مسائل بخش مسکن چگونه حل می گردد؟

به گزارش مجله آراد، به گزارش خبرنگاران، از سال گذشته تا به امروز انتشار گزارش تحولات بازار مسکن از سوی بانک مرکزی به محلی برای طرح مباحث انتقادی از این بانک آن هم از سوی رئیس اتحادیه مشاوران املاک و بعضی کارشناسان تبدیل شده است.

مسائل بخش مسکن چگونه حل می گردد؟

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

مصطفی قلی خسروی در جدیدترین اظهارنظر این گونه به گزارش فروردین ماه بانک مرکزی درباره بازار مسکن واکنش نشان داد: گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن را قبول نداریم.

وی در گفت وگو با تسنیم، اضافه نمود: متاسفانه بانک مرکزی با این گزارش ها، بازار را به تنش می کشد. نمی دانیم چه کسی از بانک مرکزی خواسته، گزارش تحولات بازار مسکن را منتشر کند!

وی یادآور شد: رسانه ها، وزیر راه و شهرسازی و اتحادیه املاک در کوشش هستند تا قیمت مسکن کاهش یابد، در این راستا نیز وزیر راه گفته قیمت مسکن باید 25 درصد کاهش یابد که نظر ما به عنوان اتحادیه بیشتر از 25 درصد است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در واکنش به این مسئله که بانک مرکزی اعلام می نماید اطلاعات را از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور استخراج نموده است، گفت: بانک مرکزی هیچ تعاملی با اتحادیه ندارد و ماموریت دارد بازار را به تشنج بکشاند تا بانک ها ورشکسته نشوند. آرزوی ما داشتن یک بانک مرکزی مستقل است؛ الان در بازار مسکن خریداران ناز می نمایند اما بانک مرکزی به یاری بسازو بفروش ها کاری می نماید فروشندگان ناز نمایند.

فعالان ساخت و ساز مسکن نیز واکنشی مشابه رئیس اتحادیه املاک به گزارش های بانک مرکزی اما با ادبیاتی تخصصی تر از بازار مسکن دارند.

در این زمنیه دبیر کانون سراسری انبوه سازان می گوید: در مورد آمار معاملات مسکن آن چیزی که بدیهی است فروردین 1400 مانند تمام فروردین های سال های گذشته بازار مسکن تعطیل بوده، ضمن این که سال جاری و سال گذشته به دلیل موج سنگین شیوع ویروس کرونا باعث شده تا بنگاه های املاک بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا تعطیل باشند.

فرشید پورحاجت اضافه نمود: این شرایط شوربختانه صدمات سنگین اقتصادی را به بار آورده و مشاوران املاک نیز از این ماجرا مستثنا نبوده اند.

وی توضیح داد: در این شرایط بعضی فعالان بازار مسکن اظهاراتی را از تحولات این بخش بیان می نمایند که نتیجه خروجی نامناسب از یک سری دیتاهای اشتباه است.

وی با اشاره به این که به نظر می رسد این اظهارنظرها غیرعلمی و غیرکارشناسی است، ادامه داد: یکی از انتقاداتی که به اتحادیه مشاوران املاک وارد است این که رئیس این اتحادیه تریبون مسکن های لوکس را در اختیار گرفته که شاید نشات گرفته از علاقه خاص وی باشد. مهم ترین مسئله بازار مسکن، مسکن مصرفی مورد هدف آحاد جامعه است.

کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این که به عنوان انبوه ساز موافق فراوری هر دو نوع مسکن (لوکس و مصرفی) هستیم، افزود: اولویت باید دنبال کردن تامین مسکن اقشار هدف جامعه باشد که در اینبخش متاسفانه قیمت ها طی سال های اخیر همیشه افزایش یافته است.

پورحاجت با بیان این که باید در رابطه با کاهش قیمت مسکن مستند حرف زده گردد، اظهار کرد: متاسفانه همانطور که قبلا نیز گفتم در بعضی مارد هزینه های ساخت و ساز تا 300 درصد توسط بعضی سازمان ها و دستگاه های دولتی افزایش یافته است. سازمان های نظام مهندسی با بسته های رنگارنگ و شهرداری ها در بعضی موارد تا 350 درصدنیز هزینه خدمات خود را افزایش داده اند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر مصالح ساختمانی نیز به شدت و بیشتر از تورم عمومی جامعه افزایش یافته است و این شرایط ساخت و سازهای مسکن را تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی با انتقاد از بعضی مسئولان و فعالان بازار مسکن که این خصوص که نمی خواهند به واقعیت های اقتصاد توجه نمایند، گفت: مشکل بخش مسکن کشور، فراورینمایندگان نیستند. اقتصاد ادبیات خاص خودش را دارد و با گفتاردرمانی نمی توانیم معضلات آنرا حل کنیم.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان بیان نمود: به دلیل افزایش قیمت ها، هزینه ساخت هر مترمربع واحد مسکنی متوسط به حدود 6 میلیون تومان افزایش یافته است. این هزینه بدون احتساب هزینه های مربوط به مجوز، انشعاب و … است. به عبارت دیگر هزینه ساخت یک واحد 100 متری در زمان حاضر به حدود 600 میلیون تومان افزایش یافته است.

پورحاجت تاکید نمود: با احتساب هزینه های جانبی، ساخت یک مترمربع واحد مسکونی حدود 7 میلیون تومان هزینه دارد به این رقم هزینه زمین را هم باید افزود.

وی توضیح داد: ساماندهی بازار مسکن، برنامه می خواهد. باید طرح های جامع اجرا گردد. قوه قضاییه، دولت و مجلس باید دست به دست هم بدهندتا بخش مسکن را به عنوان یکی از پیشران های مهم اقتصاد به حرکت درآورند.

وی با قدردانی از توجهات همیشگی رهبر معظم انقلاب به بخش فراوری، گفت: ایشان یار همیشگی بخش فراوری مسکن بوده اند، سال جاری نیز در نامگذاری سال جدید به این مسئله توجه ویژه ای داشتند. بنابراین دولت ومجلس باید به سمت بهبود فضای کسب و کار فراوری مسکن حرکت نمایند.

منبع: تسنیم

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1757

به "مسائل بخش مسکن چگونه حل می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل بخش مسکن چگونه حل می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید