عدم تخصیص ارز مهمترین عامل رسوب کالاهای اساسی در گمرک است

به گزارش مجله آراد، تهران (پانا) - سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران تاکید نمود ، عدم تخصیص ارز مهمترین عامل رسوب کالاهای اساسی وارداتی در بنادر و اماکن گمرکی است.

عدم تخصیص ارز مهمترین عامل رسوب کالاهای اساسی در گمرک است

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش اتحادیه واردنمایندگان ایران، روح اله لطیفی اظهار کرد: فعالان مالی و تاجران ایرانی در شرایط سخت تحریمی با استفاده از اعتبار خود در عرصه تجارت بین المللی کالاهای اساسی و مورد احتیاج کشور را به اماکن گمرکی می رسانند.

وی اضافه نمود: تبعات تحریم های کشور در عرصه مالی بر کسی پوشیده نیست اما در چنین شرایطی واردنمایندگان و تجار خوشنام با استفاده از اعتبار خود در بازارهای بین المللی کوشش می نمایند تا مایحتاج مورد احتیاج کشور را تأمین نمایند.

لطیفی ادامه داد: گمرک جمهوری اسلامی ایران با درک این شرایط و سختی های فعالیت در دوران تحریم های سخت همیشه کوشش داشته تا با تسهیل فرآیند واردات و ترخیص کالا امکان تأمین کالا و تداوم فعالیت تجاری را مهیا کند.

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران توضیح داد: کالاهایی که به اماکن گمرکی رسیده است تا زمانی که تخصیص ارز آنها صورت نگیرد امکان ترخیص ندارند اما از آنجایی که قصد ما تسهیل فرآیند تجاری و تأمین کالای اساسی مورد احتیاج کشور است سعی نموده ایم با همراهی بیشتر مدت زمانی که برای واردنمایندگان کالاهای اساسی جهت ترخیص کالا لحاظ می کنیم بیشتر از مدت زمان معین شده باشد تا بدین ترتیب کالاهای مورد احتیاج وارد کشور گردد.

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: متأسفانه عدم تخصیص به موقع ارز جهت ترخیص کالاهایی که به صورت قانونی ثبت سفارش شده اند مهمترین عاملی است که می تواند کالاهای اساسی مورد احتیاج تولیدنمایندگان و مصرف نمایندگان را متروکه کند.

لطیفی اظهار کرد: اگر تخصیص ارز مورد احتیاج جهت ترخیص کالاهای اساسی در اسرع وقت صورت نگیرد تمامی هزینه هایی که برای رساندن کالاها به اماکن گمرکی صرف شده است از بین می رود و کالاهای مورد احتیاج کشور به دلیل مدت زمان طولانی ماندگاری در کشتی یا کیفیت خود را از دست داده و یا فاسد شده و از بین می فرایند.

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: با توجه به افت کیفیت و قابلیت فسادپذیری کالاهای اساسی از جمله نهاده های دامی در صورتی که مدت زمان فرآیند تخصیص ارز آنها طولانی شده و این اقلام طولانی مدت در اماکن بندری و گمرکی باقی بمانند بخاطر افت کیفیت در گروه اموال متروکه قرار می گیرند.

وی توضیح داد: اگر نتایج آزمایشگاهی استاندارد نشان بدهد که کالاهای اساسی رسوبی شده در گمرک افت کیفیت داشته باشند در صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار خواهند ولی اگر فرآیند فسادپذیری آنها زیاد باشد این اقلام امحاء می شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1521

به "عدم تخصیص ارز مهمترین عامل رسوب کالاهای اساسی در گمرک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم تخصیص ارز مهمترین عامل رسوب کالاهای اساسی در گمرک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید