری دید را به واسطه بیماری گریوز تجربه نمایند و از دیگر علائم آن می توان به اختلالات خواب، افزایش تشنگی و کاهش وزن اشاره نمود.

در شرایطی که سردرد ها می توانند موجب افزایش فشار در اطراف چشم شوند، فشاری که مستقیم بر کره چشم ها تاثیر می گذارد نشانه ای است که نباید نادیده گرفته گردد.

احساس فشار در چشم ها بیشتر با اسپاسم عضلانی اربیکولاریس ناشی از خشکی یا تحریک چشم مرتبط است، اما ممکن است به واسطه التهاب در پشت چشم مانند آنچه به واسطه بیماری تیروئید چشمی، عفونت یا تومور رخ می دهد نیز شکل بگیرد.

احساس درد در چشم نشانه ای است که نباید نادیده گرفته گردد. در شرایطی که این می تواند به واسطه وجود یک جسم خارجی رخ دهد، گاهی اوقات نشانه ای از شرایطی جدی تر در پشت چشم و در حفره سینوس یا حتی پایه مغز با تحت فشار قرار دریافت یا تحریک شدن عصب سه قلو است.

برای افراد مبتلا به میگرن از دست دادن ناگهانی بینایی ممکن است یک رویداد آشنا باشد. با این وجود، برای افرادی که به این شرایط مبتلا نیستند، از دست دادن موقت بینایی می تواند به بروز مساله ای جدی تر اشاره داشته باشد.

این می تواند نشانه ای از آموروز فاگاکس یا یک حمله ایسکمیک گذرا باشد که به آنالیز فوری توسط پزشک احتیاج دارد، زیرا ممکن است نشانه ای از اختلال در گردش خون به سمت چشم یا مغز باشد. حتی در صورت بازگشت بینایی، مراجعه به پزشک برای آنالیز دقیق شرایط و رد احتمال یک سکته مغزی لازم است.

از دست دادن ناگهانی بینایی هنگام برخاستن از حالت نشسته مساله ای نیست که نادیده گرفته گردد. این نابینایی موقتی نشانه ای از قطع گذرای جریان خون به چشم، عصب بینایی یا مغز است که می تواند نشانه ای از فشار خون پایین، بیماری عروقی، یا افزایش فشار درون جمجمه باشد.

آیا برای یک لحظه دید خوب و شفافی دارید و لحظه ای بعد همه چیز مبهم به نظر می رسد؟ اگر این گونه است باید برای آنالیز های دقیق تر به پزشک مراجعه کنید.

این شرایط اغلب نشانه ای از احتیاج به استفاده از عینک است و همچنین می تواند نشانه ای از موارد جدی تر مانند دیابت یا دیگر بیماری های سیستمیک باشد.

دوبینی که بدون دلیلی تعیین شکل می گیرد قطعا مساله ای نیست که نادیده گرفته گردد. دوبینی می تواند نشانه ای از یک خونریزی، تومور یا تورم باشد که همگی احتیاجمند رسیدگی پزشکی فوری هستند.

مشاهده ناگهانی فلش های نور مساله ای نیست که نادیده گرفته گردد و در کنار مشاهده تغییر در اجسام شناور یا داشتن سایه در بینایی ممکن است به مساله پزشکی پیچیده اشاره داشته باشد. این علائم می توانند به جداشدگی شبکیه که یک شرایط اضطراری است، اشاره داشته باشند.

تاری دید پس از خوردن غذا های شیرین می تواند به دیابت اشاره داشته باشد. قند بیش از حد در جریان خون شما می تواند موجب تورم عدسی های چشم شده و به تاری دید منجر گردد.

حساسیت به نور همراه با قرمزی در یک چشم که به صورت ناگهانی شکل گرفته است می تواند نشانه ای از یووئیت یا التهاب لایه میانی چشم باشد. یووئیت نوعی التهاب است که یووه، لایه ای از چشم زیر صلبیه، را تحت تاثیر قرار می دهد. این موارد اغلب ماهیت خودایمنی دارند و می تواند به واسطه شرایطی از جمله اسپوندیلیت آنکیلوزان، مولتیپل اسکلروزیس، و سارکوئیدوز و آرتریت روماتوئید شکل بگیرد.

خارش چشم ها اغلب با آلرژی های فصلی پیوند خورده است، اما این تنها شرایطی نیست که ممکن است موجب خارش چشم ها گردد.

چشم های تحریک شده و ملتهب می توانند نشانه ای از درماتیت پلک باشد که با نام اگزما بهتر شناخته می گردد. در این مورد پرهیز از مالش و خاراندن چشم و مراجعه به پزشک برای دریافت درمان مناسب بهترین گزینه است.

علائم آرتریت تنها به مفاصل انسان محدود نمی شوند. یووئیت قدامی - التهاب دردناک عنبیه - اغلب نشانه ای از آرتریت روماتوئید است.

وجود لکه ای ثابت در میدان دید یک موقعیت اضطراری پزشکی است که باید بلافاصله به آن رسیدگی گردد. اپتومتریست ها می توانند ملانومای بدخیم و دیگر انواع سرطان در پشت چشم و همچنین تومور های مغزی که موجب تغییر در میدان دید بیمار شده اند را تشخیص دهند. بیماران اغلب تا زمانی که لکه در مرکز میدان دید آن ها قرار داشته باشد، متوجه بروز مشکل نمی شوند.

بدتر شدن دید یا از دست دادن کامل بینایی تنها در یک چشم که با آسیب دیدگی مرتبط نیست، یک شرایط پزشکی جدی است. این شرایط می تواند زمانی که رگ های خونی در چشم دچار نشت یا انسداد هستند، رخ دهد. این تغییرات عروقی می تواند به حمله قلبی و سکته مغزی منجر گردد.

اگر چشم های خود را به صورت ارادی چپ می کنید جای نگرانی وجود ندارد، اما اگر متوجه انحراف خودبخود چشم ها شده اید باید برای آنالیز دلیل آن به پزشک مراجعه کنید.

در شرایطی که انحراف چشم ها در بچه ها معمولا خوش خیم است، اما شرایط باید توسط یک چشم پزشک ارزیابی گردد، زیرا انحراف ناگهانی چشم ها به سمت بیرون می تواند نشانه ای از افزایش فشار درون جمجمه یا سکته مغزی باشد.

منبع: عصر ایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 11 مرداد 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1159

به "17 هشدار سلامت در چشم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "17 هشدار سلامت در چشم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید