گزارش، تغییر راستا مهاجرت برای مهاجرین از تاجیکستان؛ قطر به جای روسیه

به گزارش مجله آراد، در سال های اخیر، دولت تاجیکستان پیوسته در تلاش بوده است تا جریان مهاجرت را از روسیه به سمت کشورهای دیگر برگرداند، اما تاکنون نتوانسته پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

گزارش، تغییر راستا مهاجرت برای مهاجرین از تاجیکستان؛ قطر به جای روسیه

با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید.

با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله آراد، در اوایل ماه سپتامبر، در دوحه، خسرو صاحب زاد سفیر تاجیکستان در قطر، با وزیر توسعه اداری، کار و امور اجتماعی این کشور، یوسف بن محمد آل عثمان فخرو دیدار کرد.

وب سایت وزارت امور خارجه تاجیکستان، طرفین در مورد راهکارهای اجرای توافق بین دو دولت که در فوریه سال جاری به امضا رسیده بود، برای تنظیم کار بحث کردند. خاطر نشان می شود که طرفین در مورد ایجاد کارگروه مشترک بحث کرده، وظایف اصلی آن را برای اجرای سند امضا شده و لیستی از تخصص های مورد تقاضا در بازار کار قطر معین کردند.

پیش از این، در فوریه سال جاری، سندی در سطح وزرای دو کشور به امضا رسید. در همان زمان، خاطرنشان شد که در سال 2022 که مسابقات جام دنیای در دوحه برگزار می شود، به منظور ایجاد زیرساخت ها و امکانات ورزشی، می توان نیروی کار را از تاجیکستان جذب کرد.

کننده کار، مهاجرت و اشتغال مردم تاجیکستان، بهرام صمدوف، سپس در مصاحبه ای گفت: اعزام مهاجران حق آژانس اشتغال تحت وزارت کار تاجیکستان خواهد بود و نه شرکت های خصوصی.

صمدوف گفت: فرض بر این گذاشته شده است که توافقی بین کارمند و کارفرما منعقد می شود، با قانون کار قطر تنظیم شود. قطر لیستی از متخصصانی را که تقاضا برای آنها وجود دارد، در اختیار ما قرار می دهد، ما به نوبه خود آنها را آماده کرده و می فرستیم.

در این توافقنامه آمده است که کارفرما متحمل هزینه سفر، بیمه، مسکن می شود و همچنین موافقت می کند که در صورت بروز حادثه شرایط کار خوب و غرامت را فراهم کند.

جایگزینی برای روسیه

همه می دانیم که جهت اصلی مهاجرت از تاجیکستان روسیه بوده است. همانطور که اشاره شد، یک سال پیش، وزیر کار، مهاجرت و اشتغال تاجیکستان سمنگل تغای زاده ذکر کرد، حدود 92٪ از مهاجران کارگری از تاجیکستان ترجیح می دهند در روسیه کار کنند. به گفته وی، مقام دوم قزاقستان است که سال گذشته حدود 6.8 هزار شهروند تاجیکستان در آنجا مشغول به کار بودند.

مهاجران تاجیکستان در روسیه اغلب توسط سازمان های اجرای قانون و گروه های ناسیونالیستی مورد تبعیض قرار می گیرند که گاها در اخبار رسانه های مختلف گزارش آن به گوش می رسد.

از قزاقستان نیز که به نظر می رسد وضعیت مهاجرت مطلوب باشد، گاهی اوقات وضعیت آسیب پذیر مهاجران تاجیک گزارش می شود.

به طور کلی، وخیم تر شدن اوضاع مالی روسیه و قزاقستان و در نتیجه سخت تر شدن شرایط برای مهاجرت نیروی کار، به تدریج به دلیلی برای جستجوی کشورهای جدید برای کسب درآمد تبدیل شده است.

یک دانشجوی اهل تاجیکستان که به مدت سه سال در دائگو کره جنوبی زندگی و کار کرده است و به خوبی به زبان کره ای آشنا است و در اوقات فراغت، با توزیع نامه پستی به طور نیمه وقت مشغول به تحصیل است، می گوید: طبق قانون، ما حق داریم هفته ای 30 ساعت کار کنیم، اما اگر با مقامات توافق کنید، می توانید بیشتر نیز کار کنید. دانشجویان تاجیکستانی بیشتر در اداره پست کار می کنند.

به گفته این دانشجو، دانشجویان تاجیکستانی و مهاجران معمولی در کره جنوبی، زیاد هستند. کارگران معمولاً با داشتن گذرنامه روسی به عنوان گردشگر (60 روز رژیم بدون ویزا بین فدراسیون روسیه و کره جنوبی) به آنجا می روند و سپس به صورت غیرقانونی در آنجا باقی می مانند ، این در حالی است که دانشجویان، پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه ها، یا کار پیدا می کنند و به طور رسمی کار می کنند، یا بطور غیر قانونی مشغول به کار می شوند.

وی گفت: بسیاری از افراد که غیر قانونی کار می کنند، کارشان به دریا رفتن و صید خرچنگ است، که کار سختی است. هنگام اخراج این افراد بدون جریمه و محدودیت های دیگر به راحتی بازگردانده می شوند. میانگین حقوق و دستمزد در این کشور 3000 دلار است، با وجود این برای افرادی که از طریق بنگاه ها کار پیدا می کنند، مسکن و غذای رایگان داده می شود. با این حال، کار سخت است، و شما باید برای پولی که دریافت می کنید تمام وقت کار کنید، بنابراین بسیاری از کسانی که به اینجا می آیند ناامید می شوند.

دولت بدنبال شرکای جدید برای خود

در ماه جولای سال جاری، در دیدار معاون نخست وزیر تاجیکستان، عظیم ابراهیم با هیئت پارلمانی کره جنوبی، موضوع امضای توافقنامه های مهاجرت کارگری بین کشورها مطرح شد. آسیا پلاس با استناد به یک منبع در دولت تاجیکستان گزارش داد که کنندگان مجلس قول داده اند که با وجود کند شدن رشد اقتصاد آنها، استثنائی را برای تاجیکستان قائل شده و توافق مشابهی را امضا کنند.

در اکتبر سال 2017، سفیر تاجیکستان در کویت، زبیداله زبیداله زاده با وزیر حفاظت اجتماعی، کار، توسعه و برنامه ریزی کویت، هند الصبیح دیدار و مصاحبه کرد. موضوع اصلی این نشست همچنین موضوع جذب مهاجران کارگر از تاجیکستان بود.

با همه این احوالات، تاجیکستان پیروز شد توافقنامه مربوطه را فقط با قطر امضا کند.

با این حال با توجه به آنچه که در حال حاضر شاهد آن هستیم، دولت تاجیکستان در واقع هنوز به نتیجه قابل توجهی نرسیده است. تاجیکستان در حال حاضر 95٪ وابسته به روسیه بوده، و به نظر می رسد همچنان باقی خواهد ماند، تنها بخش کوچکی از شهروندان تاجیک قادر به رسیدن به دبی، ترکیه و برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس هستند آن هم از طریق برخی شرکت های وابسته، که اغلب هم مسائل زیادی را برای آنها به وجود می آورند.

دلیل عدم پیروزیت: عدم صلاحیت

به عقیده پروفسور رحمان اولماسوف، کارشناس مسائل مهاجرت از تاجیکستان، عدم پیشرفت در یافتن مسیرهای جدید برای مهاجران تاجیک، به دلیل عدم صلاحیت کافی و نداشتن مهارت زبانی است. وی ذکر کرد: قطر ، عربستان سعودی و سایر کشورها به مهاجران ماهر نیاز دارند، ما خودمان دچار کمبود چنین پرسنلی هستیم. در چهار حوزه ما دوره های آموزش تخصصی برگزار می کنیم، 63 مدرسه حرفه و فنی داریم، اما بازه فنی و مادی ما الزامات مدرن را برآورده نمی کند.

این کارشناس به وزارت کار، مهاجرت و اشتغال پیشنهاد می کند تا بر نیازهای بازار روسیه تمرکز کرده و متخصصان تقاضا شده آن را با مشارکت شرکت هایی که به نیروی کار نیاز دارند، در تاجیکستان آموزش دهد. علاوه بر این، او اجاره بلند مدت زمین در روسیه را مناسب می داند. پروفسور اولماسوف می گوید: 23 هزار روستای خالی از سکنه در روسیه وجود دارد و ما نباید تنها به شهرها توجه کنیم، بلکه روی روستاها متمرکز شویم، که به ما این امکان را می دهد تا جمعیت را مشغول به کار کرده، محصولات و منابع مالی لازم را برای خود فراهم کنیم.

کارشناسان دانستن زبان روسی و رژیم بدون ویزا با روسیه را دلیل اصلی اولویت مهاجرت از تاجیکستان به روسیه عنوان می کنند.

تعداد دقیق مهاجران تاجیکستان در روسیه معین نیست. طرفین داده های متناقضی را ارائه می دهند و از روش های آماری متفاوتی استفاده می کنند. براساس داده های رسمی طرف تاجیکستان، تا انتها سال 2018 ، 484 هزار شهروند راهی روسیه شدند. طرف روسی نیز بطور دوره ای گزارش می دهد که حدود 1 میلیون و 200 هزار شهروند تاجیکستان در قلمرو آن زندگی و کار می کنند.

اخیرا مهاجرت به ایالات متحده نیز در حال تبدیل شدن به مقصد جدیدی برای شهروندان تاجیکستان شده است. هیچ اطلاعات رسمی برای توصیف این روند در دست نیست، اما به طور کلی این مقصد برای مهاجران کاری از سرار دنیا بسیار جذاب بوده است.

طبق آمار رسمی آژانس آمار ریاست جمهوری تاجیکستان، در آغاز جولای سال جاری، بیش از 77 هزار شهروند به عنوان بیکار در آژانس کار و اشتغال ثبت شده اند. نرخ بیکاری واقعی همچنان بالاست، اما در آمار رسمی منعکس نمی شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 456

به "گزارش، تغییر راستا مهاجرت برای مهاجرین از تاجیکستان؛ قطر به جای روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، تغییر راستا مهاجرت برای مهاجرین از تاجیکستان؛ قطر به جای روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید