شناسایی باکتری نفت خوار توسط محققان کانادایی

به گزارش مجله آراد به نقل از نیواطلس، این باکتری که Alcanivorax borkumensis نام دارد، به علت علاقه خود به تغذیه از هیدروکربنات های تشکیل دهنده نفت شهرت دارد.

شناسایی باکتری نفت خوار توسط محققان کانادایی

از سفر با تور ارزان کانادا لذت ببرید.

محققان کانادایی با جداسازی آنزیم های کلیدی مورد استفاده این باکتری توانسته اند آلوده های نفتی خاک را در شرایط آزمایشگاهی پاکسازی نمایند.

آلودگی های نفتی در سال های اخیر به خطری جدی برای کره زمین مبدل شده و جریان های آبی در اقیانوس ها بیش از حدی که قبلا تصور می شد می توانند موجب انتشار این نوع آلودگی ها شوند.

آلودگی های نفتی پس از فرو رفتن در خاک و شن می توانند برای سال ها و دهه ها باقی بمانند و تا به حال از روش های مختلفی برای پاکسازی این آلودگی ها استفاده شده است. اما هر یک از این راهکار ها مسائل جانبی یا هزینه های بالایی داشته اند و گاهی نیز موجب ایجاد آلودگی های زیستی دیگر یا حتی آتش سوزی شده اند.

استفاده از باکتری برای پاکسازی آلودگی های نفتی هیچ یک از این مسائل جانبی را به همراه نخواهد آورد. Alcanivorax borkumensis باکتری است که به طور گسترده در اقیانوس های دنیا موجود است و جمعیت آن در آب های آلوده به نفت به شدت افزایش می یابد.

قرار است با مطالعه بیشتر بر روی آنزیم های مورد استفاده این باکتری روند مقابله با آلودگی های نفتی از این طریق هم تسهیل شده و گسترش یابد.

استفاده از این روش در محیط آزمایشگاهی منجر به از بین رفتن 80 درصد از آلودگی های نفتی شد و انتظار می رود در آینده این رقم باز هم افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 476

به "شناسایی باکتری نفت خوار توسط محققان کانادایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی باکتری نفت خوار توسط محققان کانادایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید