سلاحی مقابل کبد چرب

به گزارش مجله آراد، محققان کشور در راستای یافتن راه چاره های طبیعی برای غلبه بر معضل جهانی کبد چرب، استفاده از گیاه دارویی آرتیشو را توصیه نموده و آن را مؤثر دانسته اند.

سلاحی مقابل کبد چرب

به گزارش خبرنگاران، کبد چرب یکی از دلایل مهم بیماری مزمن کبدی در انسان به حساب می آید. درحقیقت کبد چرب غیرالکلی یک بیماری است که دامنه گسترده ای از علائم بالینی را دربر می گیرد که در صورت عدم درمان، می تواند نهایتاً به نابودی سلول های کبدی و مرگ منجر گردد.

کبد چرب غیرالکلی که در فقدان مصرف الکل ایجاد می گردد، به عنوان یک مشکل عمده مرتبط با سلامت شناخته شده است و با توجه به شیوع گسترده آن در دنیا، این بیماری را باید به عنوان یک پدیده زاییده زندگی پیشرفته ماشینی، جدی گرفت و برنامه درمانی مناسب و آموزش های گسترده برای پیشگیری از افزایش شیوع آن تدارک دید.

بنا بر نقطه نظرات محققان، بیماری کبدچرب همراه با چاقی، مقاومت به انسولین و حتی در مواردی بدون ابتلا به دیابت دیده می گردد. ابتلا به این بیماری در مطالعات مختلف بین 10 تا 24 درصد در افراد سالم و 58 تا 74 درصد در افراد چاق و بیماران مبتلابه دیابت نوع دو گزارش شده است و ارتباط قابل توجه آن با مرگ ومیر ناشی از بیماری های قلبی عروقی و مغزی همیشه در کانون توجه بوده است.

خوشبختانه بیشتر موارد بیماری کبد چرب با آزمایش های ساده کبدی در نمونه خون افراد و یا با انجام روش های تصویربرداری ساده مانند سونوگرافی کبد و MRI قابل تشخیص است. اما برای درمان آن بایستی علاوه بر درمان های دارویی معمول، استفاده از روش های مکمل را نیز مد نظر قرار داد.

در همین خصوص، محققانی از سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج همدان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی این شهر تحقیقی را انجام داده اند که در آن از گیاه دارویی آرتیشو برای غلبه بر شاخص های کبد چرب استفاده شده است.

محققان برای انجام این مطالعه از مشارکت 70 بیمار در سنین 25 تا 63 سال استفاده کردند. آن ها برگ گیاه آرتیشو را روزانه در دو نوبت دم نموده و به مدت 45 روز به مصرف بیماران رساندند. پس از طی دوره آزمایش، سطوح اکوژن پارانشیمال کبد همراه با شاخص های کبدی AST و ALT این بیماران آنالیز و تجزیه و تحلیل شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که می توان از گیاه فوق برای بهبود علائم آزمایشگاهی کبد چرب استفاده کرد و آن را به عنوان دارویی طبیعی برای این عارضه به کار برد.

محسن رجبی، محقق سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج همدان و سه همکار دیگرش در این تحقیق می گویند: گیاه آرتیشو که به کنگر فرنگی و ارده شاهی نیز معروف است، گیاهی از خانواده کاسنی است. این گیاه حمایت کننده کبد، ضدمیکروب، پایین آورنده کلسترول و چربی خون و بهبوددهنده سلول های اندوتلیال در آترواسکلروز است.

به گفته آن ها، نتایج آزمایش های ما نشان داد که به نظر می رسد بتوان از گیاه آرتیشو در بهبود علائم آزمایشگاهی کبد چرب استفاده کرد و این گیاه می تواند به عنوان یک مکمل دارویی گیاهی، بدون اثر جانبی قابل ملاحظه در کاهش عوارض این بیماری در نظر گرفته گردد.

طبق این یافته ها، این گیاه در کاهش لیپیدها و لیپوپروتئین ها به وسیله دخالت در راستا بیوسنتز کلسترول و همچنین اثر بر فراوری و ترشح صفرا در کبد عمل می نماید و به نظر می رسد وجود ترکیبات خاص موجود در این گیاه جوابگوی تأثیرات آن بر موارد ذکرشده و به خصوص بهبود عملکرد کبد باشد.

این یافته ها را فصل نامه طب مکمل متعلق به دانشگاه علوم پزشکی اراک منتشر نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1584

به "سلاحی مقابل کبد چرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلاحی مقابل کبد چرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید