چرا برج پیزا کج شد؟

به گزارش مجله آراد، هر روزی را در دل دوئومو پیزا در شهر پیزا ایتالیا انتخاب کنید و بدون شک تعداد زیادی از گردشگران را خواهید دید که با همان ژست معروف عکس می گیرند: دست هایی که به سمت برج ناقوس کلیسای جامع دراز شده اند، گویی با قدرت آن را نگه داشته اند. به اصطلاح برج کج پیزا یکی از معروف ترین ساختمان های دنیا است، اگرچه به دلایلی، آنطور که معماران اصلی می خواستند پیش نرفته است.

چرا برج پیزا کج شد؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، در سال 1173، ساخت و ساز برج ناقوس مرمر سفید برای مجموعه کلیسای جامع در پیزا، واقع بین رودخانه های آرنو و سرچیو در توسکانی، مرکز ایتالیا، شروع شد. زمانی که سازندگان سومین طبقه از هشت طبقه برنامه ریزی شده را حدود پنج سال بعد به انتها رساندند، پایه برج با مخلوط متراکمی از خاک رس، ماسه به طور ناهموار روی زمین زیر آن نشست. در نتیجه، سازه به طور قابل توجهی به سمت جنوب متمایل شده بود.

  • گنج 540 میلیارد دلاری، در عمق دریاچه پیدا شد/ عکس

اندکی پس از آن، جنگ بین پیزا و جنوا، یکی دیگر از استان های ایتالیا، شروع شد و ساخت و ساز برای نزدیک به یک قرن متوقف شد. این تاخیر باعث شد که فونداسیون بیشتر در زمین مستقر گردد و احتمالاً از ریزش زودهنگام برج ناقوس نیز، جلوگیری کرد. هنگامی که ساخت و ساز از سر گرفته شد، مهندس ارشد جیووانی دی سیمون سعی کرد با اضافه کردن سنگ تراشی اضافی به سمت کوتاه خمیده برج ، این مشکل را جبران کند، اما وزن اضافی باعث شد که سازه حتی بیشتر کج گردد.

این برج به طور رسمی در حدود سال 1370 تکمیل شد، اما شیب برج در طول شش قرن بعدی افزایش یافت و به بخشی جدایی ناپذیر از جذابیت عجیب و غریب بنا تبدیل شد. علیرغم کوشش های مختلف برای تقویت و بازسازی آن، برج پیزا به اندازه 0.05 اینچ در سال فروکش کرد و آن را در معرض خطر فزاینده فروپاشی قرار داد. در سال 1990، 5.5 درجه (یا حدود 15 فوت) از حالت عمود، متمایل شد، که این شدیدیترین زاویه این برج تا به امروز است. در آن سال، بنای یادبود به روی بازدیدکنندگان بسته شد و زنگ ها حذف شدند، زیرا مهندسان برای تثبیت آن اقدام به تعمیرات گسترده کردند.

با سیفون کردن زمین از زیر و اضافه کردن وزنه های تعادل به انتهای شمالی برج، آن ها توانستند خم را به 13.5 فوت یا 4.0 درجه از حالت عمود برج کاهش دهند. صاف کردن پس از بازگشایی برج در سال 2001 ادامه یافت و در سال 2008 حسگرها نشان دادند که حرکت فرونشست پس از بهبود کلی در حدود 19 اینچ متوقف شده است. مهندسان اکنون بر این باورند که برج پیزا تا حدود 200 سال پایدار خواهد ماند و از وقوع زلزله یا سایر بلایای غیرقابل پیش بینی جان سالم به در خواهد برد.

منبع: history

  • سه عکس دیدنی از قدرتمندترین موشک جهان پیش از پرتاب

  • شروع تغییری بزرگ در گوشی های شیائومی

  • عجیب ترین محصول غول خودروساز انگلیسی که جهان را شگفت زده کرد!/عکس

  • چین 6 شی مرموز را در مدار زمین رها کرد

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 آذر 1402 بروزرسانی: 29 آذر 1402 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 2426

به "چرا برج پیزا کج شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا برج پیزا کج شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید