ویروس کرونا این توانایی را دارد که در بدن مخفی بماند

به گزارش مجله آراد، کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم فارس با بیان اینکه سیستم ایمنی بدن یکی از دلایل اصلی بروز یا عدم بروز علائم کرونا است، گفت: علت اصلی ابتلای دوباره افراد به بیماری کووید 19 ضعف سیستم ایمنی است.

ویروس کرونا این توانایی را دارد که در بدن مخفی بماند

به گزارش ایرنا، دانیال فرهیخته افزود: ویروس کرونا این توانایی را دارد که در بدن مخفی بماند و اگر به هر دلیلی مثل استفاده از داروها، استرس، افسردگی، خستگی و... سیستم ایمنی بدن ضعیف شود، ویروس از حالت مخفی خارج و دوباره موجب بیماری می شود.

وی اعلام نمود: پادتن کرونا در بدن یک درصد از بیماران که از آن ها به عنوان آلرژی یاد می کنیم، به دلیل ساختار ژنتیکی بدن آنان ساخته نمی شود، این دسته از افراد بلافاصله بعد از ابتلا به کرونا، امکان ابتلای مجدد را دارند.

وی ادامه داد: علت بعدی ابتلای مجدد به کرونا، جهش ویروس است. اگر ویروس جهش یافته وارد بدن شود، شخص دوباره به کرونا مبتلا خواهد شد.

کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم ابراز کرد: بر اساس بر اساس مطالعات جدید، افرادی که مبتلا به کرونا شده اند در صورت رعایت اصول بهداشتی نزدیک به 90 درصد امکان ابتلای مجدد آن ها کاهش پیدا می کند، اما همچنان 10 درصد احتمال ابتلا در این افراد نیز وجود دارد.

وی شرح داد: همچنین ثابت شده است به طور میانگین فاصله زمانی بین ابتلای اول تا دوم حدود 6 تا 9 ماه است، البته استثنا هایی هم وجود دارد و این زمان به صورت میانگین است.

کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: در بین افرادی که به کرونا مبتلا شدند، ایمنی نسبت خوبی به وجود می آید، ولی همچنان امکان ابتلای مجدد وجود دارد و به هیچ وجه رعایت نکات بهداشتی را نباید دست کم گرفت.

وی اظهار کرد: بهتر است همه افراد چه جامعه، چه آن هایی که مبتلا شده اند و چه آن هایی که تا به امروز کرونا نگرفته اند، توصیه های بهداشتی را به صورت جدی رعایت کنند چرا که خطر ابتلای مجدد همیشه وجود دارد.

فرهیخته افزود: داده های فوق آخرین نتایج پژوهش هایی است که در نشریه European Journal of Clinical Investigation نیز منتشر شده است.

وی اعلام نمود: همانطور که ثابت شده در یکصد سال گذشته عمده کاهش مرگ و میر ها در جوامع بشری ناشی از تاثیر واکسن ها بوده و واکسن ها با تحریک سیستم ایمنی، عاملی مؤثر در پیشگیری از بیماری ها هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1671

به "ویروس کرونا این توانایی را دارد که در بدن مخفی بماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا این توانایی را دارد که در بدن مخفی بماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید