پیام حضور ایران در اتحادیه اوراسیا به غرب در شرایط تحریم

به گزارش مجله آراد، یک کارشناس مسائل اوراسیا با اشاره به تلاش ایران جهت عضویت در اتحادیه اوراسیا اظهار کرد: همکاری ایران با این اتحادیه ا در شرایط تحریم مزیت ها و منافع قابل توجهی برای ایران به همراه خواهد داشت و این موضوع همراه با پیام های سیاسی جدی برای غرب است.

پیام حضور ایران در اتحادیه اوراسیا به غرب در شرایط تحریم

شعیب بهمن در گفت وگو با مجله آراد با بیان این که پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا دارای پیام هایی در عرصه سیاست خارجی و اقتصادی است ، خاطر نشان کرد: در حوزه سیاست خارجی این پیام انعکاس پیدا می کند که نگاه ایران تنها به غرب نیست بلکه نگاه قدرتمندی به شرق دارد و همچنان کشورهای در عرصه بین المللی نیز هستند که حاضر نیستند تحریم های آمریکا علیه ایران را بپذیرند و تحت فشارهای آمریکا همکاری خود با ایران را قطع نمی کنند.

وی با بیان این که از لحاظ اقتصادی همکاری با اوراسیا فصل نوینی در این عرصه برای ایران به همراه خواهد داشت، اظهار کرد: در توافقی که بین ایران و این اتحادیه اجرا شده قرار است در مورد 500 قلم کالا رفع تعرفه گمرکی شود و اگر ایران از این فرصت به خوبی استفاده کند زمینه برای افزایش مراوادات اقتصادی بین تهران و کشورهای این منطقه افزایش پیدا می کند.

این کارشناس مسائل اوراسیا با تاکید بر این که همکاری ایران با اوراسیا در شرایط کنونی یک گشایش جدی و قابل توجه برای ایران است ادامه داد: در جریان تعاملات اقتصادی با اوراسیا می توانیم صادرات خود را متنوع کنیم آن را افزایش دهیم و این امر کم کم باعث افزایش تولید ، افزایش اشتغال و همچنین رونق اقتصادی در کشور می شود.

بهمن با بیان این که بسیار مهم است که نهادها و دستگاه های مربوطه در ایران از فرصت به وجود آمده با برنامه ریزی دقیق استفاده کنند و از نظر حمل و نقل ریلی و ترانزیتی توانمندی های کشور در این عرصه را افزایش دهیم گفت: باید این زمینه را فراهم کنیم که بخش خصوصی نیز از فرصت به وجود آمده استفاده کند و هر چه ما از این فرصت به نحوه مناسب تری استفاده کنیم این باعث تسهیل عضویت ایران در این اتحادیه است.

وی با بیان این که در حال حاضر تعدادی زیادی از کشورها درخواست عضویت در این اتحادیه را دارند گفت: کشورهایی که این اتحادیه را به وجود آوردند به دنبال این هستند که با همکاری یکدیگر به اقتصاد و پول واحدی دست پیدا کنند و درواقع تحقق الگویی چون اتحادیه اروپا را دنبال می کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 511

به "پیام حضور ایران در اتحادیه اوراسیا به غرب در شرایط تحریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیام حضور ایران در اتحادیه اوراسیا به غرب در شرایط تحریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید