مراسم آگر نوروزی روستای زردویی ثبت ملی می گردد

به گزارش مجله آراد، خبرنگاران/کرمانشاه مدیر مجموعه گردشگری آتورگه و دبیر اتاق فکر روستای زردویی، گفت: مراسم آگر نوروزی روستای زردویی ثبت ملی می گردد.

مراسم آگر نوروزی روستای زردویی ثبت ملی می گردد

فریبرز عزیزی در گفت وگو با خبرنگار مجله آراد، در این باره اظهارکرد: پرونده مراسم سنتی و آیینی آگر نوروزی روستای زردویی آماده شده و برای ثبت ملی شدن به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ارسال شده است.

وی ادامه داد: تاریخچه مراسم آگر نوروزی در روستای زردویی به بیش از دو هزار سال پیس بر می گردد و از آن موقع تا به امروز این مراسم در این روستای تاریخی برگزار می گردد.

عزیزی توضیح داد: بر اساس اعتقادات مردم زردویی، سالها یکی زن است و سال بعد مرد. به همین خاطر به سال زن دایه نوروز و به سال مرد باوه نوروز می گویند. در سالی که زن است، یکی از زنان روستای زردویی به بالای کوه رفته و آتشی روشن نموده و شعله ای از آن را با خود به داخل روستا می آورد و به آن زن دایه نوروز می گوییم و پشت سر او بقیه اهالی روستا به صورت یک در میان زن و مرد با خود شعله ای از آتش را گرفته و به داخل روستا می آورند.

وی ادامه داد: کسانی که شعله ای از آتش را در دست دارند از بالای کوه تا پایین که می آیند به همه نوروز را تبریک می گویند و در میانه روستا همه جمع شده و تمام قفسه های پرندگان را آورده، آنها را آزاد نموده و قفس هایشان را آتش می زنند. با این نیت که جهانی بدون زندان داشته باشیم.

مدیر مجموعه گردشگری آتورگه و دبیر اتاق فکر روستای زردویی گفت: بعد از آتش زدن قفس ها، مقداری گلوله با پشم بز درست می نمایند و از روی پشت بام ها برای همدیگر می فرستند و با این کار نیز بازهم نوروز را به هم تبریک می گویند.

وی تاکید نمود: این سنت اصیل آگر نوروزی هنوز هم به صورت تمام و کمال در روستای زردویی برگزار می گردد و در ایام نوروز گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند.

عزیزی توضیح داد: نوروز سال جاری بالغ بر 12 هزار نفر از این روستای تاریخی بازدید کردند.

مدیر مجموعه گردشگری آتورگه و دبیر اتاق فکر روستای زردویی اظهارکرد: قرار است در تاریخ 28 مهرماه جلسه آنالیز پرونده آگرنوروزی روستای زردویی در سازمان میراث فرهنگی برگزار گردد و بسیار امیدواریم که این پرونده به ثبت ملی برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 878

به "مراسم آگر نوروزی روستای زردویی ثبت ملی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراسم آگر نوروزی روستای زردویی ثبت ملی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید