خبرنگاران پاکستان خواهان خروج مسئولانه آمریکا از افغانستان شد

به گزارش مجله آراد، تهران- خبرنگاران- وزیر خارجه پاکستان روز شنبه به دنبال امضای توافقنامه میان طالبان و آمریکا خواهان خروج مسئولانه ایالت متحده از افغانستان شد.

خبرنگاران پاکستان خواهان خروج مسئولانه آمریکا از افغانستان شد

شاه محمود قریشی بعد از امضای توافقنامه صلح میان طالبان و آمریکا در پاسخ به سؤال خبرنگار رویترز در دوحه قطر در خصوص بازه زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، گفت: ما یک عقب نشینی مسئولانه را می خواهیم.

وی اضافه کرد: این یک روز مهم است و امیدوارم این توافقنامه موج آرامش در افغانستان را به ارمغان بیاورد.

توافق نامه آمریکا و طالبان پس از 11 دور مذاکرات رسمی امروز شنبه 10 اسفند ماه توسط زلمی خلیل زاد و عبدالغنی برادر بصورت رسمی امضا شد.

توافق نامه آمریکا و طالبان با حضور نمایندگان و وزیران خارجه 30 کشور منطقه و دنیا و همچنین نماینده های ویژه بعضی از کشورها برای افغانستان بصورت رسمی امضا شد. از جزئیات توافق هنوز اطلاعاتی منتشر نشده است.

وزیر خارجه آمریکا در مراسم شروع امضای توافق نامه گفت که طالبان تعهد نموده اند که رابطه خود را با القاعده و تروریست ها قطع می نمایند و ما نیز نظامیان خود را از افغانستان خارج می کنیم.

مایک پمیئو گفت که یک هفته کاهش خشونت در افغانستان طی دو دهه بی سابقه بوده و اگر طالبان مایل به صلح باشد باید این فرایند را ادامه دهند و به خوشحالی مردم افغانستان که برای کاهش خشونت پایکوبی کردند، ادامه دهند.

وزیرخارجه آمریکا اضافه کرد: اکنون به طالبان ارتباط دارد که قدم بردارند و رابطه خود را با القاعده قطع و با داعش مبارزه نمایند و به زنان و مردان افغانستان که طی هفته گذشته از صلح استقبال کردند، نشانه مثبت نشان داده و به کاهش خشونت ادامه دهند.

وی از دولت افغانستان نیز خواست که نشان دهد هیأت گفت وگو نماینده فراگیر است.

ملا عبدالغنی برادر رییس هیأت طالبان در قطر نیز در مراسم امضای توافق نامه گفت: مذاکرات توافق امارت اسلامی و آمریکا دستاوردی بزرگ برای ملت مجاهد افغانستان بود و آن را تبریک می گویم.

وی گفت به توافق نامه پابند هستیم.

ملاغنی برادر همچنین از ایران، چین روسیه، ازبکستان، اندونزی و نروژ هم برای همکاری در فرایند صلح قدردانی کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 944

به "خبرنگاران پاکستان خواهان خروج مسئولانه آمریکا از افغانستان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پاکستان خواهان خروج مسئولانه آمریکا از افغانستان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید