افزایش نرخ سود در سررسیدهای بالای سه سال!

به گزارش مجله آراد، خبرنگاران: امروز هفتم تیرماه 1400 با اینکه حجم معاملات اوراق بدهی روندی نزولی داشت، اما به پایین مرز 200 میلیارتومانی نرسید.

افزایش نرخ سود در سررسیدهای بالای سه سال!

به گزارش امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به دیروز با 36 درصد کاهش به 228 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 34 نماد اخزا و 8 نماد اراد انجام شد.

حجم معاملات عمده اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه به 13.5 هزار میلیارد تومان رسید که احتمالا به اجرای عملیات بازار باز به وسیله بانک مرکزی مربوط میگردد.

آنالیز منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می دهد که نرخ های بازده نسبت به روز گذشته تغییرات زیادی داشته اند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با 6 دهم درصد کاهش به 21.38 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با 4 دهم درصد کاهش به 21.62 درصد رسید. اما نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با 4 دهم درصد افزایش به 21.86 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم هم با یک دهم درصد کاهش به 21.85 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز فرایند نرخ بازدهی اوراق آینده و نقدی از مدل بدون شیب و مماس با محور دیروز خارج شد. به این ترتیب نرخ سود آینده در سررسیدهای 400 روز 21.2 درصد، در600 روز 23 و در سررسید 800 روز به 24 درصد رسید.

نرخ بازده نقدی و آینده

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف به وسیله عرضه و تقاضا کشف می گردد. نرخ کشف شده بر اساس این سازوکار مبه وسیله بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می دهد. بعلاوه از تفاوت نرخ های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می توان برای استخراج بازده آینده مورد انتظار سرمایه گذاران استفاده کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1834

به "افزایش نرخ سود در سررسیدهای بالای سه سال!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش نرخ سود در سررسیدهای بالای سه سال!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید