نصب 15 ایستگاه شتاب نگار برای کنترل پهنه لرزه خیزی در استان بوشهر

به گزارش مجله آراد، 15 ایستگاه شتاب نگار برخط برای کنترل پهنه لرزه خیزی استان بوشهر تا دو هفته دیگر نصب خواهند شد.

نصب 15 ایستگاه شتاب نگار برای کنترل پهنه لرزه خیزی در استان بوشهر

به گزارش مجله آراد به نقل از مجله آراد، مدیرکل مدیریت بحران استانداری بوشهر گفت: شبکه های شتاب نگاری و لرزه نگاری مهم ترین ابزار ثبت و مطالعه زمین لرزه هاست و بر همین اساس دستگاه 15 شتاب نگار برخط (آنلاین) تا دو هفته دیگر در شهرهایی که بر روی گسل های اصلی واقع شده اند، نصب می گردد.

دنیاگیر دهقانی اضافه کرد: با پیگیری مدیریت بحران و اداره کل راه و شهرسازی بوشهر، 15 دستگاه شتاب نگار برخط در شهرهای بوشهر، برازجان، بندر عسلویه، بندر گناوه، بندردیر، جم، بندر دیلم، اَهرَم، خورموج، بردخون، شبانکاره، کاکی، شُنبه، کلمه، بندر سیراف با هزینه کرد 40 میلیارد ریالی مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی نصب و راه اندازی خواهد شد.

وی گفت: پیش تر نیز چندین دستگاه دیجیتال شتاب نگار آفلاین در استان نصب بوده است، با نصب شتاب نگارهای برخط در منطقه و افزایش سه ایستگاه جدید در شهر کنگان، نخل تقی، چاه مبارک تعداد این دستگاه ها به 35 مورد خواهد رسید.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری بوشهر بیان نمود: دستگاه های شتاب نگار برخط در مرحله نخست در شهرهای لرزه خیز استان نصب می گردد و هر دستگاه دارای عملکردی به شعاع چند صد کیلومتر است.

دهقانی، سامانه پاسخ سریع و هشدار سریع را مهم ترین ابزار مدیریت بحران دانست و اضافه کرد: امواج رادیویی با سرعت بیشتر نسبت به امواج زلزله منتقل می گردد، بنابراین می توان قبل از رسیدن امواج مخرب زلزله به منطقه هدف، به یاری امواج رادیویی هشدار زلزله را به مناطق دورتر اظهار داشت.

وی مطرح کرد: همچنین این دستگاه بعد از وقوع زلزله با ارائه میزان شدت و استفاده از نقشه های لرزش (Shake Map) به مدیریت بحران در مناطق مختلف یاری می نماید، به طوری که در هر منطقه ای که شتاب بیش تر باشد به طورقطع، خرابی نیز بیش تر است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری بوشهر گفت: دستگاه های شتاب نگار، سنجش ابعاد حوادث زلزله و خسارات ناشی از آن را می سنجد، سرعت در انتقال اطلاعات مربوط به شتاب زلزله به مراکز مدیریت بحران، زمینه افزایش سرعت عمل مسئولان مدیریت بحران و گسیل نیروهای امدادی را به مناطق زلزله زده فراهم می نماید.

دهقانی تأکید کرد: امروزه کشورهای لرزه خیز و پیشرفته دنیا قدم های بسیار مهمی را در طراحی و اجرای این سامانه ها در شهرها و مناطق مهم و پرجمعیت برداشته اند و ضرورت راه اندازی این سامانه و شناسایی و مشخص حریم گسل های استان و ضوابط اجرای آیین نامه 2800 در استان یاری مهمی در کاهش آسیب و تاب آوری شهرها در مقابل با مخاطراتی، مانند زلزله و زمین لغزش در استان می نماید.

وی بیان نمود: استان بوشهر با نصب 15 ایستگاه شتاب نگار برخط و 20 دستگاه شتابنگاردیجیتال آفلاین، 35 ایستگاه از هزار و 250 ایستگاه شتاب نگاری کشور را در اختیار دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 787

به "نصب 15 ایستگاه شتاب نگار برای کنترل پهنه لرزه خیزی در استان بوشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نصب 15 ایستگاه شتاب نگار برای کنترل پهنه لرزه خیزی در استان بوشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید