چای کرونا ندارد؛ نگران نباشید

به گزارش مجله آراد، رییس سازمان چای علاوه بر تشریح میزان صادرات چای، واردات، استانهای فراوری کننده چای و میزان فراوری آن گفت که چای به دلیل اینکه در مرحله فرآوری حرارت می بیند و پس از آن نیز دم می کشد، فاقد ویروس کرونا است.

چای کرونا ندارد؛ نگران نباشید

حبیب جهانساز در گفت وگو با مجله آراد با بیان اینکه عمده چای کشور در دواستان گیلان و مازندران فراوری می گردد، گفت: سطح زیر کشت باغهای چای گیلان و مازندران 25 هزار هکتار بوده که 90 درصد آن در استان گیلان و 10 درصد در استان مازندران است.

وی ادامه داد: سال جاری بالغ بر 126 هزار و 700 تن برگ سبزچای از کشاورزان استان گیلان و مازندران خریداری کردیم که 11 درصد بیشتر از سال گذشته بوده است. همچنین 28 هزار و 500 تن چای خشک در این دو استان فراوری شده است.

رییس سازمان چای کشور اضافه نمود: حدود 5000 تن صادرات چای داخلی داشتیم. عمده خریداران ما نیز افغانستان، عراق، آذربایجان و تا حدودی روسیه هستند. البته هدف ما بیشتر تامین بازارهای داخلی است، زیرا سالانه تقریبا 80هزار تن چای در کشور مصرف می گردد. همچنین واردات چای بیشتر از کشور سریلانکا انجام می گردد.

جهانساز با اشاره به اینکه چای دسته بندی های متفاوتی از جمله ممتاز، قلم، شکسته و باروتی دارد و در بسته بندی های متفاوت نیز در بازار عرضه می گردد، اظهار کرد: بسته به نوع، کیفیت چای و بسته بندی آن قیمت چای متفاوت است و در بازار از کیلویی 37هزار تومان تا 60هزار تومان به فروش می رسد. البته ممکن است از این مقدار کمتر هم در بازار وجود داشته باشد.

وی توضیح داد: قیمت چای خارجی نیز عمدتا کیلویی بیش از 100هزار تومان است، زیرا واردات آن با ارز آزاد بوده و نوسانات ارز بر آن تاثیر گذار خواهد بود اما از نظر کیفیت تفاوتی چندانی با چای ایرانی ندارد.

رییس سازمان چای با اشاره به اینکه آمادگی آن را داریم که با رعایت نکات بهداشتی از چای در اردیبهشت ماه بهره برداری کنیم، گفت: ویروس کرونا با محصولات غذایی جابه جا نمی گردد. به عبارت دیگر چای چیده شده برای فرآوری در دمای بیش از 90درجه قرار می گیرد و پس از آن نیز دم می گردد؛ بنابراین خود چای مسئله ای ندارد اما تمهیداتی برای کاهش تراکم نیروی انسانی در بهره برداری از چای در نظر گرفته ایم؛ به طوری که محصولات برداشت شده را به مرور تحویل بگیریم و در طول روز فرآیند خرید انجام گردد تا مسئله ای از این جهت نیز نداشته باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 996

به "چای کرونا ندارد؛ نگران نباشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چای کرونا ندارد؛ نگران نباشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید