پاسخ دفتر رئیس جمهور به اظهارات رئیس دیوان محاسبات کشور

به گزارش مجله آراد، دفتر رئیس جمهور بار دیگر گزارش تفریغ بودجه 97 از سوی دیوان محاسبات کشور را ناقص و انتشار آن را یکسویه خواند و تاکید نمود: گزارش رئیس دیوان محاسبات غیردقیق بوده و این ادعا که گزارش مذکور برای رئیس جمهور ارسال شده و ایشان هیچ واکنشی هنگام دریافت گزارش نشان نداده اند، نادرست است.

پاسخ دفتر رئیس جمهور به اظهارات رئیس دیوان محاسبات کشور

به گزارش مجله آراد، دفتر رئیس جمهور در واکنش به این اظهارات رئیس دیوان محاسبات کشور که گفته است گزارش مذکور چهارم اسفندماه به تفصیل و با جزئیات به رئیس جمهور منعکس شد، اما هیچ واکنشی تا زمان انتشار رسمی آن انجام نگرفت تاکید نموده است: رئیس جمهور به محض رویت رونوشت این گزارش، بلافاصله دستورات لازم را صادر کردند و خواهان آنالیز و گزارش شدند و پیگیری ها جریان داشت.

در بخشی از اطلاعیه دفتر رئیس جمهور آمده است: رئیس جمهور گزارش را ملاحظه نموده و بلافاصله دستور آنالیز و اقدام برای تکمیل و اصلاح گزارش و برخورد با تخلفات احتمالی را دادند اما اشکال از اینجا حاصل شده است که برخلاف معمول دیوان محاسبات اطلاعات خود را کامل ننموده و گزارش ناقص و یکسویه ای منتشر نموده است.

این اطلاعیه خاطرنشان می نماید: همچنان که بانک مرکزی گفت، اطلاعات استفاده شده در گزارش مربوط به ماه آذر است در حالی که تا انتها سال، قسمت قابل توجه دیگری از تعهدات ارزی ایفا شده و کالای آن وارد شده و قسمت دیگری از واردات سفارش شده به سبب تحریم و یا عوامل دیگر در خارج از کشور متوقف شده و یا در فرایند فراوری و ورود است.

دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بخش مربوط به تخلفات احراز شده هم به دستگاه قضایی معرفی شده است و تعدادی از متخلفین در بازداشت و منتظر محاکمه و صدور حکم هستند ، افزوده است: اشکال اساسی این نحوه گزارش، در این خطای راهبردی بوده است که از یک اقدام استراتژیک در تأمین امنیت مالی و امنیت غذایی و پایین نگه داشتن قیمت کالاهای اساسی، یک تصور منفی برای نظام ساخته و به جای آنکه معدود سوء استفاده کنندگان از این سیاست را مورد تخطئه قرار دهد، سیاست اصلی کشور را برای تأمین ارزان کالای اساسی مورد حمله قرار داده و کل سیستم ارزی و تجاری کشور را زیر سوال برده و برای معاندان نظام خوراک فراهم نموده است.

این اطلاعیه تاکید دارد: همانطور که رئیس جمهور محترم در سخنان خود در هیات دولت اشاره کردند، دولت از شفافیت کاملا استقبال می نماید به گونه ای که قبل از ورود نهادهای نظارتی، در این عرصه شفاف سازی نموده است اما سوالی که برای افکار عمومی بی پاسخ مانده، این است که چرا یک نهاد نظارتی همانند دیوان محاسبات کشور در گزارش تفریغ بودجه، فقط گزارش مربوط به یک قوه را نقل و در مورد نحوه هزینه بودجه در دیگر بخش ها و نهادها سکوت می نماید. به عبارت دیگر وظیفه دیوان محاسبات در مورد گزارش بودجه سایر قوا به فراموشی سپرده می گردد و انگار فقط وظیفه دارد گزارش تفریغ بودجه دولت را قرائت کند. بی تردید افکار عمومی منتظر پاسخ در مورد این دوگانگی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 31 خرداد 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1083

به "پاسخ دفتر رئیس جمهور به اظهارات رئیس دیوان محاسبات کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ دفتر رئیس جمهور به اظهارات رئیس دیوان محاسبات کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید