روسیه و عراق درباره توسعه همکاریها در عرصه انرژی گفت وگو کردند

به گزارش مجله آراد، تهران (پانا) - نیکلای شولگینوف وزیر انرژی روسیه با فواد حسین وزیر خارجه عراق ملاقات کرد و دو طرف درخصوص توسعه همکاریهای دوجانبه در عرصه انرژی گفت و گو و گفتگو کردند.

روسیه و عراق درباره توسعه همکاریها در عرصه انرژی گفت وگو کردند

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش ایرنا، وزارت انرژی روسیه روز پنجشنبه اظهار داشت که شولگینوف و فواد حسین دورنمای توسعه همکاریهای دوجانبه در عرصه نفت و گاز را آنالیز کردند.

وزیر انرژی روسیه گفت که در نتیجه همکاریهای روسیه و عراق در چند سال اخیر، حجم سرمایه گذاریهای شرکت های روسی در توسعه میادین نفتی عراق، از مرز 10 میلیارد دلار فراتر رفته است.

دو طرف در جریان این ملاقات، وضع جاری و طرح های بالقوه شرکت های روسی در عراق از جمله همکاری در عرصه نفت و گاز و مدرنیزه کردن و نوسازی طرح های انرژی را آنالیز کردند.

همچنین طرفین اظهار داشتند که دو کشور در عرصه بین المللی همکاریهای ثمربخش و سودمندی دارند.

شولگینوف گفت که از عراق برای کوشش های سازنده در چارچوب اوپک پلاس و بخاطر کوشش ها برای تثبیت بازار جهانی نفت قدردانی می کنیم.

وی اضافه نمود: با توجه به مشارکت فعال طرف عراقی، ما به بنای گفت وگوها و روابط سازنده ادامه خواهیم داد.

روسیه از سال 2008 میلادی که 12 میلیارد و 900 میلیون دلار بدهی خود را به عراق بخشید، روابط انرژی خود را با بغداد به وسیله عقد قرارداد چهار میلیارد دلاری با عراق شروع کرد تا بخشی از پس رفت مناسبات دوجانبه ای که در نتیجه اشغال عراق در 2003 آسیب دیده بود، جبران کند.

روس ها از آن موقع، ورود آرام خود را به بخش انرژی در عراق کلید زدند که بخش عمده آن، از دروازه کردستان عراق بوده است.

دو شرکت عظیم نفتی روسیه لوک اویل و گاز پروم در 2012 میلادی با قراردادهای نفتی با دولت محلی اقلیم کردستان عراق، روابط انرژی را با این کشور شروع کردند.

در 2017 با وجود مخالفت صریح بغداد، از قراردادهای نفتی بعضی شرکت های روسی با اربیل اما شرکت روس نفت قرارداد 3.5 میلیارد دلاری را با اقلیم کردستان عراق برای توسعه صادرات نفت این اقلیم به ترکیه را امضا کرد.

وزیر خارجه روسیه دیروز در نشست خبری با فواد حسین گفت که روسیه و عراق در عرصه انرژی همکاریهای پرحجم و گسترده ای دارند و روسیه در طرح های انرژی این کشور مشارکت می نماید.

سرگئی لاوروف گفت که بعضی شرکت های روسی ازجمله روس نفت و گازپروم در طرح های عراق مشارکت می نمایند و حجم سرمایه گذاری روسیه در طرح های انرژی این کشور به 13.5 میلیارد دلار می رسد و همکاریها در این عرصه ها درحال گسترش است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1490

به "روسیه و عراق درباره توسعه همکاریها در عرصه انرژی گفت وگو کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه و عراق درباره توسعه همکاریها در عرصه انرژی گفت وگو کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید