نیویورک تایمز در خصوص رابطه طالبان و روسیه سند تازه رو کرد

به گزارش مجله آراد، ایسنا نوشت: روزنامه نیویورک تایمز در گزارش جدیدی نوشت، تحلیلگران اطلاعاتی اسناد و مدارکی در مورد یک سری انتقال پول که به جهت پرداخت جایزه به شبه نظامیان مرتبط با طالبان بابت کشتن سربازان آمریکایی و ائتلاف در افغانستان از سوی روسیه اجرا شده، مورد استفاده و استناد قرار داده اند.

نیویورک تایمز در خصوص رابطه طالبان و روسیه سند تازه رو کرد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از سه مقام مطلع به اطلاعات گزارش داد، مقام های آمریکایی به رهگیری داده های الکترونیکی پرداختند که نشان می دهند یک سری انتقال پول های هنگفت از یک حساب بانکی تحت کنترل آژانس اطلاعات نظامی روسیه به یک حساب مرتبط با طالبان انجام شده و این سند و مدرکی در پشتیبانی از ارزیابی آن ها در خصوص پیشنهاد محرمانه اعطای جوایز از سوی روسیه به خاطر کشتن سربازان ائتلاف و آمریکایی است.

گرچه آمریکا قبلا هم روسیه را متهم به حمایت کلی از طالبان نموده بود، تحلیلگران از داده های اطلاعاتی دیگر به این نتیجه رسیدند که موارد انتقال پول به احتمال زیاد در راستای برنامه جایزه دادن روسیه که بعضی بازداشتی ها در زمان بازپرسی به توضیح آن پرداختند، انجام شده است.

مقام ها گفتند که بازرسان در عین حال توانسته اند چندین مقام افغان را که درگیر در یک شبکه مرتبط با این عملیات روسیه بوده اند، شناسایی نمایند که شامل مردی است که گمان برده می گردد به عنوان واسطه برای توزیع مقادیری از پول ها عمل نموده و اکنون در روسیه به سر می برد.

اطلاعات رهگیری شده، یافته هایی که حین بازپرسی ها حاصل شدند، تقویت می نماید و اختلاف نظر میان تحلیلگران و آژانس های اطلاعاتی بر سر صحت اعترافات بازداشتی ها را کاهش دادند. این افشاگری ها، ادعای کاخ سفید مبنی بر اینکه عدم اطمینان از صحت اطلاعات موجود موجب شد تا آن ها در حد و اندازه اطلاع رسانی به دونالد ترامپ نباشند، تضعیف می نماید. در حقیقت به گفته دو مقام، این اطلاعات اواخر فوریه در یک گزارش روزانه اطلاعاتی به ترامپ ارائه شده بودند.

مقام های افغان اخیرا به توصیف وقایعی مرتبط با این ارزیابی اطلاعاتی پرداختند. آن ها گفتند چند تاجر در شش ماه گذشته که به وسیله حواله اقدام به انتقال پول نموده بودند، در افغانستان دستگیر شدند و مظنون به همکاری با حلقه ای از واسطه ها میان آژانس اطلاعاتی روسیه و شبه نظامیان مرتبط با طالبان هستند. به گفته مقام ها، این تاجران در طی آنچه که مقام ها چند یورش در شمال افغانستان و همین طور کابل خواندند، دستگیر شدند.

یک مقام ولایتی گفت، نیم میلیون دلار از خانه یکی از آن ها کشف شد.

روز دوشنبه، دولت آمریکا از چند جمهوری خواه مجلس نمایندگان این کشور برای حضور در کاخ سفید به منظور بحث در خصوص این اطلاعات دعوت به عمل آورد. این جلسه عمدتا از جانب سه مقام دولت ترامپ شامل جان راتکلیف، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، رابرت سی. اوبراین، مشاور امنیت ملی این دولت و مارک میدوز، رئیس دفتر کاخ سفید برگزار گردید. میدوز و راتکلیف تا همین چند وقت پیش نماینده های جمهوری خواه حامی ترامپ در کنگره آمریکا بودند.

به گفته دو مقام مطلع به این نشست، این جلسه متمرکز بر داده های اطلاعاتی در حمایت از این نتیجه گیری که روسیه عملیات محرمانه پرداخت جایزه را اداره می نموده و همین طور یک سری اطلاعات دیگری که از این ارزیابی پشتیبانی نمی نموده، بوده است. به عنوان مثال بخشی از این جلسه متمرکز بر صحبت های بازداشتی ها در حین بازپرسی ها و همین طور اختلاف نظر تحلیلگران بر سر آن ها بوده است.

هر دو منبع مذکور گفتند که هدف از برگزاری این جلسه رساندن این پیغام بوده است که اطلاعات مربوط به عملیات جایزه دادن روسیه به طالبان کاملا معتبر و روشن نیستند و به عنوان مثال، کاخ سفید برای این منظور به بازپرسی مقام های اطلاعاتی افغان از یک سری بازداشتی های دیگر اشاره نموده و اعتبار آن ها را ناچیز دانسته است. همچنین آن ها گفتند که مقام های دولت ترامپ در جلسه برای جمهوری خواهان مجلس نمایندگان آمریکا هیچ مطلبی درباره دادهای رهگیری شده در خصوص انتقال پول ها ذکر نکردند.

دموکرات ها و جمهوری خواهان سنا نیز به طور جداگانه صبح روز سه شنبه در جریان مواضع کاخ سفید قرار گرفتند و دموکرات ها بعد از آن گفتند که از نظر آن ها این مساله آنگونه که ترامپ توصیف نموده کاملا یک حقه نیست و خواهان شنیدن مستقیم صحبت های مقام های اطلاعاتی به جای صحبت های مقام های منصوب شده از سوی ترامپ شدند.

312 311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1343

به "نیویورک تایمز در خصوص رابطه طالبان و روسیه سند تازه رو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورک تایمز در خصوص رابطه طالبان و روسیه سند تازه رو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید