برگزاری نشست ریاض در سایه غیبت سه نفر از سران شورای همکاری

به گزارش مجله آراد، چهلمین نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس امروز در حالی در ریاض برگزار می گردد که امیر قطر غایب بزرگ این اجلاس است.

برگزاری نشست ریاض در سایه غیبت سه نفر از سران شورای همکاری

از سفر با تور پاتایا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، امروز سه شنبه نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض برگزار می گردد، در حالی که خوش بینی هایی برای انجام آشتی میان قطر و کشورهای محاصره کننده یعنی عربستان، امارات و بحرین(به همراه مصر) وجود داشت، اما خبر خبرگزاری رسمی قطر مبنی بر اینکه شیخ تمیم امیر قطر در این اجلاس شرکت نمی نماید، نشان داد که این بحران همچنان ادامه خواهد یافت، بحرانی که از ژوئن 2017 شروع شده بود.

هر چند امیر قطر برای دومین بار پیاپی در اجلاس شورای همکاری شرکت نمی نماید، ولی سطح نمایندگی کشورش را از وزیر مشاور در امور خارجی در نشست 2018 به سطح نخست وزیر در نشست ریاض ارتقا داد هاست.

خالد الجار الله معاون وزیر خارجه کویت شامگاه دوشنبه(هجدهم آذر) گفته بود که کشورش درباره حل بحران خوش بین است و گام های آشتی و کانال های خاتمه اختلاف در جهت مثبت حرکت می نماید.

شبکه های رسمی سعودی از ورود سران و روسای هیئت های شرکت کننده در نشست ریاض خبر دادند، نشستی که غیبت شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، خلیفه بن زاید آل نهیان حاکم امارات و سلطان قابوس بن سعید، سلطان عمان بر آن سایه افکنده است.

اولین مقاماتی که وارد ریاض شدند، مطابق معمول، حمد بن عیسی پادشاه بحرین دنباله رو همیشگی سیاست های رژیم سعودی است، پس از وی صباح الاحمد الصباح امیر کویت بود که وارد ریاض شد.

هر چند امیر قطردر نشست ریاض شرکت ننموده، ولی شیخ عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی نخست وزیر خود را به نشست شورای همکاری فرستاده است.

بر اساس گزارش رسانه ها، عبدالله بن خلیفه پس از ورود به ریاض با استقبال ملک سلمان روبرو شده و دو طرف با لبخند با هم ملاقات کردند.

روز گذشته وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نشست مقدماتی پیش از نشست سران را برگزار کردند، نشستی که وزیر خارجه قطر در آن غایب بود و به جای وزیر مشاور قطر شرکت کرد.

ریاست هیئت امارات را محمد بن راشد حاکم دبی برعهده دارد به این ترتیب محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی که به یار غار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی معروف است، در این نشست غایب است.

سلطان نشین عمان هم هیئتی را به ریاست فهد بن محمود آل سعید معاون نخست وزیر اعزام نموده است.

این نشست قرار بود در امارات برگزار گردد، ولی در حالی به ریاض منتقل شد که دلایل آن بیان نشده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 706

به "برگزاری نشست ریاض در سایه غیبت سه نفر از سران شورای همکاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نشست ریاض در سایه غیبت سه نفر از سران شورای همکاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید