طرح آبیاری قطره ای باغات سیوان در سفر رئیس جمهور شروع می گردد

به گزارش مجله آراد، نشست هماهنگی شروع طرح آبیاری قطره ای باغات سیوان در سفر آینده رئیس جمهوری به استان برگزار گردید.

طرح آبیاری قطره ای باغات سیوان در سفر رئیس جمهور شروع می گردد

با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید.

به گزارش مجله آراد، منطقه ایلام، اسماعیل گوهری در جلسه هماهنگی اجرای طرح مکانیز کرن ابیاری باغات در بخش سیوان ، اظهار کرد: برای اجرای این طرح که با هدف جلوگیری از هدر رفت اب در این منطقه انجام می گردد، هیچ هزینه ای از کشاورز و باغدار اخذ نمی گردد بلکه حجم زیادی ار هزینه ها از روی دوش مردم بر داشته می گردد.

وی اجرای این طرح را نیازمند تعامل و هکاری مردم دانست و اضافه نمود: فاز اول پروژه در260 هکتار از راضی منطقه با اعتباری بالغ بر 8/8 دهم میلیارد انجام می گردد که در سفر به جمهوری به ایلام کلنگ زنی خواهد شد.

مدیرآب و خاک جهادکشاورزی استان ایلام توضیح داد: اجرای این طرح، کاهش هزینه های آبیاری ، بالا رفتن راندمان آب تا 90 درصد، افزایش توع محصولات باغی ، گسترش پوشش گیاهی منطقه ، و افزایش محصولات و کاهش هزینه های فراوری را به دنبال دارد.

جواهری مسئول جهاد کشاورزی سیوان نیز اجرای طرح مکانیزه کردن در جهت پیشرفت بخش کشاورزی در این منطقه را ضروری دانست و گفت: در کنار اجرای این پروژ ،طرح احیای باغات سیوان نیز پیگیری می گردد که امیدواریم باغاتی که در گذشته به دلیل کم ابی خشک شده اند با اجرای این طرح احیا شوند .

وی اجرای کلاس های اگاهی بخشی با همکاری دهیاران برای تسریع در اجرای پروژه را از برنامه های این نهاد دانست و اضافه نمود: با حضور در همه روستاها، با حضور کارشناسان آب و خاک و کشاورزی اهداف و مزیت های این طرح را برای مردم تشریح خواهیم کرد.

علیزاده پیمانکار پروژه نیز گفت: فاز اول پروژه قرار است یک ساله تحویل داده گردد و با توجه به عظیم بودن پروژه پیش بینی میگردد برای بیش از 200 نفر به صورت مستقیم اشتغال زایی ایجاد گردد و قرار است از افراد بومی منطقه استفاده گردد.

حسین مظلومی دهیار روستای هدف گردشگری حیدرآباد نیز به نمایندگی از شوراها ودهیاران منطقه، از امادگی برای همکاری در اجرای این طرح خبرداد و اظهار کرد: جهاد کشاورزی از فعال ترین ادارات این منطقه است که خوشبختانه در سالیان اخیر نتیجه کوشش این مجموعه ارتقا بخش کشاورزی در منطقه بوده است .

بخش سیوان در فاصله 20 کیلومتری مرکز شهر ایلام واقع شده است .دهستان میشخاص دراین بخش به سبب باغات سرسبز ،اب هوای خنک و معتدل ، محصولات باغی ارگانیک ، چشمه سار های طبیعی و پر اب ، پوشش گیاهی متنوع و سرسبز ، جاذبه تاریخی و توریستی ، و مردمانی خونگرم و مهمان پذیر همه ساله پذیرای مهمانان زیادی از سراسر کشور است.

در این منطقه بیش از 450 هکتار اراضی زیر کشت محصولات باغی رفته است و در حدود 400 هکتار این اراضی مثمر است که از این میزان سالانه بیش از 1500تن محصول فراوری می گردد که ارزش ریالی آن بین 8 تا 10 ملیارد تومان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 450

به "طرح آبیاری قطره ای باغات سیوان در سفر رئیس جمهور شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح آبیاری قطره ای باغات سیوان در سفر رئیس جمهور شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید