گزارش مرکز پژوهش های مجلس از وضعیت شرکت های کوچک و متوسط در مالزی

به گزارش مجله آراد، خبرنگاران: مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به آنالیز وضعیت شرکت های کوچک و متوسط در کشور مالزی پرداخت.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس از وضعیت شرکت های کوچک و متوسط در مالزی

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه پارلمانی مجله آراد گروه مطالعات محیط کسب و کار مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی وضعیت شرکت های کوچک و متوسط در مالزی را آنالیز کرد. در این گزارش آمده است: شرکت های کوچک و متوسط (SMEs) سهم قابل توجهی در توسعه اقتصادی، نشاط اجتماعی و ثبات سیاسی هر کشور دارند. ماهیت شرکت های کوچک و متوسط متفاوت است. این شرکت ها را می توان برای هر نوع فعالیت کسب و کار در منطقه شهری یا روستایی تاسیس کرد و آنها را ستون فقرات اقتصاد ملی در نظر گرفت (رادام و همکاران، 2008) با توجه به سهم قابل توجه شرکت های کوچک و متوسط در توسعه اقتصادی، سازمان های مختلف، به ویژه دولت، در توسعه این شرکت ها اهمیت زیادی دارند.

این گزارش می افزاید: بحث در خصوص شرکت های کوچک و متوسط در مالزی نشان می دهد که این شرکت ها نقش مهمی را در توسعه اقتصادی ایفا می نمایند. این شرکت ها 8، 93 درصد از شرکت های فعال در بخش صنعت، 3، 27 درصد از کل فراوریات کارخانه ها، 8، 25 درصد ارزش افزوده فراوری، 6، 27 درصد از دارایی های ثابت و 9، 38 درصد از استخدام نیروی کار این کشور را به خود اختصاص داده اند. همچنین شواهد نشان می دهند که این شرکت ها نقش مهمی را در اقتصاد ملی کشور مالزی بر عهده دارند. این شرکت ها به طور عمده در بخش خدمات، کشاورزی و صنعت فعالیت می نمایند، البته در فعالیت هایی مانند فرآوری و فراوری مواد خام، به عنوان مثال در صنایع نساجی و پوشاک، مواد غذایی، نوشیدنی ها، چوب، لاستیک، نفت، فلزات، مونتاژ و ساخت لوازم الکتریکی و الکترونیکی و ... نقش موثرتری دارند.

این گزارش ادامه می دهد: در مالزی به منظور تقویت شرکت های کوچک و متوسط، برنامه ها و امکاناتی در جهت ارتقای عملکرد و توان رقابتی آنها ارائه شده است. در این ارتباط، دولت مالزی به طور دائم برای توسعه بنگاه های کوچک و متوسط، منابعی را اختصاص می دهد. دولت علاوه بر حمایت های بزرگ اقتصادی، نهادها، دستگاه ها و دیگر برنامه های حمایتی مانند احداث بانک، بنگاه های کوچک و متوسط، موسسه بنگاه های کوچک و متوسط و... را ایجاد نموده است تا به وسیله نهادهای مذکور زمینه هدایت ها، ارتقای فعالیت های بنگاه های کوچک و متوسط، بهره وری فراوری، گسترش فعالیت های تحقیق و توسعه فراوری محصولات را فراهم آورد.

در این گزارش آمده است: یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشت این است که در هر منطقه باتوجه به پتانسیل آن بیش از یک نوع شرکت وجود دارد و دولت مالزی از آنها حمایت نموده است. به عنوان مثال دو ایالت سلانگور و پولائو پینانگ، کانون شرکت های کوچک و متوسط بخش صنعت برق و الکترونیک مالزی اند، البته نباید غافل بود که بسیاری از این شرکت ها با چالش های متعددی از جمله موانع اجتماعی، فقدان دانش در خصوص تکنیک های بازاریابی، نام گذاری تجاری (برندسازی)، شیوه حفظ وفاداری مشتریان و همچنین عدم ارتباط مناسب با شرکت های محلی و بین المللی دیگر مواجهند که به نظر می رسد بیشتر از این که مسائل خارجی باشد، مسائل داخلی است و این شرایط بسیار شبیه ایران است که بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط با آن مواجهند.

این گزارش می افزاید: البته کشور مالزی برای حل مسائل این شرکت ها، تدابیر مختلفی از جمله تغییر در سیستم تامین اقتصادی آنها مانند افزایش مبلغ وام شرکت های کوچک و متوسط را اتخاذ نموده است به عنوان مثال تا انتها سال 1999 نسبت تامین اقتصادی بنگاه های کوچک و متوسط در برابر مبلغ کل وام بانک ها 1، 30 درصد بود که در انتها سال 2006 این نسبت به 5، 44 درصد افزایش پیدا نموده است. این امر نشان می دهد که یاری بانک ها در تامین منابع اقتصادی شرکت های کوچک و متوسط افزایش یافته است، البته بعضی از این تشویق ها و وام ها تنها برای مصارف خاصی از قبیل توسعه کسب و کار در مناطق محروم و روستایی بوده است.

این گزارش ادامه می دهد: یکی از مسائل دیگر، کاهش سیستم اقتصادیاتی این شرکت ها است به طوری که اقتصادیات شرکت ها در مالزی به طور مداوم در چند سال گذشته کاهش یافته و در سال 2008 اقتصادیات شرکت ها 26 درصد شده است. همچنین اعلام شد که در سال 2009 این اقتصادیات کمتر و به 25 درصد کاهش می یابد. از موارد دیگر می توان به معافیت اقتصادیاتی شرکت های جدیدالتاسیس برای مدت پنج سال اشاره نمود.

این گزارش خاطرنشان می نماید: امید است مسئولان و مدیران کشورمان با توجه به تجربیات کشور مالزی که طی سال های اخیر رشد اقتصادی زیادی داشته است، سیاست ها و روینمودهایی را در جهت بهبود و توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط در ایران اتخاذ نمایند.

انتهای پیغام،

منبع: تسنیم
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 384

به "گزارش مرکز پژوهش های مجلس از وضعیت شرکت های کوچک و متوسط در مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش مرکز پژوهش های مجلس از وضعیت شرکت های کوچک و متوسط در مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید