کدام مشاغل باید اظهارنامه مالیاتی ارائه کنند؟

به گزارش مجله آراد، سازمان امور اقتصادیاتی از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور تا به امروز مجموعه تمهیدات و اقداماتی علیه این ویروس انجام داده که بیشتر آن ها حول محور امهال اقتصادیاتی می چرخند. امهال اقتصادیاتی شامل تمدید مهلت ارسال اظهارنامه، لغو جلسات هیئت اختلاف، تمدید مهلت بخشش جرائم قابل بخشش اقتصادیاتی می شود که مهلت تسلیم اظهارنامه اقتصادیات بر ارزش افزوده زمستان سال 1398 تا پایان فروردین امسال برای تمامی مؤدیان و همچنین زمان سررسید پرداخت اقتصادیات بر ارزش افزوده برای برخی گروه های اقتصادی تا پایان اردیبهشت امسال تمدید شد.

کدام مشاغل باید اظهارنامه مالیاتی ارائه کنند؟

در این راستا، انتقاداتی به عملکرد سازمان اقتصادیاتی مبنی براینکه باید به جای تعویق زمان اجرای قوانین اقتصادیاتی، برای مراعات حال مشاغل آسیب دیده از کرونا اقتصادیات در زمان اوج کرونا بخشیده می شد، وارد شد.

پیش از این، صاحبان مشاغل باید تا انتها خردادماه سال جاری اظهارنامه اقتصادیاتی خود را ارائه می کردند که با شیوع کرونا در راستای امهال های اقتصادیاتی، این زمان با دو ماه تمدید به انتها مرداد سال جاری موکول شد اما از آنجاکه انتها مردادماه با جمعه و روز تعطیل روبرو شده است؛ بنابراین براساس قانون امروز (شنبه یکم شهریور ماه) آخرین مهلت قانونی برای ارائه اظهارنامه اقتصادیاتی اشخاص حقیقی است.

فرم اظهارنامه اقتصادیاتی مشاغل شامل چه مواردی است؟

صاحبان مشاغل تا انتها امروز فرصت دارند که از طریق سایت سازمان اقتصادیاتی به نشانی tax.gov.ir اظهارنامه اقتصادیاتی خود را ارائه کنند و آن ها در صورت عدم ارائه اظهارنامه در مهلت مقرر از هر گونه تسهیلات و مشوق های قانونی محروم خواهند شد.

فرم اظهارنامه های اقتصادیاتی برای صاحبان مشاغل گروه های مختلف معمولاً اطلاعات هویتی اشخاص مذکور را شامل می شود که از جمله آن می توان به اطلاعات هویتی و مکانی، مجوزهای فعالیت اقتصادی، درآمد مشمول اقتصادیات، معافیت های قانونی، موجودی مواد و کالا در اول و انتها دوره، صورت حساب سود و زیان ترازنامه، واردات و صادرات کالا و خدمات، اطلاعات شرکاء، اطلاعات حساب های بانکی مربوط به فعالیت شغلی، صورت درآمد و هزینه (اطلاعات خرید و فروش کالا و خدمات و هزینه های مربوط) اطلاعات اموال و دارائی ها مربوط به فعالیت شغل خلاصه درآمد و هزینه (اطلاعات خرید و فروش کالا و خدمات و هزینه های مربوط) اشاره کرد.

چه مشاغلی باید اظهارنامه اقتصادیاتی ارائه کنند؟

طبق قانون، صاحبان مشاغل براساس نوع و حجم فعالیت به سه گروه تقسیم می شوند و آن ها مکلف به تسلیم اظهارنامه هستند که گروه اول شامل مشاغلی می شود که مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا 10 برابر درآمد مشمول اقتصادیات قطعی شده (قبل از کسر معافیت) طبق آخرین برگ اقتصادیات قطعی (مجموع اصلی و متمم) عملکرد سال 1391 و به بعد که تا تاریخ انتها دی ماه سال قبل از شروع سال اقتصادیاتی ابلاغ شده باشد، هر کدام بیشتر از مبلغ سه میلیارد تومان باشد.

همچنین، مشاغلی که مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد مشمول اقتصادیات قطعی شده (قبل از کسر معافیت) طبق آخرین برگ اقتصادیات قطعی (مجموع اصلی و متمم) عملکرد سال 1391 و به بعد که تا تاریخ انتها دی ماه سال قبل از شروع سال اقتصادیاتی ابلاغ شده باشد. هر کدام بیشتر از مبلغ یک میلیارد و تا سه میلیارد تومان باشد، جزو گروه دوم محسوب می شوند و مؤدیانی که در گروه های اول و دوم قرار نمی گیرند هم جزو گروه سوم محسوب می شوند.

علاوه براین، اشخاص زیر فارغ از حجم فعالیت شان از منظر انجام تکالیف موضوع آیین نامه مذکور جزء مؤدیان گروه اول محسوب می شوند.

1- دارندگان کارت بازرگانی (واردکنندگان و صادرکنندگان)

2- صاحبان کارخانه ها و واحدهای تولیدی و بهره برداران معادن دارای جواز تأسیس و پروانه بهره برداری از وزارتخانه ذی ربط

3- صاحبان هتل های سه ستاره و بالاتر

4- صاحبان بیمارستان ها، زایشگاه ها، کلینیک های تخصصی

5- صاحبان مشاغل صرافی

6- فروشگاه های زنجیره ای دارای مجوز فعالیت از وزارتخانه ذی ربط.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1297

به "کدام مشاغل باید اظهارنامه مالیاتی ارائه کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام مشاغل باید اظهارنامه مالیاتی ارائه کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید