کشف سنگ نگاره های چندهزارساله

به گزارش مجله آراد، یک باستان شناس آماتور در اسکاتلند با کاوش در مقبره ای واقع در یکی از شناخته شده ترین مناطق نوسنگی این کشور سنگ نگاره هایی به شکل گوزن قرمز کشف نموده است که گمان می رود در نوع خود قدیمی ترین سنگ نگاره های بریتانیا باشند.

کشف سنگ نگاره های چندهزارساله

این سنگ نگاره ها دو گوزن قرمز نر را با شاخ های عظیم و چند طرح دیگر که به نظر می رسد گوزن های جوان باشند به تصویر می کشند.

باستان شناسان قدمت این آثار را بین 4000 تا 5000 سال یعنی دورانی که از نوسنگی تا اوایل عصر برنز را در برمی گیرد تخمین زده اند.

همیش فنتون باستان شناس آماتوری که پیروز به کشف این سنگ نگاره ها در یک مقبره تاریخی شده است می گوید زمانی که چراغ قوه را به سمت دیوار این مکان گرفته با حکاکی هایی روبرو شده است که به نظر نمی رسید بر اثر عوامل طبیعی ایجاد شده باشند. فنتون در ابتدا تصویر یک گوزن را مشاهده نموده و پس از مدتی متوجه تصویر حیوانات دیگر می گردد.

کارشناسان به منظور تسهیل فرایند مطالعه این حکاکی ها تصاویر سه بعدی و مدل های دیجیتالی خلق نموده اند.

به گفته یکی از محققان، با این که تعداد کمی از حکاکی های طرح گوزن ماقبل تاریخ در بریتانیا کشف شده است، آن دسته از حکاکی های متعلق به اوایل عصر برنز کشف شده نیز طراحی ساده ای دارند. حکاکی هایی که در اسکاتلند کشف شده اند از نظر جزئیاتی که برای طراحی آن ها به کار رفته قابل توجه هستند.

منبع: گردشبان
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1789

به "کشف سنگ نگاره های چندهزارساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سنگ نگاره های چندهزارساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید